AI-synlighedsindeks · Udgivet · Opdateret

    AI-synlighedsindeks for ejendomsmæglere i Marbella, august 2026

    Hvilke mæglervirksomheder ChatGPT, Google AI Mode, Gemini og Claude nævner, når købere spørger, hvem de skal bruge i Marbella: 3.892 svar på 20 spørgsmål på otte sprog, 61 virksomheder rangeret efter positionsvægtet andel omtaler. Hvert navn kontrolleret manuelt. Hele rapporten og dataene kan downloades.

    Hvem AI anbefaler, når købere spørger om Marbella

    Købere spørger ChatGPT, hvilken ejendomsmægler de skal bruge, skriver deres boligsøgninger ind og spørger, hvordan et boligkøb i Spanien faktisk foregår. I løbet af en uge i august stillede vi tyve sådanne spørgsmål om Marbella til fire AI-assistenter på de otte sprog, køberne taler, og registrerede hver mæglervirksomhed, svarene nævnte. Elleve af de tyve er spørgsmål, hvor svaret er at nævne en mæglervirksomhed, fra »hvilken mægler skal jeg bruge« til »villaer til salg i Marbella«, og rangeringen tæller kun disse elleve. Hvert navn blev kontrolleret mod en reel virksomhed i drift.

    Diagram

    Andel omtaler · positionsvægtet · anbefalingssvar

    1Panorama Properties13%609
    2Engel & Völkers10%515
    3Drumelia8%420
    4DM Properties - Knight Frank6%339
    5Nordica Marbella4%221
    6Real Deal Estates3%127
    7Bromley Estates2%128
    8The Agency Marbella2%109
    9Homerun Brokers2%125
    10Lucas Fox2%115

    andel omtaler · omtaler, af 1.388 gennemgåede anbefalingssvar

    3.892assistentsvar registreret i løbet af ugen, alle spørgsmål og alle assistenter
    20køberspørgsmål på otte sprog; elleve af dem afgør rangeringen
    1.404svar på de elleve, hvoraf 1.388 blev gennemgået navn for navn
    5.783mæglernavne i de svar, nævneren for hver andel her
    101verificerede virksomheder, 61 rangeret og 40 opført
    16%af de gennemgåede svar nævner slet ingen mæglervirksomhed

    Fem resultater

    Hvad assistenterne sagde

    1. 1
      To uafhængige mæglervirksomheder fra Marbella fører på syv af de otte sprog. Det globale brand fører på ét, og det er spansk.

      Panorama Properties har førstepladsen på fem sprog og Drumelia på to mere, svensk og norsk. Engel & Völkers, nævnt i 515 svar og nummer to samlet, er kun først på spansk, med et forspring på fire tiendedele af et procentpoint i andel omtaler: undersøgelsens snævreste førsteplads. På alle andre sprog nævner assistenterne en lokal virksomhed før det internationale brand.

    2. 2
      De fleste svar giver køberen en liste med fire eller fem navne.

      84% af svarene på mægler- og søgespørgsmålene nævner mindst én mæglervirksomhed, og de svar, der nævner nogen, giver i gennemsnit 5,0 navne. Færre end 1 ud af 5 svar nævner ingen, og på svensk er det omkring 1 ud af 9. For en mæglervirksomhed er spørgsmålet, om den er på listen.

    3. 3
      Under de førende ændrer listen sig med køberens sprog, mod mæglervirksomheder, der betjener den nationalitet.

      Svenske svar placerer to svenske kæder, Fastighetsbyrån og Bjurfors, blandt de fem bedste, med svenskstiftede Nordica Marbella på femtepladsen. Nederlandske svar placerer Excellent Marbella på fjerdepladsen og Costas & Casas lige uden for de fem bedste, begge indrettet til nederlandsktalende købere. Franske svar nævner L'immobilière de Marbella, tyske svar Leon Müller Marbella Estates, registreret næsten kun på tysk, og danske svar danskejede Marbella & Co. Assistenterne matcher købere med mæglervirksomheder fra deres eget land.

    4. 4
      To mæglervirksomheder er blandt de fem bedste på alle markeder. Resten af hver liste er lokal.

      Panorama Properties og Drumelia er blandt de fem bedste på alle otte sprog, og Engel & Völkers og Diana Morales Properties - Knight Frank på syv hver, begge mangler kun på svensk. Længere nede går listerne i hver sin retning: på tværs af alle 28 sprogpar er overlappet blandt de fem bedste i gennemsnit 3,7 af 5, fire par deler kun to navne, og svensk deler højst tre med noget andet sprog. En måling kun på engelsk ville overse, hvad nordiske, nederlandske og franske købere får at vide.

    5. 5
      Assistenterne læser på idealista, på mæglervirksomhedernes egne hjemmesider og på offentlige portaler.

      idealista.com er den enkeltkilde, der bruges mest (612 henvisninger). Junta de Andalucía (407) læses mere end alle mæglerhjemmesider undtagen Panoramas, og skattemyndigheden (125) mere end de fleste mæglerhjemmesider på dette marked, fordi købere spørger om processen og omkostningerne, ikke kun om boliger.

    Ranglisten

    Rangeret efter andel omtaler

    Af de 1.404 svar på de elleve spørgsmål om mæglervirksomheder og boligsøgninger kunne 1.388 gennemgås navn for navn; 1.168 af dem nævnte mindst én identificerbar virksomhed, og tilsammen gav de 5.783 mæglernavne. Derfor indeholder rapporten både tallet 3.892 og tallet 5.783: det første tæller svar på alle spørgsmål, det andet tæller navnene i svarene på elleve af dem.

    Diagram

    Fra 3.892 svar til én nævner

    3.892registrerede svaralle spørgsmål, alle assistenter, i løbet af ugen
    2.437læste nettet i realtidde øvrige 1.455 svarede fra modellens hukommelse og er ikke med i nogen tabel her
    1.404spurgte efter en mægler eller søgte efter boligde seks mæglerspørgsmål og de fem boligsøgninger; de ni om proces og omkostninger gennemgås separat og rangerer ingen
    1.388gennemgået navn for navnde øvrige 16 kunne ikke gennemgås og indgår ikke i nogen optælling
    1.168nævnte mindst én mæglervirksomhed16% nævnte ingen

    De 1.168 svar gav tilsammen 5.783 mæglernavne, 5,0 i et gennemsnitligt svar, der nævnte nogen. Summen er større end antallet af svar, fordi ét svar som regel nævner flere mæglervirksomheder, og den er nævneren, som hver andel omtaler i denne rapport divideres med.

    Tabellen rangerer efter andel omtaler: virksomhedens andel af alle de navne, hvor et navn nær toppen af et svars liste er mere værd end ét nær bunden, vægtet mod de assistenter, køberne faktisk bruger. Det er det samme diagram, som vises i en kundeanalyse fra Propelos, beregnet på samme måde, og positionskurven og assistentvægtene forklares nedenfor. Omtaler er det uvægtede antal svar, der nævner virksomheden, uanset stavemåden i svaret. Hvert navn blev verificeret manuelt mod en reel mæglervirksomhed i drift før udgivelsen. En verificeret virksomhed, der nævnes i mindst 20 af de gennemgåede svar, bliver rangeret; en verificeret virksomhed, der nævnes sjældnere, bliver opført i bilaget med sit antal, uden rangering, fordi en andel omtaler under én procent ikke skelner virksomhederne fra hinanden.

    Blandt de ti bedste findes et internationalt brand, de etablerede lokale ledere, en svenskstiftet mæglervirksomhed i drift siden 1981, en lille rådgivningsvirksomhed og to virksomheder med hjemmesider, assistenterne ofte læser: Homerun Brokers, det syvende mest citerede mæglerdomæne i materialet, og The Agency Marbella. Det, en virksomhed udgiver, forudsiger dens placering her bedre end dens størrelse.

    Diagram
    MæglervirksomhedAndel omtalerOmtaler
    1Panorama Properties13%609
    2Engel & Völkers Marbella10%515
    3Drumelia8%420
    4Diana Morales Properties - Knight Frank6%339
    5Nordica Marbella4%221
    6Real Deal Estates (Realty Group SL) *3%127
    7Bromley Estates2%128
    8The Agency Marbella2%109
    9Homerun Brokers2%125
    10Lucas Fox2%115
    11Marbella Hills Homes2%92
    12Spain Realty Estate2%104
    13Solvilla2%103
    14Marbella Estates1%111
    15Space Real Estate1%73
    16Marbella Luxury Homes1%63
    17Nevado Realty1%81
    18Excellent Marbella<1%61
    19Sotheby's International Realty<1%55
    20Rueda y Toro<1%38
    21Marbella For Sale<1%51
    22MPDunne & Hamptons International<1%74
    23Pure Living Properties<1%55
    24Nomad Realty<1%51
    25Maisons de Rêve<1%40
    26Costas & Casas<1%64
    27La Sala Homes<1%45
    28L'immobilière de Marbella<1%39
    29Villa One<1%30
    30Fastighetsbyrån<1%38
    31Costa del Sol Property<1%42
    MæglervirksomhedAndel omtalerOmtaler
    32Leon Müller Marbella Estates<1%45
    33Bjurfors<1%41
    34Marbella Property Agency<1%32
    35Marbella & Co<1%42
    36Gilmar<1%58
    37Vamoz Marbella<1%45
    38HHomes Real Estate<1%41
    39Serneholt Estate<1%35
    40Cilo Marbella<1%32
    41Roccabox<1%32
    42Marbella For You<1%36
    43Svensk Fastighetsförmedling<1%28
    44Swish Marbella<1%20
    45Terra Realty<1%23
    46I Find Marbella<1%23
    47Top House Marbella<1%29
    48Keller Williams Marbella<1%46
    49Costa Sunsets<1%25
    50Luxury Listings Marbella<1%26
    51Puente Romano Real Estate<1%23
    52Homenetspain<1%32
    53Libehomes<1%21
    54Marbella Property Box<1%31
    55Marbella Dream Living<1%23
    56Embassy Costa del Sol<1%23
    57Luisa Martín Properties<1%24
    58Mäklarhuset<1%24
    59SkandiaMäklarna<1%26
    60Crystal Shore Properties<1%21
    61Andalucia Realty<1%29

    * Driver virksomhed som Real Deal Estates og er registreret som Realty Group SL; svarene bruger begge navne, og begge tæller for virksomheden. De 61 rangerede virksomheder står tilsammen for omkring 87 af de 100 procentpoint af omtalerne; resten er fordelt på virksomhederne under grænsen og navne, der ikke kunne verificeres.

    Verificerede, nævnt færre end 20 gange, opført uden rangering. Mónica Labord Properties (19), NHC Dallimore Marbella (19), HusmanHagberg (18), Stand Inmobiliario (18), Muse Marbella (17), Century 21 Sun (16), Innovative Property (16), Real Marbella Estate (16), Berkshire Hathaway HomeServices Spain (15), Immomarbel (15), MarBanús Estates (15), MarbeMar Estate (15), Avida Estate (14), Immo Krämer (14), 3SA Estate (13), Banús Property Marbella (13), Fine & Country (13), Prime One Living (13), Savills (13), Sun Properties Marbella (13), Every Home Marbella (12), Kristina Szekely International Realty (12), Costa Specialist (11), Dream Property Marbella (11), Lula Homes (11), One Living Estate (11), Airus Homes (10), Best House Marbella (10), HOMEMADE Estate Marbella (10), Marbella Star Homes (10), Mihous (10), Tecnocasa (10), Mojo Estates (9), The Marbella Agency (9), Teo, el Alquimista inmobiliario (8), Inmolux Group (7), Webster & Co (7), Helios Homes (4), Nordica Estates (4), Marchi Realty (3).

    Hvem der fører på hvert sprog

    EngelskPanorama Properties15%
    SpanskEngel & Völkers11%
    TyskPanorama Properties17%
    FranskPanorama Properties12%
    NederlandskPanorama Properties14%
    SvenskDrumelia10%
    DanskPanorama Properties11%
    NorskDrumelia18%

    Andel omtaler, trin for trin

    Sådan beregnes andel omtaler

    To ting ændrer, hvad en omtale er værd: hvor den står i svarets liste, og hvilken assistent der gav den. Hvert navn i et svar får positionspoint, hver assistents point divideres med alle de point, assistenten uddelte, og de fire resultater kombineres ud fra hver assistents markedsandel.

    Diagram

    Positionskurven

    Det første navn i et svars liste er værd 1,0, det andet 0,87, det tredje 0,77, med faldende værdi ned til et gulv på 0,25, fordi assistenterne placerer den anbefaling, de mener, først, og køberne læser fra toppen. Positionskurven sp-2026-08a, som alle kundeanalyser fra Propelos bruger til pointberegning.

    gulv 0,25 1,000,870,77 123456789101112 navnets position i svarets liste
    Diagram

    Assistentvægtene

    Vægtsættet ws-2026-08a bygger halvt på assistenternes brugsandel og halvt på andelen af henvisningsklik. En assistent, hvis svar gav færre end ti navne på et sprog, udelades fra sprogets samlede resultat frem for at blive målt på et meget spinkelt grundlag, og de resterende vægte normaliseres igen.

    ChatGPT0,55
    Google AI Mode0,25
    Gemini0,15
    Claude0,05

    Nævneren: 5.783 mæglernavne, 5,0 i et gennemsnitligt svar, der nævnte nogen, på tværs af de 1.388 svar, der blev gennemgået navn for navn. Hvordan materialet afgrænses til den sum, forklares ved ranglisten.

    Diagram

    Andel af hver assistents omtaler, de ti bedste

    MæglervirksomhedChatGPT · 0,55Google AI Mode · 0,25Gemini · 0,15Claude · 0,05Andel omtalerOmtaler
    Panorama Properties10,5%18,8%12,8%9,1%13%609
    Engel & Völkers Marbella9,3%9,5%12,4%9,0%10%515
    Drumelia6,2%11,5%10,0%6,4%8%420
    Diana Morales Properties - Knight Frank7,4%3,1%8,9%3,2%6%339
    Nordica Marbella4,6%4,1%3,1%2,0%4%221
    Real Deal Estates (Realty Group SL)4,0%1,5%0,1%0,0%3%127
    Bromley Estates1,9%2,8%0,9%3,6%2%128
    The Agency Marbella2,4%2,4%0,6%0,0%2%109
    Homerun Brokers2,1%1,2%2,4%3,0%2%125
    Lucas Fox2,4%0,9%1,7%2,1%2%115

    Hele regnestykket. Panorama Properties har 10,5% af positionspointene fra ChatGPT, 18,8% fra Google AI Mode, 12,8% fra Gemini og 9,1% fra Claude. Vægtet:

    10,5 × 0,55 + 18,8 × 0,25 + 12,8 × 0,15 + 9,1 × 0,05 = 12,9, vist som 13%

    Solvilla nævnes i flere svar end Marbella Hills Homes (103 mod 92) og rangerer lavere, fordi omtalerne står længere nede i listerne. Det uvægtede antal viser det ikke; positionspointene gør. De fire andele kombineres uden afrunding og afrundes én gang til visning, så et vist tal på 8% altid er en større andel omtaler end et vist tal på 7%.

    Diagram

    Hvad positionen ændrer

    MæglervirksomhedRangering efter omtalerRangering efter andel omtalerOmtalerAndel omtaler
    The Agency Marbella1181092%
    Marbella Hills Homes1411922%
    Marbella Estates10141111%
    Space Real Estate1715731%
    Marbella Luxury Homes1916631%
    Nevado Realty1517811%
    Excellent Marbella201861<1%
    Sotheby's International Realty221955<1%
    Rueda y Toro362038<1%

    Blandt de tyve bedste beholder alle andre virksomheder deres placering med højst én positions forskel. Hvor de to rangeringer skiller sig, rangeres den virksomhed, der nævnes tidligere, højere end den, der nævnes oftere, sådan som en køber opfatter et svar, der læses fra toppen.

    Sprog for sprog

    Otte sprog, otte udvalg

    De samme 20 spørgsmål, stillet med hvert sprogs egne ord. Hver liste er ordnet efter andel omtaler i netop det sprogs svar, med antallet af omtaler ved siden af. Ringen viser andelen af sprogets anbefalingssvar, der nævner mindst én virksomhed.

    Panorama Properties og Drumelia holder sig inde overalt, Engel & Völkers og Diana Morales Properties - Knight Frank på alle sprog undtagen svensk; resten af hver liste er lokal. Den samlede rangering slår alle otte sprog sammen, så en virksomhed på sjette- eller syvendepladsen i de fleste lister kan rangere højere end en, der fører på en lille liste: Nordica Marbella er på 5. plads samlet med en spansk fjerdeplads, en svensk og en norsk femteplads og en 5. til 10. plads alle andre steder. Dansk og norsk har de mindste stikprøver, 60 og 58 anbefalingssvar, og viser retningen på et lille marked snarere end en fastslået rækkefølge.

    Diagram

    Engelsk

    83%

    265 anbefalingssvar · 83% nævner en virksomhed

    1. 1Panorama Properties15%133
    2. 2Engel & Völkers10%111
    3. 3Drumelia10%101
    4. 4DM Properties - Knight Frank8%84
    5. 5Nordica Marbella4%43

    Det globale brand og de lokale ledere deler listen, med svenskstiftede Nordica Marbella på femtepladsen; Bromley Estates er på 6. plads og Homerun Brokers, hvis køberguides assistenterne citerer, på 7. plads.

    Spansk

    82%

    270 anbefalingssvar · 82% nævner en virksomhed

    1. 1Engel & Völkers11%111
    2. 2Panorama Properties10%103
    3. 3DM Properties - Knight Frank7%70
    4. 4Nordica Marbella6%67
    5. 5Drumelia5%63

    Det tætteste løb af de otte og den eneste liste, det globale brand fører: Engel & Völkers ligger fire tiendedele af et procentpoint foran Panorama Properties. Svenskstiftede Nordica Marbella registrerer sit højeste antal her, 67 af sine 221 omtaler.

    Tysk

    88%

    169 anbefalingssvar · 88% nævner en virksomhed

    1. 1Panorama Properties17%91
    2. 2Engel & Völkers16%102
    3. 3Drumelia9%52
    4. 4DM Properties - Knight Frank6%39
    5. 5Leon Müller Marbella Estates5%39

    Leon Müller Marbella Estates, en tysksproget specialist, registrerer 39 af sine 45 omtaler på tysk og når de fem bedste her og ingen andre steder.

    Fransk

    80%

    188 anbefalingssvar · 80% nævner en virksomhed

    1. 1Panorama Properties12%82
    2. 2Engel & Völkers9%60
    3. 3DM Properties - Knight Frank6%40
    4. 4Drumelia6%38
    5. 5L'immobilière de Marbella5%37

    L'immobilière de Marbella, en fransksproget specialist, registrerer 37 af sine 39 omtaler på fransk. Nevado Realty har sit stærkeste marked her, med 34 af sine 81 omtaler, og ligger på 7. plads.

    Nederlandsk

    87%

    260 anbefalingssvar · 87% nævner en virksomhed

    1. 1Panorama Properties14%126
    2. 2Engel & Völkers8%78
    3. 3Drumelia7%74
    4. 4Excellent Marbella5%61
    5. 5DM Properties - Knight Frank4%49

    Excellent Marbella, en nederlandsksproget specialist med alle sine 61 omtaler på nederlandsk, er nummer fire. To mere ligger lige udenfor: Costas & Casas, med 54 af sine 64 på nederlandsk, er på 6. plads, og Vamoz Marbella, også kun på nederlandsk, på 7. plads.

    Svensk

    89%

    118 anbefalingssvar · 89% nævner en virksomhed

    1. 1Drumelia10%42
    2. 2Panorama Properties8%29
    3. 3Fastighetsbyrån8%37
    4. 4Bjurfors7%40
    5. 5Nordica Marbella7%31

    Drumelia fører, og de svenske kæder følger: Fastighetsbyrån og Bjurfors blandt de fem bedste, Svensk Fastighetsförmedling på 7. plads, med svenskstiftede Nordica Marbella på femtepladsen. Svenskstiftede Serneholt Estate er på 8. plads. Det globale brand mangler på denne liste. Kun omkring 1 ud af 9 svar nævner ingen.

    Dansk

    78%

    60 anbefalingssvar · 78% nævner en virksomhed

    1. 1Panorama Properties11%23
    2. 2Drumelia9%19
    3. 3Engel & Völkers8%17
    4. 4DM Properties - Knight Frank8%17
    5. 5Marbella & Co5%12

    Danskejede Marbella & Co blandt de fem bedste, med danskledede Sun Properties på 6. plads og danskledede Mojo Estates på 7. plads blandt de anbefalede navne efter dem.

    Norsk

    86%

    58 anbefalingssvar · 86% nævner en virksomhed

    1. 1Drumelia18%31
    2. 2Panorama Properties14%22
    3. 3Engel & Völkers11%19
    4. 4DM Properties - Knight Frank9%17
    5. 5Nordica Marbella6%12

    Drumelias stærkeste liste. Ingen mæglervirksomhed med speciale i norske købere findes noget sted i de norske data; nærmest kommer svenskstiftede Nordica Marbella på femtepladsen.

    Virksomheder stiftet af eller indrettet til at betjene købere, der taler det sprog. De findes på det sprogs liste og næsten ingen andre steder.

    56% af nordmændene bruger generativ AI, og norsk udgør omkring 0,3% af nettet. De sprog, hvor AI-brugen er højest, er de sprog, hvor assistenterne har mindst at læse og mindst grund til at nævne dig. Det samme gælder nederlandsk: 45% brug mod 2,2% af webindholdet.

    Eurostat 2025 (brug af generativ AI pr. land) · W3Techs 2025 (indholdssprog)

    Omtaler pr. sprog, hver rangeret virksomhed

    Uvægtede antal, farvelagt efter virksomhedens andel af sprogets egne anbefalingssvar, så øjet ser koncentrationen frem for størrelsen på sprogets stikprøve.

    MæglervirksomhedENESDEFRNLSVDANOI alt
    Panorama Properties1331039182126292322609
    Engel & Völkers1111111026078171719515
    Drumelia10163523874421931420
    DM Properties - Knight Frank8470394049231717339
    Nordica Marbella436716143031812221
    Real Deal Estates2433151131652127
    Bromley Estates531096291146128
    The Agency Marbella3318121320643109
    Homerun Brokers4791110201774125
    Lucas Fox3421101619825115
    Marbella Hills Homes101912222052292
    Spain Realty Estate2320121425244104
    Solvilla204341911231103
    Marbella Estates2518122881046111
    Space Real Estate16117122023273
    Marbella Luxury Homes1361641732263
    Nevado Realty17138345·3181
    Excellent Marbella····61···61
    Sotheby's International Realty72355922255
    Rueda y Toro32122621138
    Marbella For Sale474727·2·51
    MPDunne & Hamptons17918244·1174
    Pure Living Properties11141121322·55
    Nomad Realty51967832151
    Maisons de Rêve32422521140
    Costas & Casas··4654···64
    La Sala Homes136341242145
    L'immobilière de Marbella1··37·1··39
    Villa One726212·1·30
    Fastighetsbyrån·····371·38
    Costa del Sol Property1695632·142
    Leon Müller Marbella Estates··3923·1·45
    Bjurfors·1···40··41
    Marbella Property Agency9422751232
    Marbella & Co3·6412·12542
    Gilmar145·10·2··58
    Vamoz Marbella····45···45
    HHomes Real Estate894414·2·41
    Serneholt Estate5···3261·35
    Cilo Marbella18·1310···32
    Roccabox4835723·32
    Marbella For You74431512·36
    Svensk Fastighetsförmedling·····28··28
    Swish Marbella25481···20
    Terra Realty823·6·3123
    I Find Marbella8·52611·23
    Top House Marbella512·831··29
    Keller Williams Marbella132310····46
    Costa Sunsets5572411·25
    Luxury Listings Marbella6163613·26
    Puente Romano Real Estate83336···23
    Homenetspain142·2·13·132
    Libehomes22·133·1·21
    Marbella Property Box·29·2····31
    Marbella Dream Living111425···23
    Embassy Costa del Sol·81734··23
    Luisa Martín Properties·172212··24
    Mäklarhuset·····24··24
    SkandiaMäklarna·1···241·26
    Crystal Shore Properties112223··121
    Andalucia Realty·14·8··6129

    Verificerede, nævnt færre end 20 gange

    MæglervirksomhedENESDEFRNLSVDANOI alt
    Mónica Labord Properties112··5··119
    NHC Dallimore Marbella72334···19
    HusmanHagberg·····18··18
    Stand Inmobiliario·18······18
    Muse Marbella423·521·17
    Century 21 Sun212·2····16
    Innovative Property6··2··4416
    Real Marbella Estate36··6··116
    Berkshire Hathaway HomeServices Spain195·····15
    Immomarbel··464··115
    MarBanús Estates62222·1·15
    MarbeMar Estate·5·252·115
    Avida Estate2·22212314
    Immo Krämer··14·····14
    3SA Estate8····41·13
    Banús Property Marbella1·22521·13
    Fine & Country5·214··113
    Prime One Living·1713·1·13
    Savills612··2·213
    Sun Properties Marbella·····211·13
    Every Home Marbella34·41···12
    Kristina Szekely International Realty110··1···12
    Costa Specialist····11···11
    Dream Property Marbella5·1·3·2·11
    Lula Homes5·222···11
    One Living Estate621·1·1·11
    Airus Homes·5·5····10
    Best House Marbella82······10
    HOMEMADE Estate Marbella··4·5··110
    Marbella Star Homes5·131···10
    Mihous····10···10
    Tecnocasa·9·1····10
    Mojo Estates····2·7·9
    The Marbella Agency··33···39
    Teo, el Alquimista inmobiliario·5··2·1·8
    Inmolux Group·4··2·1·7
    Webster & Co5·2·····7
    Helios Homes··22····4
    Nordica Estates2·2·····4
    Marchi Realty····3···3

    Hvad assistenterne læste

    Kilderne bag anbefalingerne

    Hvert svar, der bygger på læsning af nettet i realtid, angiver sine kilder, og de to dele af spørgsmålssættet sender assistenterne forskellige steder hen. 2.437 af de 3.892 svar havde dette grundlag, og her er de domæner, hver del brugte mest: de elleve spørgsmål, ranglisten tæller, til venstre, og de ni, den ikke tæller, til højre.

    Diagram

    De elleve mæglerspørgsmål

    1.404 svar byggede på læsning af nettet i realtid og citerede tilsammen 426 domæner. Det er kun disse spørgsmål, ranglisten tæller.

    idealista.com430
    panoramamarbella.com332
    drumelia.com242
    dmproperties.com236
    google.com204
    marbella-ev.com178
    engelvoelkers.com144
    juntadeandalucia.es143
    marbella-estates.com111
    marbellareport.com97
    Diagram

    De ni spørgsmål om proces og omkostninger

    1.033 svar byggede på læsning af nettet i realtid og citerede tilsammen 597 domæner. Intet svar her giver en virksomhed et eneste point i ranglisten.

    juntadeandalucia.es264
    idealista.com182
    panoramamarbella.com112
    sede.agenciatributaria.gob.es111
    realista.com101
    drumelia.com71
    dmproperties.com67
    administracion.gob.es66
    clientebancario.bde.es65
    ayuntamiento.marbella.es60

    mæglerhjemmesideboligportalmyndighedandet

    De to toplister deler fem af deres ti navne. idealista.com læses mest, når spørgsmålet er, hvilken mægler man skal bruge, juntadeandalucia.es, når det gælder proces og omkostninger. De ni spørgsmål, ranglisten ikke tæller, beskrives nedenfor.

    Diagram

    Hvor omtalerne fandt sted

    ChatGPTapp og API2.394
    Google AI Mode911
    Geminiapp og API825
    ClaudeAPI824

    Registrerede omtaler af de 61 rangerede virksomheder. Dette er antal, ikke andele: ChatGPT besvarede mere af materialet end nogen anden assistent, og derfor vægter rangeringen hver assistent i forhold til dens egne omtaler frem for at slå uvægtede summer sammen.

    Diagram

    Registreret næsten udelukkende hos én assistent

    10 af de 61 rangerede virksomheder får ni ud af ti eller flere af deres omtaler fra ChatGPT: Space Real Estate (71 af 73), Marbella Luxury Homes (60 af 63), La Sala Homes (41 af 45), Costa del Sol Property (40 af 42), Marbella Property Agency (29 af 32), Marbella For You (36 af 36), Terra Realty (23 af 23), I Find Marbella (22 af 23), Luxury Listings Marbella (26 af 26), Embassy Costa del Sol (23 af 23). Når hver assistent vægtes efter sin rækkevidde, fremstår en virksomhed, der er stærk hos én assistent, ikke stærkere, end den er.

    Købere spørger assistenterne om købsomkostninger, skatter og processen såvel som om ejendomsmæglerfirmaer, og de to dele sender dem til forskellige kilder. Et mæglerfirma, hvis hjemmeside besvarer spørgsmålene om processen, giver assistenten en grund til at læse den. Et firma kan også blive læst ofte uden at blive anbefalet, så rapporten tæller kildehenvisninger og anbefalinger hver for sig, og ingen af dem udledes af den anden.

    Det globale brand bliver læst og nævnt. Engel & Völkers' to domæner blev tilsammen konsulteret 347 gange, mere end nogen anden mæglerhjemmeside bortset fra de lokale førendes, og firmaet nævnes i 515 af de 1.388 læste svar, kun overgået af Panorama Properties. Det ligger på andenpladsen samlet og på førstepladsen på ét sprog, spansk, med fire tiendedele af et point, fordi assistenterne typisk nævner de lokale uafhængige firmaer før det. At blive citeret, nævnt og nævnt først tælles hver for sig i denne rapport.

    Det læste er ikke altid aktuelt. Space Real Estate nævnes i 73 svar og ligger på 15. pladsen, med 71 af omtalerne fra ChatGPT alene. Alligevel optræder ingen af firmaets egne hjemmesider blandt de 872 domæner, assistenterne henviste til, på noget sprog, og det domæne, firmaet drev virksomhed under, viderestiller nu til uvedkommende indhold. Firmaet er med i ranglisten, fordi indekset registrerer, hvad assistenterne anbefaler, og de anbefaler det. Indekset kan ikke påvise en aktiv virksomhed bag navnet. Assistenter læser gamle lister lige så gerne som aktive hjemmesider, og de lister, andre udgiver, bidrager også til svarene: Et katalog over "de bedste mæglerfirmaer i hver by", mundoinmobiliarias.es, fik 30 kildehenvisninger.

    Hvad de skrev i en søgemaskine

    Søgningerne bag svarene

    Før en assistent nævner et mæglerfirma, foretager den sine egne søgninger, og nogle assistenter viser dig, hvad de søgte efter. I 991 af de 2.437 svar baseret på læsning af det aktuelle web kan vi se hver eneste søgning bag dem: 2.400 søgninger, hvoraf 1.482 var forskellige. Det er den del af rapporten, et mæglerfirma kan handle på allerede samme eftermiddag.

    Diagram

    Læs denne tabel før resten af afsnittet

    Kun nogle assistenter offentliggør deres søgninger. To af de fem konfigurationer her viser slet ingen, og ChatGPTs forbrugerapp viser næsten ingen. Derfor viser alt nedenfor, hvad ChatGPTs API og Claudes API søgte efter. Det er ikke en måling af Google eller Gemini, og en assistent, der ikke viser noget, har ikke dermed fortalt os, at den ikke søgte efter noget.

    KonfigurationSvarViste søgningerSøgningerPr. svar
    ChatGPT API5045041.9003,77 pr. svar
    Claude API4824824921,02 pr. svar
    ChatGPT forbrugerapp489581,60 pr. svar
    Gemini forbrugerapp472ingeningenikke vist
    Google AI Mode490ingeningenikke vist

    De to, der viser dem, arbejder ikke ens. ChatGPTs API foretager 3,8 søgninger for et gennemsnitligt svar; Claudes foretager 1,0. Begge når frem til en liste over udvalgte firmaer; den ene læser betydeligt mere om markedet for at nå dertil.

    Diagram

    Spurgt om, hvilket mæglerfirma man skal vælge

    335 svar viste deres søgninger, 486 gjorde ikke; 801 søgninger, 2,4 for et gennemsnitligt svar. De hyppigste først; antallet er et minimum.

    best rated real estate agents Marbella reviews6nl sv
    best estate agents buying apartment Marbella4en
    best estate agents Marbella 20264en
    beste makelaar woning verkopen Marbella4nl
    beste makelaars appartement kopen Marbella4nl
    makelaars Marbella meertalige medewerkers4nl
    Marbella estate agents multilingual staff4en
    mejores inmobiliarias Marbella 20264es
    mejores inmobiliarias vender vivienda Marbella 20264es
    site:juntadeandalucia.es Registro Agentes Inmobiliarios Especializados Sector Residencial Andalucía 2026 inscripción4en fr
    site:trustpilot.com/review Marbella Estates reviews Trustpilot4en nl
    top rated property agencies Marbella4en
    Diagram

    Søgning efter boliger

    238 svar viste deres søgninger, 345 gjorde ikke; 334 søgninger, 1,4 for et gennemsnitligt svar. En søgning efter boligannoncer kræver færre.

    obra nueva Marbella 20268en es
    villa's te koop Marbella5nl
    apartments for sale Marbella4en
    appartementen te koop Marbella4nl
    immobilier neuf Marbella 20264fr
    luxury villas for sale Marbella4en
    luxury villas Marbella 20264fr
    nieuwbouw te koop Marbella4nl
    vastgoed te koop Marbella4nl
    villas for sale Marbella4en
    apartamentos en venta Marbella Idealista3es
    apartamentos venta Marbella 20263es

    Hver søgning foretages på det sprog, køberen spurgte på, og sprogkoderne ved hver række angiver de sprog, søgningen blev foretaget på.

    Diagram

    Assistenterne tjekker de firmaer, de er ved at nævne

    Af de 150 hyppigste søgninger bag de seks spørgsmål om mæglerfirmaer efterspørger 23% anmeldelser eller vurderinger, og 13% efterspørger et firmas officielle hjemmeside. 13% nævner et bestemt mæglerfirma, og de nævnte er 10 firmaer i tabellen ovenfor: Drumelia (14), Panorama Properties (10), Diana Morales Properties - Knight Frank (10), Engel & Völkers Marbella (9), Lucas Fox (6), Solvilla (2). Mønstret er først udvælgelse, så verificering.

    Engel Völkers Marbella official real estate agency apartments Golden Mile Nueva Andalucia

    best real estate agencies Marbella luxury property reviews Panorama Marbella Drumelia Engel Volkers Solvilla Lucas Fox

    "Marbella" "4.9" "154 reseñas" "Real Deal Estates"

    Bromley Estates Marbella google reviews rating 4.8 239

    To søgeoperatorer optræder ved navn i denne kategori: site:trustpilot.com/review og site:juntadeandalucia.es, hvor den anden er Andalusiens officielle register over ejendomsmæglere. En assistent, der vurderer, om den vil anbefale dig, leder efter dine anmeldelser og din registrering. Kan den ikke finde nogen af delene, har den intet at bekræfte dig med.

    Diagram

    Årstallet er med i søgningen

    56% af de hyppigste boligsøgninger og 27% af søgningerne efter mæglerfirmaer indeholder 2026 i søgeteksten. Assistenterne beder nettet om årets svar, og en side, der ikke angiver, hvilket år den beskriver, besvarer et spørgsmål, ingen har stillet. 27% af boligsøgningerne efterspørger også de officielle eller aktuelle boligannoncer, hvilket er en anmodning om mæglerfirmaets egen hjemmeside frem for en portals kopi af den.

    De øvrige ni spørgsmål

    Hvad sker der, når købere spørger, hvordan et boligkøb foregår

    Ni af de tyve spørgsmål handler ikke om, hvilket mæglerfirma man skal vælge. De spørger til købsomkostninger, hvordan processen forløber, hvilke skatter der gælder, og hvilket område der passer til hvilken køber. Ingen mæglerfirmaer rangeres på dem, og intet svar på dem giver et eneste point i ranglisten. De er alligevel værd at læse, for her bliver et mæglerfirma læst snarere end anbefalet, og det er betydeligt lettere at opnå at blive læst.

    Diagram

    Assistenterne forlader boligbranchens hjemmesider

    Hvor kildehenvisningerne går hen, på tværs af de fyrre mest citerede domæner i hver kategori.

    Hvilket mæglerfirma man skal vælge
    Hvordan et boligkøb foregår

    mæglerhjemmesideboligportalmyndighedandet

    Når spørgsmålet er, hvilket mæglerfirma man skal vælge, står mæglerhjemmesider for 57% af læsningen og myndigheder for 6%. Når spørgsmålet er, hvordan et boligkøb foregår, står myndigheder for 32%, og mæglerhjemmesider falder til 23%. Andalusiens regionalregering er den mest læste enkeltkilde i kategorien med 264 kildehenvisninger, foran samtlige boligportaler.

    Diagram

    Mest læst om spørgsmålene om processen

    juntadeandalucia.es264
    idealista.com182
    panoramamarbella.com112
    sede.agenciatributaria.gob.es111
    realista.com101
    drumelia.com71
    dmproperties.com67
    administracion.gob.es66
    clientebancario.bde.es65
    ayuntamiento.marbella.es60

    1.033 svar med henvisninger til i alt 597 domæner.

    Diagram

    Fem mæglerfirmaer bliver læst om spørgsmål, der ikke rangerer nogen

    Af de femten mest læste kilder til spørgsmålene om proces og omkostninger er fem ejendomsmægleres hjemmesider: panoramamarbella.com (112), drumelia.com (71), dmproperties.com (67), musemarbella.es (47), marbellaco.com (39). Ikke én af disse kildehenvisninger giver et firma en plads i ranglisten, for spørgsmålet var aldrig, hvilket mæglerfirma man skulle vælge.

    Det er rapportens tydeligste mulighed for et mæglerfirma at handle på. panoramamarbella.com bliver læst 112 gange om spørgsmål om omkostninger og proces, og det er dét, en hjemmeside fuld af svar på de spørgsmål giver: Assistenten læser dig, mens den forklarer noget andet, og læser dig igen, når nogen spørger, hvem de skal vælge.

    At blive læst er ikke det samme som at blive anbefalet. Muse Marbella (musemarbella.es, 47) er den fjerde mest læste mæglerhjemmeside om disse spørgsmål, foran alle de øvrige firmaers hjemmesider her, og optræder ikke i nogen tabel i rapporten: Svarene på, hvilket mæglerfirma man skal vælge, nævnte ikke firmaet ofte nok til at nå minimumsgrænsen på 20 omtaler. Hjemmesiden har en side med køberspørgsmål om pris, område, skat og ophold, præcis det, assistenterne læser om her. De to optællinger holdes derfor adskilt i rapporten, og ingen af dem udledes af den anden.

    Diagram

    Og her søger de slet ikke efter nogen

    418 af disse svar viste deres søgninger, 615 gjorde ikke; 1.265 søgninger, 3,0 for et gennemsnitligt svar, hvilket er mere end nogen af de to dele af spørgsmålene om mæglerfirmaer kræver. Af de 223 hyppigste søgninger nævner ikke én et ejendomsmæglerfirma, mod 13% af søgningerne bag spørgsmålene om mæglerfirmaer. 28% efterspørger noget officielt, og 44% indeholder årstallet.

    Marbella property investment 20266da en no
    Andalucia property transfer tax ITP 7% official 20265fr nl
    advocaat nodig woning kopen Marbella Spanje4nl
    belastingen kosten kopen woning Marbella Spanje4nl
    best areas to live Marbella4en
    beste wijken wonen Marbella4nl
    hypotheek woning kopen Marbella Spanje4nl
    impuestos gastos comprar vivienda Marbella 20264es
    Marbella inversión inmobiliaria 20264es
    Marbella property market trends prices4fr sv

    Og assistenterne regner i søgefeltet. De hyppigste søgetekster i denne kategori er slet ikke søgninger: calculator: 23.9*12/5950*100 og fire mere af samme slags. Den beregner et bruttolejeafkast på 4,8% ud fra en månedlig leje og en kvadratmeterpris; en anden af de fem ganger de samme 5.950 med firs, hvilket prissætter en lejlighed på firs kvadratmeter. Assistenterne beregner de tal, en køber har bedt om, i søgefeltet, fordi ingen offentliggør dem for Marbella i en form, en assistent kan læse.

    Diagram

    Hvert sprog sendes et forskelligt sted hen

    SprogSvarMest læstDerefterDerefter
    Engelsk200juntadeandalucia.es 44idealista.com 28wise.com 25
    Spansk202juntadeandalucia.es 59idealista.com 36panoramamarbella.com 27
    Tysk137juntadeandalucia.es 36idealista.com 24panoramamarbella.com 24
    Fransk110juntadeandalucia.es 32idealista.com 28jacheteenespagne.com 26
    Nederlandsk202juntadeandalucia.es 47idealista.com 33realista.com 32
    Svensk92juntadeandalucia.es 29realista.com 20idealista.com 16
    Dansk45sunpropertiesmarbella.com 13juntadeandalucia.es 9idealista.com 8
    Norsk45idealista.com 9eiendomispania.no 8juntadeandalucia.es 8

    mæglerhjemmesideboligportalmyndighedandet

    Andalusiens regionalregering er den mest læste kilde på seks af de otte sprog, og Spaniens største boligportal ligger på andenpladsen på fem. De to mindste sprog er undtagelserne, og det er de interessante: En dansk køber, der spørger, hvordan et boligkøb foregår, sendes først til hjemmesiden for et dansk drevet mæglerfirma i Marbella, og en norsk køber sendes efter portalen til en norsksproget guide til boligkøb i Spanien. En fransk guide ligger på tredjepladsen på fransk, og en pengeoverførselstjeneste på tredjepladsen på engelsk. Når et sprog er lille nok, bliver den, der skriver guiden på det, kilden.

    Den fulde metode

    Hvordan dette blev målt, og hvad det ikke kan sige

    Hvad der blev spurgt om

    Ét spørgeskema med 20 køberspørgsmål, stillet på hvert sprog med sprogets egne formuleringer frem for gennem oversættelse undervejs. Elleve afgør rangeringen: Seks spørger til, hvilket mæglerfirma man skal vælge, og fem er de boligsøgninger, en køber skriver til en assistent. Ni gør ikke: De spørger til, hvordan et boligkøb foregår, hvad det koster, og hvor man skal købe, og gennemgås i stedet i deres eget afsnit. Hele sættet er gengivet nedenfor, sprog for sprog, præcis som spørgsmålene blev stillet.

    Hvad der svarede

    Fire assistenter i seks konfigurationer: ChatGPT (forbrugerapp og API), Googles Gemini (forbrugerapp og API), Google AI Mode og Anthropics Claude (API). Dataindsamlingen foregik fra 25. til 31. august 2026; engelsk, spansk, fransk, nederlandsk og tysk mellem den 25. og den 31., svensk, dansk og norsk den 31. 3.892 svar blev beholdt efter fjernelse af 4.677 dubletrækker fra gentagne stikprøver.

    Hvilke svar der tæller

    Kun svar, assistenten producerede ved at læse det aktuelle web. Af de 3.892 registrerede var 2.437 baseret på det: 1.404 besvarede et af de elleve spørgsmål om mæglerfirmaer, og 1.033 besvarede et af de ni om proces og omkostninger. De resterende 1.455 blev produceret ud fra modellens egen hukommelse uden aktuel læsning og optræder ikke i nogen tabel i rapporten.

    Ranglisten tæller de 1.404, inklusive boligsøgningerne, og blandt dem de 1.388, der kunne læses navn for navn; de 16, der ikke kunne læses, er udeladt af alle optællinger frem for at tælle som svar uden navne. De ni spørgsmål om proces og omkostninger giver intet firma et eneste point. Et firma, der nævnes, mens en assistent forklarer en skat, er en sidebemærkning, ikke en anbefaling. Hvis de to blev slået sammen, ville hver andel afhænge af, hvor mange skattespørgsmål kørslen tilfældigvis stillede. Disse svar gennemgås i stedet for deres kilder, i deres eget afsnit. Propelos' kundeanalyser vægter de to kategorier 80/20 i deres samlede score; dette indeks tæller kun de elleve.

    Hvordan navnene blev talt

    Hvert svar på de elleve spørgsmål blev læst i sin helhed af en sprogmodel (Claude Haiku 4.5, læseversion mx-2026-09a), som oplistede hvert ejendomsmæglerfirma, svaret nævnte, med den stavemåde, svaret brugte, og med eventuelle links til firmaet. Hvert oplistet navn blev derefter knyttet til én række i en liste over verificerede firmaer via stavemåden, firmaets eget domæne, hvor svaret linkede til det, eller de karakteristiske ord i navnet, så "Drumelia", "Drumelia Real Estate" og "Drumelia Real Estate Marbella" er ét firma. Et navn, modellen læste, som ikke matcher noget verificeret firma, tæller ikke for nogen. Selve listen blev opbygget ud fra svarene med automatisk genkendelse, rettet manuelt, hvor den havde slået to reelle firmaer sammen eller medtaget en almindelig vending i en firmarække, og udvidet manuelt med firmaer, som genkendelsen ikke kunne finde, hver gang med belæg i svarenes egne links til firmaets hjemmeside; hver rettelse og tilføjelse er registreret. Antal kildehenvisninger kommer fra URL'er frem for brødtekst og tælles direkte.

    Hvordan tabellen rangerer

    Målet for rangeringen er en positionsvægtet andel omtaler, opbygget i tre trin. Først får hvert mæglernavn, et svar angiver, positionspoint: Det første navn i svarets liste er 1,0 værd, det andet 0,87, det tredje 0,77, faldende til en nedre grænse på 0,25 (positionskurve sp-2026-08a). Dernæst divideres et firmas point for hver assistent med alle de point, assistentens svar har uddelt, på tværs af assistentens grænseflader; en assistent, hvis svar gav færre end ti navne på et sprog, udelades af sprogets samlede resultat frem for at blive målt på et spinkelt grundlag, og de resterende vægte normaliseres igen. Til sidst kombineres de fire assistenters andele med faste vægte, der afspejler deres faktiske udbredelse: ChatGPT 0,55, Google AI Mode 0,25, Gemini 0,15, Claude 0,05 (vægtsæt ws-2026-08a). De kombineres uden afrunding og afrundes én gang til visning. Andelene er dele af én helhed: Lagt sammen på tværs af alle navne, svarene angav, når de 100, og de 61 rangerede firmaer har omkring 87 point af den. De rå antal omtaler vises ved siden af hver andel, og ingen af delene vises uden den anden. En Propelos-kundeanalyse viser det samme diagram, beregnet på samme måde.

    Hvert offentliggjort navn blev verificeret manuelt

    Før offentliggørelsen blev hvert navn, der fremkom i svarene, kontrolleret mod dokumentation for en reel virksomhed i drift ved hjælp af flere kilder sammen: firmaets egen hjemmeside, dets profiler på de portaler, assistenterne læste (især idealista), Google Business-oplysninger, lokale søgninger og undersøgelsens egne data om kildehenvisninger, da et firma, der faktisk bliver omtalt, typisk har sit domæne blandt de citerede kilder. Kravet er en sikker identifikation: 101 firmaer opfyldte det og optræder i rapporten, oplistet fra A til Z i bilaget med belæg for hvert firma. Genkendte tekststrenge, der viste sig at være kategoribetegnelser, kataloger, byggeprojekter eller en prisuddelende organisation, blev udeladt. Et verificeret firma rangeres, når de læste svar nævner det mindst 20 gange, og oplistes med sit antal, uden rangering, når det nævnes sjældnere.

    Hvad denne rapport ikke hævder

    Dette måler synlighed, ikke kvalitet. Hyppig omtale er ikke et bevis på, at et mæglerfirma er godt, og fravær er ikke en vurdering af noget firmas service. Rapporten hævder ikke at vide, hvorfor et enkelt svar nævnte et bestemt firma; de mønstre, den beskriver, er observerede regelmæssigheder, ikke mekanismer. Intet mæglerfirma kan købe sig en plads i disse tabeller: Optællingsreglerne blev anvendt ens på alle firmaer, hver verificering og tilskrivning er dokumenteret i bilaget, og metoden og spørgsmålssættet er offentlige, netop så de kan efterprøves.

    Sådan kan tallene genskabes

    Hvert tal i denne rapport kan efterprøves ud fra det, der er gengivet i den. Positionskurven, andelene pr. assistent og vægtene er gennemregnet ovenfor, og det samlede resultat er deres vægtede gennemsnit, så enhver række i ranglisten kan genberegnes i hånden. Spørgsmålssættet står nedenfor, kilderne ovenfor, og belægget for hvert offentliggjort navn findes i bilaget. Det underliggende datasæt, inklusive tabellerne pr. sprog og registreringerne af kildehenvisninger, er tilgængeligt for journalister på forespørgsel.

    Udgiveren og oplyste relationer

    Propelos udvikler AI-software til ejendomsmæglervirksomheder og sælger tre ting. Vi designer, bygger og driver mæglerhjemmesider på vores egenudviklede AI-native CMS-platform, hvor samtalebaseret søgning, et interaktivt kort, boliglånsberegninger og gemte favoritlister er standard. Vi tilbyder også det samtalebaserede AI-søgeværktøj separat som AI-boligsøgning, der tilføjes på en eksisterende mæglerhjemmeside med én kodelinje og svarer købere på 95 sprog ud fra virksomhedens aktive boliger. Og denne måned lancerer vi det tredje tilbud, AI-synlighed (GEO): Vi måler, om assistenterne nævner en mæglervirksomhed, og udfører derefter det arbejde, der ændrer svaret. Metoden bag tjenesten er den samme som bag dette indeks.

    Vi samarbejder med flere mæglervirksomheder på dette marked. Nogle af dem er med i tabellerne i denne rapport, og andre er ikke. Ingen kommerciel relation havde indflydelse på identifikation, optælling eller rangering, og tællereglerne og verifikationsstandarden ovenfor blev anvendt helt ens på kunder og andre virksomheder.

    Ret til genmæle

    De ti højest rangerede virksomheder blev underrettet inden offentliggørelsen og fik metoden og deres egne tal. Rettelser og spørgsmål: press@propelos.com. Hvis vi har begået en fejl, siger vi det på denne side.

    Rettelse, 9. september 2026. Knight Franks kontor for Marbella og Costa del Sol er Diana Morales Properties, deres eksklusive samarbejdspartner siden 2014, som driver virksomhed under navnet Diana Morales Properties | Knight Frank. Den første udgave af denne side talte de to navne som to virksomheder, DM Properties på fjerdepladsen og Knight Frank på tolvtepladsen. De er nu én række, Diana Morales Properties - Knight Frank, og et svar, der nævner begge, tæller én gang på den bedste af de to placeringer. Rækken bliver på fjerdepladsen med 6% og 339 omtaler. Når Knight Franks række fjernes, rykker virksomhederne fra trettendepladsen og nedefter én plads op hver, Lucas Fox og Marbella Hills Homes bytter tiende- og ellevteplads, Solvillas andel vises som 2%, hvor den tidligere var 1%, og tre nabopar neden for attendepladsen skifter rækkefølge. I sprogtabellerne ligger rækken nu på tredjepladsen på spansk, foran Nordica Marbella, og sjettepladsen på svensk. I de danske, norske og svenske tabeller, som har de mindste stikprøver, rundes nogle andele ét procentpoint højere, fordi et Knight Frank, der nævnes ved siden af virksomheden, ikke længere føjer en omtale til nævneren. Century 21 Sun, det første Century 21-kontor på kysten, blev verificeret og tilføjet som en opført virksomhed, så bilaget stadig indeholder 101 virksomheder, heraf 61 rangerede og 40 opførte. En sætning i sprogafsnittet placerede DM Properties uden for de fem førende på nederlandsk. Tabellerne havde hele tiden virksomheden på femtepladsen dér, og det siger sætningen nu også. Svarene, gennemgangen af dem og tællereglerne er uændrede.

    Spørgsmålssættet

    Hvert spørgsmål, som det blev stillet

    Tyve intentioner, formuleret med hvert sprogs egne ord. De elleve spørgsmål i kategorierne HVEM og SØG er dem, der tæller i rangeringen. De ni spørgsmål i kategorien HVORDAN indgår i kildetabellen, men aldrig i rangeringen. Nøglen til højre angiver intentionen, som er det, der gør et spørgsmål på ét sprog til det samme spørgsmål på et andet.

    Engelsk20 spørgsmål · 20 besvaret

    HVEMHvilken mæglervirksomhed du bør vælge

    1. Which estate agents are best for buying an apartment in Marbella?find_agent
    2. How do I find a trustworthy estate agent in Marbella as a first-time buyer?trust
    3. What are the top rated property agencies in Marbella for first-time buyers?top_rated
    4. Which estate agent should I use to sell property in Marbella?selling
    5. Are there estate agents in Marbella with multilingual staff?language_support
    6. Can you recommend a good estate agent in Marbella?recommend_agent

    SØGBoligsøgninger

    1. property for sale in Marbellasearch_property
    2. apartments for sale in Marbellasearch_apartments
    3. villas for sale in Marbellasearch_villas
    4. luxury villas for sale in Marbellasearch_luxury
    5. new developments in Marbellasearch_new_build

    HVORDANProces, omkostninger og område

    1. What is the process for buying an apartment in Marbella?buying_process
    2. What taxes and fees do I pay when buying an apartment in Marbella?costs
    3. Which areas of Marbella are best to live in?area_advice
    4. Is Marbella a good place to buy property as an investment?area_investment
    5. What should I know before moving to Marbella?relocation
    6. Do I need a lawyer to buy property in Marbella?legal
    7. Can I get a mortgage to buy property in Marbella?mortgage
    8. Is it better to buy new build or resale in Marbella?new_build
    9. What rental yields can I expect from property in Marbella?rental_yield
    Spansk20 spørgsmål · 20 besvaret

    HVEMHvilken mæglervirksomhed du bør vælge

    1. ¿Cuáles son las mejores inmobiliarias para comprar un apartamento en Marbella?find_agent
    2. ¿Cómo encuentro una inmobiliaria de confianza en Marbella si compro mi primera vivienda?trust
    3. ¿Cuáles son las agencias inmobiliarias mejor valoradas de Marbella si compras tu primera vivienda?top_rated
    4. ¿Con qué inmobiliaria conviene vender una vivienda en Marbella?selling
    5. ¿Hay inmobiliarias en Marbella con personal que hable varios idiomas?language_support
    6. ¿Me puedes recomendar una buena inmobiliaria en Marbella?recommend_agent

    SØGBoligsøgninger

    1. propiedades en venta en Marbellasearch_property
    2. apartamentos en venta en Marbellasearch_apartments
    3. villas en venta en Marbellasearch_villas
    4. villas de lujo en Marbellasearch_luxury
    5. obra nueva en Marbellasearch_new_build

    HVORDANProces, omkostninger og område

    1. ¿Qué pasos hay que seguir para comprar un apartamento en Marbella?buying_process
    2. ¿Qué impuestos y gastos se pagan al comprar un apartamento en Marbella?costs
    3. ¿En qué zonas de Marbella conviene vivir?area_advice
    4. ¿Es Marbella un buen sitio para comprar una vivienda como inversión?area_investment
    5. ¿Qué debo saber antes de mudarme a Marbella?relocation
    6. ¿Necesito un abogado para comprar una vivienda en Marbella?legal
    7. ¿Puedo conseguir una hipoteca para comprar una vivienda en Marbella?mortgage
    8. ¿Es mejor comprar obra nueva o segunda mano en Marbella?new_build
    9. ¿Qué rentabilidad de alquiler se puede esperar de una vivienda en Marbella?rental_yield
    Tysk20 spørgsmål · 20 besvaret

    HVEMHvilken mæglervirksomhed du bør vælge

    1. Welche Immobilienmakler eignen sich am besten, um eine Wohnung in Marbella zu kaufen?find_agent
    2. Wie finde ich einen vertrauenswürdigen Immobilienmakler in Marbella, als Erstkäufer?trust
    3. Welche Maklerbüros in Marbella haben die besten Bewertungen, für Erstkäufer?top_rated
    4. Welchen Immobilienmakler sollte ich beauftragen, um eine Wohnung in Marbella zu verkaufen?selling
    5. Gibt es in Marbella Immobilienmakler mit mehrsprachigem Personal?language_support
    6. Kannst du mir einen guten Immobilienmakler in Marbella empfehlen für Erstkäufer?recommend_agent

    SØGBoligsøgninger

    1. Immobilien kaufen Marbellasearch_property
    2. Wohnung kaufen Marbellasearch_apartments
    3. Villen kaufen Marbellasearch_villas
    4. Luxusvillen kaufen Marbellasearch_luxury
    5. Neubauprojekte Marbellasearch_new_build

    HVORDANProces, omkostninger og område

    1. Wie läuft es ab, eine Wohnung in Marbella zu kaufen?buying_process
    2. Welche Steuern und Gebühren muss ich zahlen, wenn ich eine Wohnung in Marbella kaufe?costs
    3. Welche Gegenden in Marbella eignen sich am besten zum Wohnen, für Erstkäufer?area_advice
    4. Lohnt es sich, eine Wohnung in Marbella als Kapitalanlage zu kaufen?area_investment
    5. Was sollte ich wissen, bevor ich nach Marbella ziehe, als Erstkäufer?relocation
    6. Brauche ich einen Anwalt, um eine Immobilie in Marbella zu kaufen?legal
    7. Kann ich eine Baufinanzierung bekommen, um eine Immobilie in Marbella zu kaufen?mortgage
    8. Ist es besser, in Marbella eine Neubauimmobilie oder eine Bestandsimmobilie zu kaufen?new_build
    9. Welche Mietrendite kann ich erwarten, wenn ich eine Immobilie in Marbella vermiete?rental_yield
    Fransk20 spørgsmål · 20 besvaret

    HVEMHvilken mæglervirksomhed du bør vælge

    1. Quelles sont les meilleures agences immobilières pour acheter un appartement à Marbella ?find_agent
    2. Comment trouver une agence immobilière de confiance à Marbella, sachant que en tant que primo-accédant ?trust
    3. Quelles sont les agences immobilières les mieux notées à Marbella, sachant que pour les primo-accédants ?top_rated
    4. Quelle agence immobilière choisir pour vendre un bien immobilier à Marbella ?selling
    5. Y a-t-il des agences immobilières à Marbella dont l’équipe est multilingue ?language_support
    6. Pouvez-vous me recommander une bonne agence immobilière à Marbella ?recommend_agent

    SØGBoligsøgninger

    1. immobilier à vendre Marbellasearch_property
    2. appartements à vendre Marbellasearch_apartments
    3. villas à vendre Marbellasearch_villas
    4. villas de luxe Marbellasearch_luxury
    5. immobilier neuf Marbellasearch_new_build

    HVORDANProces, omkostninger og område

    1. Quelles sont les étapes pour acheter un appartement à Marbella ?buying_process
    2. Quels impôts et frais dois-je payer pour acheter un bien immobilier à Marbella ?costs
    3. Quels sont les meilleurs secteurs de Marbella où vivre ?area_advice
    4. Est-ce un bon investissement d’acheter un bien immobilier à Marbella ?area_investment
    5. Que faut-il savoir avant de s’installer à Marbella ?relocation
    6. Ai-je besoin d’un avocat pour acheter un bien immobilier à Marbella ?legal
    7. Puis-je obtenir un prêt immobilier pour acheter un bien immobilier à Marbella ?mortgage
    8. Vaut-il mieux acheter dans le neuf ou dans l’ancien à Marbella ?new_build
    9. Quel rendement locatif puis-je espérer avec un bien immobilier à Marbella ?rental_yield
    Nederlandsk20 spørgsmål · 20 besvaret

    HVEMHvilken mæglervirksomhed du bør vælge

    1. Welke makelaars zijn het beste voor het kopen van een appartement in Marbella?find_agent
    2. Hoe vind ik een betrouwbare makelaar in Marbella als starter?trust
    3. Wat zijn de best beoordeelde makelaars in Marbella voor starters?top_rated
    4. Welke makelaar kan ik het beste inschakelen om een woning in Marbella te verkopen?selling
    5. Zijn er makelaars in Marbella met meertalige medewerkers?language_support
    6. Kun je een goede makelaar in Marbella aanbevelen?recommend_agent

    SØGBoligsøgninger

    1. vastgoed te koop Marbellasearch_property
    2. appartementen te koop Marbellasearch_apartments
    3. villa's te koop Marbellasearch_villas
    4. luxe villa's te koop Marbellasearch_luxury
    5. nieuwbouw te koop Marbellasearch_new_build

    HVORDANProces, omkostninger og område

    1. Hoe koop ik een appartement in Marbella?buying_process
    2. Welke belastingen en kosten betaal je bij het kopen van een appartement in Marbella?costs
    3. In welke wijken van Marbella kun je het beste wonen?area_advice
    4. Is Marbella een goede plek om een woning als belegging te kopen?area_investment
    5. Wat moet ik weten voordat ik naar Marbella verhuis?relocation
    6. Heb ik een advocaat nodig om een woning in Marbella te kopen?legal
    7. Kan ik een hypotheek krijgen om een woning in Marbella te kopen?mortgage
    8. Kun je in Marbella beter nieuwbouw of bestaande bouw kopen?new_build
    9. Welk huurrendement kan ik verwachten van een woning in Marbella?rental_yield
    Svensk20 spørgsmål · 20 besvaret

    HVEMHvilken mæglervirksomhed du bør vælge

    1. Vilka mäklare är bäst för att köpa en lägenhet i Marbella?find_agent
    2. Hur hittar jag en pålitlig mäklare i Marbella som förstagångsköpare?trust
    3. Vilka mäklarbyråer i Marbella har högst betyg?top_rated
    4. Vilken mäklare bör jag anlita för att sälja en bostad i Marbella?selling
    5. Finns det mäklare i Marbella med flerspråkig personal?language_support
    6. Kan du rekommendera en bra mäklare i Marbella?recommend_agent

    SØGBoligsøgninger

    1. bostäder till salu i Marbellasearch_property
    2. lägenheter till salu i Marbellasearch_apartments
    3. villor till salu i Marbellasearch_villas
    4. lyxvillor till salu i Marbellasearch_luxury
    5. nyproduktion till salu i Marbellasearch_new_build

    HVORDANProces, omkostninger og område

    1. Hur går det till att köpa en lägenhet i Marbella?buying_process
    2. Vilka skatter och avgifter betalar jag när jag köper en lägenhet i Marbella?costs
    3. Vilka områden i Marbella är bäst att bo i?area_advice
    4. Är det en bra investering att köpa en bostad i Marbella?area_investment
    5. Vad bör jag veta innan jag flyttar till Marbella?relocation
    6. Behöver jag en jurist för att köpa en bostad i Marbella?legal
    7. Kan jag få bolån för att köpa en bostad i Marbella?mortgage
    8. Är det bättre att köpa nyproduktion eller en befintlig bostad i Marbella?new_build
    9. Vilken hyresavkastning kan jag räkna med för en bostad i Marbella?rental_yield
    Dansk20 spørgsmål · 20 besvaret

    HVEMHvilken mæglervirksomhed du bør vælge

    1. Hvilke ejendomsmæglere er bedst til køb af en lejlighed i Marbella?find_agent
    2. Hvordan finder jeg en pålidelig ejendomsmægler i Marbella?trust
    3. Hvilke ejendomsmæglerfirmaer i Marbella har de bedste anmeldelser?top_rated
    4. Hvilken ejendomsmægler skal jeg vælge til at sælge en bolig i Marbella?selling
    5. Findes der ejendomsmæglere i Marbella med medarbejdere, der taler flere sprog?language_support
    6. Kan du anbefale en god ejendomsmægler i Marbella?recommend_agent

    SØGBoligsøgninger

    1. ejendomme til salg i Marbellasearch_property
    2. lejligheder til salg i Marbellasearch_apartments
    3. villaer til salg i Marbellasearch_villas
    4. luksusvillaer til salg i Marbellasearch_luxury
    5. nybyggeri i Marbellasearch_new_build

    HVORDANProces, omkostninger og område

    1. Hvordan foregår et køb af en bolig i Marbella?buying_process
    2. Hvilke skatter og gebyrer skal jeg betale, når jeg køber en bolig i Marbella?costs
    3. Hvilke områder i Marbella er bedst at bo i?area_advice
    4. Er Marbella et godt sted at købe en bolig som investering?area_investment
    5. Hvad bør jeg vide, før jeg flytter til Marbella?relocation
    6. Har jeg brug for en advokat for at købe en bolig i Marbella?legal
    7. Kan jeg få et boliglån til at købe en bolig i Marbella?mortgage
    8. Er det bedre at købe nybyggeri eller en brugt bolig i Marbella?new_build
    9. Hvilket lejeafkast kan jeg forvente af en bolig i Marbella?rental_yield
    Norsk20 spørgsmål · 20 besvaret

    HVEMHvilken mæglervirksomhed du bør vælge

    1. Hvilke eiendomsmeglere er best når jeg skal kjøpe en leilighet i Marbella?find_agent
    2. Hvordan finner jeg en pålitelig eiendomsmegler i Marbella?trust
    3. Hvilke eiendomsmeglerfirmaer i Marbella har best vurderinger?top_rated
    4. Hvilken eiendomsmegler bør jeg bruke for å selge en bolig i Marbella?selling
    5. Finnes det eiendomsmeglere i Marbella med flerspråklige ansatte?language_support
    6. Kan du anbefale en god eiendomsmegler i Marbella?recommend_agent

    SØGBoligsøgninger

    1. bolig til salgs i Marbellasearch_property
    2. leiligheter til salgs i Marbellasearch_apartments
    3. villaer til salgs i Marbellasearch_villas
    4. luksusvillaer til salgs i Marbellasearch_luxury
    5. nybygg til salgs i Marbellasearch_new_build

    HVORDANProces, omkostninger og område

    1. Hvordan går jeg frem for å kjøpe en bolig i Marbella?buying_process
    2. Hvilke skatter og avgifter må jeg betale når jeg kjøper en bolig i Marbella?costs
    3. Hvilke områder i Marbella er best å bo i?area_advice
    4. Er Marbella et bra sted å kjøpe en bolig som investering?area_investment
    5. Hva bør jeg vite før jeg flytter til Marbella?relocation
    6. Trenger jeg advokat for å kjøpe en bolig i Marbella?legal
    7. Kan jeg få boliglån for å kjøpe en bolig i Marbella?mortgage
    8. Er det bedre å kjøpe nybygg eller bruktbolig i Marbella?new_build
    9. Hvilken utleieavkastning kan jeg forvente fra en bolig i Marbella?rental_yield

    Et spørgsmål er en intention, ikke en bestemt formulering. Spørgeskemaet består af 20 faste intentioner, naturligt formuleret på hvert sprog, så en forskel mellem to sprogtabeller er en forskel i, hvad assistenterne siger, og aldrig i, hvad vi spurgte dem om. På alle otte sprog blev alle 20 intentioner besvaret inden for indsamlingsperioden. Intet tal her er et gennemsnit på tværs af sprog: Hver tabel tæller kun svarene på sit eget sprog.

    Bilag

    De 101 verificerede virksomheder, A til Z

    Alle virksomheder, der er talt med i rapportens tabeller, med den dokumentation, de blev verificeret imod mellem 31. august og 3. september 2026. Rangerede virksomheder vises med deres antal omtaler og placering i rangeringstabellen ovenfor. Opført betyder verificeret som en reel virksomhed og nævnt i færre end 20 af de gennemgåede svar. Antallet vises, men virksomheden rangeres ikke på grundlag af det.

    VirksomhedOmtalerPlaceringVerificeret imod
    3SA Estate13Opført3saestate.com, Marbella og Dubai
    Airus Homes10Opførtairushomes.com; virksomhedsprofil på idealista, 274 boliger
    Andalucia Realty29Rangeret som nr. 61andaluciarealty.com, i drift siden 1996
    Avida Estate14Opførtavidaestate.com; domænet er blandt de angivne kilder
    Banús Property Marbella13OpførtGoogle Business, 5,0 fra 23 anmeldelser, Av. Playas del Duque, Nueva Andalucía; egen hjemmeside
    Berkshire Hathaway HomeServices Spain15Opførtbhhsspain.com; den spanske franchise angiver Marbella blandt sine kontorer
    Best House Marbella10Opførtbesthousemarbella.com, Terrazas de Banús, Nueva Andalucía
    Bjurfors41Rangeret som nr. 33bjurfors.se, svensk kæde med kontor i Marbella; der linkes til siden i 22 af de svar, der nævner virksomheden
    Bromley Estates128Rangeret som nr. 7bromleyestatesmarbella.com
    Century 21 Sun16Opførtsun.century21.es; det første Century 21-kontor på Costa del Sol (2014), Puerto Banús, Marbella og Estepona; 16 svar, alle anbefalinger, hvoraf 5 linker til hjemmesiden
    Cilo Marbella32Rangeret som nr. 40cilomarbella.com; der linkes til siden i 22 af de svar, der nævner virksomheden
    Costa del Sol Property42Rangeret som nr. 31cdsproperty.es; der linkes til siden i 26 af de svar, der nævner virksomheden
    Costa Specialist11Opførtcostaspecialist.nl; en nederlandsksproget købermægler i Benalmádena; alle svar, der nævnte virksomheden, var på nederlandsk
    Costa Sunsets25Rangeret som nr. 49costasunsets.com, Marbella og Estepona, tyve år på kysten
    Costas & Casas64Rangeret som nr. 26costas-casas.nl, specialist i flamsk og nederlandsk, kontor i Marbella, 25 år; domænerne blev angivet som kilder 88 gange
    Crystal Shore Properties21Rangeret som nr. 60crystalshore-properties.com; domænet er blandt de angivne kilder
    Diana Morales Properties - Knight Frank339Rangeret som nr. 4dmproperties.com, angivet som kilde 303 gange i dette materiale, og knightfrank.com, angivet 7 gange; Knight Franks kontor for Marbella og Costa del Sol ER Diana Morales Properties (deres eksklusive samarbejdspartner siden 2014, som driver virksomhed under navnet Diana Morales Properties | Knight Frank), så begge navne tælles for samme virksomhed; indtil 9. september havde de to hver sin række
    Dream Property Marbella11Opførtdreamproperty.pl, polsk mæglervirksomhed i Marbella
    Drumelia420Rangeret som nr. 3drumelia.com; domænet blev angivet som kilde 313 gange
    Embassy Costa del Sol23Rangeret som nr. 56embassycostadelsol.com; usynlig, indtil PR #262 rettede den række, som virksomhedens svar var blevet knyttet til; 9 svar linker til domænet
    Engel & Völkers Marbella515Rangeret som nr. 2marbella-ev.com og engelvoelkers.com, tilsammen angivet som kilder 347 gange, de mest læste mæglerdomæner efter de førendes
    Every Home Marbella12Opførteveryhomemarbella.com; Every Home Marbella SL
    Excellent Marbella61Rangeret som nr. 18excellentmarbella.nl; der linkes til siden i 43 af de svar, der nævner virksomheden, alle på nederlandsk
    Fastighetsbyrån38Rangeret som nr. 30fastighetsbyran.com, svensk kæde med kontor i Marbella
    Fine & Country13Opførtfineandcountry.es, kontor i Marbella på Costa del Sol; domænet er blandt de angivne kilder
    Gilmar58Rangeret som nr. 36gilmar.es; landsdækkende kæde med kontorer i Marbella og Puerto Banús
    Helios Homes4Opførthelios-homes.com; domænet er blandt de angivne kilder
    HHomes Real Estate41Rangeret som nr. 38hhomes.es
    HOMEMADE Estate Marbella10Opførthomemadeestatemarbella.com; virksomhedsprofil på idealista
    Homenetspain32Rangeret som nr. 52homenetspain.com, mæglervirksomhed på Costa del Sol med boliger i Marbella, Fuengirola og Estepona
    Homerun Brokers125Rangeret som nr. 9homerunmarbella.com, Bulevar Príncipe Alfonso de Hohenlohe; domænet blev angivet som kilde 101 gange
    HusmanHagberg18Opførtspanien.husmanhagberg.se, svensk kæde
    I Find Marbella23Rangeret som nr. 46ifindmarbella.com
    Immo Krämer14Opførtimmo-kraemer.de; en mæglervirksomhed i Mannheim med en afdeling i Marbella, kun anbefalet i tyske svar
    Immomarbel15Opførtimmomarbel.com; Immomarbel Real Estate SL, Marbella og Almuñécar
    Inmolux Group7Opførtinmoluxgroup.com, 15+ år; domænet er blandt de angivne kilder
    Innovative Property16Opførtfor-sale-marbella.com, der linkes til siden i de svar, der nævner virksomheden; kontorer i Cabopino og La Mairena
    Keller Williams Marbella46Rangeret som nr. 48kwmarbella.kw.com, franchisekontor; nævnt primært på spansk
    Kristina Szekely International Realty12Opførtksmarbella.com, Marbella og Costa del Sol
    L'immobilière de Marbella39Rangeret som nr. 28immodemarbella.com; der linkes til siden i 26 af de svar, der nævner virksomheden, næsten alle på fransk
    La Sala Homes45Rangeret som nr. 27lasalahomes.com, Puerto Banús, Sala Group; domænet blev angivet som kilde 34 gange
    Leon Müller Marbella Estates45Rangeret som nr. 32leonmueller-estates.com; domænet blev angivet som kilde 37 gange
    Libehomes21Rangeret som nr. 53libehomes.com; domænet blev angivet som kilde 30 gange
    Lucas Fox115Rangeret som nr. 10lucasfox.com, kontor i Marbella; der linkes til siden i 71 af de svar, der nævner virksomheden
    Luisa Martín Properties24Rangeret som nr. 57luisamartinproperties.com, Golden Mile
    Lula Homes11Opførtlulahomes.es; domænet er blandt de angivne kilder
    Luxury Listings Marbella26Rangeret som nr. 50luxurylistingsmarbella.com
    Maisons de Rêve40Rangeret som nr. 25maisonsdereve.es; der linkes til siden i 11 af de svar, der nævner virksomheden
    Mäklarhuset24Rangeret som nr. 58maklarhuset.se, svensk kæde
    MarBanús Estates15OpførtGoogle Business, 5,0 fra 55 anmeldelser, Pl. de Antonio Banderas; egen hjemmeside
    Marbella & Co42Rangeret som nr. 35marbellaco.com, danskejet siden 1997, Santa Clara Golf; domænet blev angivet som kilde 84 gange
    Marbella Dream Living23Rangeret som nr. 55marbelladreamliving.com; MDL Collection i Marbella og langs kysten
    Marbella Estates111Rangeret som nr. 14marbella-estates.com; domænet blev angivet som kilde 132 gange, og der linkes til det i 88 af de svar, der nævner virksomheden
    Marbella For Sale51Rangeret som nr. 21marbellaforsale.com; Marbella For Sale S.L., Edificio Marina Banús, Puerto Banús; der blev linket til domænet 22 gange
    Marbella For You36Rangeret som nr. 42marbellaforyou.es
    Marbella Hills Homes92Rangeret som nr. 11marbella-hills-homes.com, Nueva Andalucía, siden 2009
    Marbella Luxury Homes63Rangeret som nr. 16marbellaluxuryhomes.es; domænet blev angivet som kilde 15 gange
    Marbella Property Agency32Rangeret som nr. 34marbellapropertyagency.com, søsterselskab til CDS Property Spain
    Marbella Property Box31Rangeret som nr. 54marbellapropertybox.com, Casco Antiguo, omkring 25 år
    Marbella Star Homes10Opførtmarbellastarhomes.com, Calle Jesús Puente, Marbella
    MarbeMar Estate15Opførtmarbemar.com, Marbella Centro og Casco Antiguo, 20+ år
    Marchi Realty3Opførtmarchirealty.com
    Mihous10Opførtmihous.com; en nederlandsksproget købermægler frem for en virksomhed, der annoncerer boliger
    Mojo Estates9Opførtmojoestates.com, danske grundlæggere; virksomhedsprofil på idealista
    Mónica Labord Properties19Opførtvirksomhedsprofil på pisos.com, 72 boliger, Av. Conde Rudi
    MPDunne & Hamptons International74Rangeret som nr. 22mpdunne.com, Marbella Club, Golden Mile, i samarbejde med Hamptons International; domænet blev angivet som kilde 64 gange
    Muse Marbella17Opførtmusemarbella.es, Marbella, San Pedro og Estepona; også den fjerde mest læste mæglerhjemmeside ved processpørgsmålene
    Nevado Realty81Rangeret som nr. 17nevadomarbella.com; domænet blev angivet som kilde 60 gange
    NHC Dallimore Marbella19Opførtdallimoremarbella.com; svarene staver navnet NCH, virksomheden staver det NHC; der blev linket til domænet 18 gange
    Nomad Realty51Rangeret som nr. 24nomadrealty.es, Elviría; virksomhedsprofil på idealista
    Nordica Estates4Opførtnordicaestates.com; domænet er blandt de angivne kilder
    Nordica Marbella221Rangeret som nr. 5nordicamarbella.com, svenskgrundlagt, i drift siden 1981; domænet blev angivet som kilde 38 gange
    One Living Estate11Opførtonelivingestate.com, 10+ år
    Panorama Properties609Rangeret som nr. 1panoramamarbella.com, siden 1970, underlagt RICS-tilsyn; domænet blev angivet som kilde 444 gange
    Prime One Living13Opførtprimeonemarbella.com; en mæglervirksomhed i det østlige Marbella med tysk-schweiziske rødder og ingen forbindelse til One Living Estate, som var blevet tildelt disse svar, mens ordet »living« stadig matchede to rækker
    Puente Romano Real Estate23Rangeret som nr. 51puenteromanorealestate.com; der linkes til siden i 13 af de svar, der nævner virksomheden
    Pure Living Properties55Rangeret som nr. 23purelivingproperties.com; domænet blev angivet som kilde 22 gange
    Real Deal Estates (Realty Group SL)127Rangeret som nr. 6realdealestates.com; virksomhedsprofil på idealista; 4,9 fra 153 Google-anmeldelser, Nueva Andalucía
    Real Marbella Estate16Opførtrealmarbellaestate.com; domænet er blandt de angivne kilder
    Roccabox32Rangeret som nr. 41roccabox.com; der linkes til siden i 23 af de svar, der nævner virksomheden
    Rueda y Toro38Rangeret som nr. 20ingen egen hjemmeside; Google Business-profil, der linker til virksomhedens erhvervsside på idealista, verificeret manuelt
    Savills13Opførtsearch.savills.com viser boliger til salg i Marbella; tælles under eget navn, ligesom Sotheby's; det gør Knight Frank ikke, fordi kontoret i Marbella er Diana Morales Properties og tælles dér
    Serneholt Estate35Rangeret som nr. 39serneholtestate.com, grundlagt 2016, Nueva Andalucía; domænet blev angivet som kilde 18 gange
    SkandiaMäklarna26Rangeret som nr. 59skandiamaklarna.com, svensk kæde med kontor i Marbella
    Solvilla103Rangeret som nr. 13solvilla.es, siden 2013; domænet blev angivet som kilde 54 gange
    Sotheby's International Realty55Rangeret som nr. 19globalt brand med dækning i Marbella
    Space Real Estate73Rangeret som nr. 15portalprofiler angiver kontorer i Marbella og Fuengirola siden 1988; virksomhedens eget domæne fører ikke længere til virksomheden, og ingen egen hjemmeside er angivet som kilde i dette materiale
    Spain Realty Estate104Rangeret som nr. 12spainrealty.es, mæglervirksomhed på Costa del Sol; rækken var udeladt som en opsamlingsrække for sammenlægninger indtil 4. september, og virksomheden fulgte med; der blev linket til domænet 42 gange
    Stand Inmobiliario18Opførtstandmarbella.com, Marbella Centro og Golden Mile, i drift siden 1979
    Sun Properties Marbella13Opførtsunpropertiesmarbella.com, specialiseret i danske kunder siden 2002; domænet blev angivet som kilde 37 gange
    Svensk Fastighetsförmedling28Rangeret som nr. 43svenskfast.se, svensk kæde; der linkes til siden i 14 af de svar, der nævner virksomheden
    Swish Marbella20Rangeret som nr. 44swishmarbella.com
    Tecnocasa10Opførtfranchisekontoret i Marbella driver virksomhed under navnet Estudio Ciudad de Marbella 2025 SLU på marbella1.tecnocasa.es
    Teo, el Alquimista inmobiliario8Opførtelalquimistainmobiliario.com; Teo Ortega, Realtor, Marbella; en egen række, fordi linktrinnet havde tilskrevet domænet til Stand Inmobiliario
    Terra Realty23Rangeret som nr. 45terramarbella.com
    The Agency Marbella109Rangeret som nr. 8theagency-marbella.com; der linkes til siden i 57 af de svar, der nævner virksomheden
    The Marbella Agency9Opførtthemarbellaagency.com, 30+ år
    Top House Marbella29Rangeret som nr. 47tophousemarbella.com
    Vamoz Marbella45Rangeret som nr. 37vamozmarbella.com; der linkes til siden i 29 af de svar, der nævner virksomheden, alle på nederlandsk
    Villa One30Rangeret som nr. 29villaone.es; der linkes til siden i 21 af de svar, der nævner virksomheden
    Webster & Co7Opførtwebsterandco.com, Centro Plaza, Nueva Andalucía, et team på 17; domænet er blandt de angivne kilder

    Hvis du driver en mæglervirksomhed

    Hvad det betyder for en mæglervirksomhed

    ChatGPT nærmer sig en milliard ugentlige brugere, og Criteos kundedata viser, at henvisningstrafik fra LLM’er konverterer cirka 1,5 gange så ofte som trafik fra andre henvisningskilder. Købere, der stiller disse spørgsmål, er tæt på en beslutning, og 84% af anbefalingssvarene i dette indeks gav dem navnet på mindst én mæglervirksomhed.

    De virksomheder, der vises, har tre ting til fælles, som assistenterne kan læse: en hjemmeside, der besvarer spørgsmål om proces og omkostninger på køberens sprog, omtaler i de kilder, assistenterne bruger, og et navn, der kan knyttes til én virksomhed. Propelos måler de samme ting for enkelte mæglervirksomheder på alle de sprog, deres købere taler, med den metode, der bruges i dette indeks.

    Mål din mæglervirksomhed

    Propelos AI Visibility Index · Marbella · august 2026 · indsamling 25. til 31. august 2026 · offentliggjort 7. september 2026 · Tabeller og figurer må gengives med kreditering af Propelos AI Visibility Index og et link til denne side · press@propelos.com

    Spørgsmål om indekset

    Hvilken mæglervirksomhed anbefaler AI-assistenter oftest i Marbella?
    Panorama Properties fører indekset for august 2026 med en positionsvægtet andel omtaler på 13% i anbefalingssvarene foran Engel & Völkers med 10% og Drumelia med 8%. Panorama Properties eller Drumelia ligger først på syv af de otte sprog. Engel & Völkers fører kun på spansk.
    Hvordan blev AI-synlighedsindekset for Marbella målt?
    Mellem 25. og 31. august 2026 stillede vi 20 køberspørgsmål om Marbella til ChatGPT, Google AI Mode, Gemini og Claude på otte sprog og registrerede 3.892 svar. Elleve af spørgsmålene besvares ved at nævne en mæglervirksomhed. Kun de tæller i rangeringen: 1.404 svar, hvoraf 1.388 blev læst navn for navn. Hvert offentliggjort navn blev kontrolleret mod et reelt, aktivt firma.
    Hvad er positionsvægtet andel omtaler?
    Hvert navn i et svar får point efter sin placering: 1,0 for det første, 0,87 for det andet og 0,77 for det tredje, ned til et minimum på 0,25. For hver assistent divideres et firmas point med alle de point, assistentens svar gav. De fire assistenters andele kombineres med faste vægte, der afspejler den faktiske rækkevidde: ChatGPT 0,55, Google AI Mode 0,25, Gemini 0,15 og Claude 0,05.
    Rangerer indekset kvaliteten af ejendomsmæglere i Marbella?
    Nej. Det måler synlighed: hvor ofte og hvor fremtrædende hver virksomhed nævnes, når AI-assistenter svarer på købernes spørgsmål. At blive nævnt er ingen vurdering af servicen, og en virksomhed, som ikke optræder i svarene, kan være fremragende. Indekset registrerer, hvad assistenterne siger, ikke hvordan virksomhederne er.
    Må jeg genbruge tabellerne og diagrammerne?
    Ja. Tabeller og figurer må gengives med kildeangivelse til Propelos AI Visibility Index og et link til denne side. Hvert diagram på siden kan downloades som PNG. Ranglisten og tabellerne for hvert sprog findes som CSV, og hele rapporten er en PDF på engelsk.
    • Marbella
    • AI-synlighedsindeks
    • ejendomsmæglere Marbella
    • ChatGPT
    • Google AI Mode
    • Gemini
    • Claude
    • GEO
    • andel omtaler
    • ejendomsmarkedsføring

    ← Al indsigt