KI-synlighetsindeks · Publisert · Oppdatert

    KI-synlighetsindeks for eiendomsmeglere i Marbella, august 2026

    Hvilke meglerforetak ChatGPT, Google AI Mode, Gemini og Claude nevner når kjøpere spør hvem de bør bruke i Marbella: 3 892 svar på 20 spørsmål på åtte språk, 61 foretak rangert etter posisjonsvektet andel omtaler. Hvert publiserte navn kontrollert manuelt. Hele rapporten og dataene kan lastes ned.

    Hvem KI anbefaler når kjøpere spør om Marbella

    Kjøpere spør ChatGPT hvilken eiendomsmegler de bør bruke, skriver inn boligsøkene sine og spør hvordan det faktisk foregår å kjøpe i Spania. I løpet av én uke i august stilte vi tjue slike spørsmål om Marbella til fire KI-assistenter, på de åtte språkene kjøperne snakker, og registrerte hvert meglerforetak svarene nevnte. Elleve av de tjue er spørsmål der svaret er å navngi et meglerforetak, fra «hvilket meglerforetak bør jeg bruke» til «villaer til salgs i Marbella», og rangeringen teller bare disse elleve. Hvert navn ble kontrollert mot et reelt selskap i drift.

    Diagram

    Andel omtaler · posisjonsvektet · anbefalingssvar

    1Panorama Properties13%609
    2Engel & Völkers10%515
    3Drumelia8%420
    4DM Properties - Knight Frank6%339
    5Nordica Marbella4%221
    6Real Deal Estates3%127
    7Bromley Estates2%128
    8The Agency Marbella2%109
    9Homerun Brokers2%125
    10Lucas Fox2%115

    andel omtaler · omtaler, av 1 388 gjennomgåtte anbefalingssvar

    3 892assistentsvar registrert gjennom uken, alle spørsmål og alle assistenter
    20kjøperspørsmål på åtte språk; elleve av dem avgjør rangeringen
    1 404svar på disse elleve, hvorav 1 388 ble gjennomgått navn for navn
    5 783meglernavn disse svarene ga, nevneren for hver andel her
    101verifiserte foretak, 61 rangert og 40 oppført
    16%av de gjennomgåtte svarene nevner ingen meglerforetak

    Fem funn

    Hva assistentene sa

    1. 1
      To uavhengige meglerforetak fra Marbella leder på sju av de åtte språkene. Det globale merket leder på ett, og det er spansk.

      Panorama Properties har førsteplassen på fem språk og Drumelia på to til, svensk og norsk. Engel & Völkers, nevnt i 515 svar og nummer to totalt, er først bare på spansk, med fire tidels prosentpoengs forsprang i andel omtaler: studiens knappeste førsteplass. På alle andre språk nevner assistentene et lokalt foretak før det internasjonale merket.

    2. 2
      De fleste svar gir kjøperen en liste med fire eller fem navn.

      84% av svarene på megler- og søkespørsmålene nevner minst ett meglerforetak, og svarene som nevner noen, gir i gjennomsnitt 5,0 navn. Færre enn 1 av 5 svar nevner ingen, og på svensk er det omtrent 1 av 9. For et meglerforetak er spørsmålet om det er på listen.

    3. 3
      Under de ledende endrer listen seg med kjøperens språk, mot meglerforetak som betjener den nasjonaliteten.

      Svenske svar plasserer to svenske kjeder, Fastighetsbyrån og Bjurfors, blant de fem fremste, med svenskgrunnlagte Nordica Marbella på femteplass. Nederlandske svar plasserer Excellent Marbella på fjerdeplass og Costas & Casas rett utenfor de fem fremste, begge innrettet mot nederlandsktalende kjøpere. Franske svar nevner L'immobilière de Marbella, tyske svar Leon Müller Marbella Estates, registrert nesten bare på tysk, og danske svar danskeide Marbella & Co. Assistentene matcher kjøpere med meglerforetak fra deres eget land.

    4. 4
      To meglerforetak er blant de fem fremste i hvert marked. Resten av hver liste er lokal.

      Panorama Properties og Drumelia er blant de fem fremste på alle åtte språk, og Engel & Völkers og Diana Morales Properties - Knight Frank på sju hver, begge mangler bare på svensk. Lenger ned spriker listene: på tvers av alle 28 språkpar er overlappen blant de fem fremste i gjennomsnitt 3,7 av 5, fire par deler bare to navn, og svensk deler høyst tre med noe annet språk. En måling bare på engelsk ville oversett hva nordiske, nederlandske og franske kjøpere får høre.

    5. 5
      Assistentene leser på idealista, på meglerforetakenes egne nettsider og på offentlige portaler.

      idealista.com er den enkeltkilden som brukes mest (612 henvisninger). Junta de Andalucía (407) leses mer enn alle meglernettsider unntatt Panoramas, og skattemyndigheten (125) mer enn de fleste meglernettsidene i dette markedet, fordi kjøpere spør om prosess og kostnader, ikke bare boliger.

    Rangeringstabellen

    Rangert etter andel omtaler

    Av de 1 404 svarene på de elleve spørsmålene om meglerforetak og boligsøk kunne 1 388 gjennomgås navn for navn; 1 168 av disse nevnte minst én identifiserbar virksomhet, og til sammen ga de 5 783 meglernavn. Derfor inneholder rapporten både tallet 3 892 og tallet 5 783: det første teller svar på alle spørsmålene, det andre teller navn i svarene på elleve av dem.

    Diagram

    Fra 3 892 svar til én nevner

    3 892registrerte svaralle spørsmål, alle assistenter, gjennom hele uken
    2 437leste weben i sanntidde øvrige 1 455 svarte fra modellens minne og inngår ikke i noen tabell her
    1 404spurte hvilket meglerforetak eller søkte etter boligde seks meglerspørsmålene og de fem boligsøkene; de ni om prosess og kostnader gjennomgås separat og rangerer ingen
    1 388gjennomgått navn for navnde øvrige 16 kunne ikke gjennomgås og inngår ikke i noen opptelling
    1 168nevnte minst ett meglerforetak16% nevnte ingen

    Disse 1 168 svarene ga til sammen 5 783 meglernavn, 5,0 i et gjennomsnittlig svar som nevnte noen. Summen er større enn antallet svar fordi ett svar vanligvis nevner flere meglerforetak, og den er nevneren som hver andel omtaler i denne rapporten divideres med.

    Tabellen rangerer etter andel omtaler: foretakets andel av alle disse navnene, der et navn nær toppen av et svars liste er verdt mer enn ett nær bunnen, vektet mot assistentene kjøperne faktisk bruker. Det er det samme diagrammet som vises i en kundeanalyse fra Propelos, beregnet på samme måte, og posisjonskurven og assistentvektene forklares nedenfor. Omtaler er det uvektede antallet svar som nevner foretaket, uansett stavemåten svaret brukte. Hvert navn ble verifisert manuelt mot et reelt meglerforetak i drift før publisering. Et verifisert foretak nevnt i minst 20 av de gjennomgåtte svarene blir rangert; et verifisert foretak som nevnes sjeldnere, blir oppført i vedlegget med sitt antall, uten rangering, fordi en andel omtaler under én prosent ikke skiller foretakene fra hverandre.

    Blant de ti fremste finnes et internasjonalt merke, de etablerte lokale lederne, et svenskgrunnlagt meglerforetak i drift siden 1981, et lite rådgivningsfirma og to foretak med nettsider assistentene ofte leser: Homerun Brokers, det sjuende mest siterte meglerdomenet i materialet, og The Agency Marbella. Hva et foretak publiserer, forutsier plasseringen her bedre enn størrelsen gjør.

    Diagram
    MeglerforetakAndel omtalerOmtaler
    1Panorama Properties13%609
    2Engel & Völkers Marbella10%515
    3Drumelia8%420
    4Diana Morales Properties - Knight Frank6%339
    5Nordica Marbella4%221
    6Real Deal Estates (Realty Group SL) *3%127
    7Bromley Estates2%128
    8The Agency Marbella2%109
    9Homerun Brokers2%125
    10Lucas Fox2%115
    11Marbella Hills Homes2%92
    12Spain Realty Estate2%104
    13Solvilla2%103
    14Marbella Estates1%111
    15Space Real Estate1%73
    16Marbella Luxury Homes1%63
    17Nevado Realty1%81
    18Excellent Marbella<1%61
    19Sotheby's International Realty<1%55
    20Rueda y Toro<1%38
    21Marbella For Sale<1%51
    22MPDunne & Hamptons International<1%74
    23Pure Living Properties<1%55
    24Nomad Realty<1%51
    25Maisons de Rêve<1%40
    26Costas & Casas<1%64
    27La Sala Homes<1%45
    28L'immobilière de Marbella<1%39
    29Villa One<1%30
    30Fastighetsbyrån<1%38
    31Costa del Sol Property<1%42
    MeglerforetakAndel omtalerOmtaler
    32Leon Müller Marbella Estates<1%45
    33Bjurfors<1%41
    34Marbella Property Agency<1%32
    35Marbella & Co<1%42
    36Gilmar<1%58
    37Vamoz Marbella<1%45
    38HHomes Real Estate<1%41
    39Serneholt Estate<1%35
    40Cilo Marbella<1%32
    41Roccabox<1%32
    42Marbella For You<1%36
    43Svensk Fastighetsförmedling<1%28
    44Swish Marbella<1%20
    45Terra Realty<1%23
    46I Find Marbella<1%23
    47Top House Marbella<1%29
    48Keller Williams Marbella<1%46
    49Costa Sunsets<1%25
    50Luxury Listings Marbella<1%26
    51Puente Romano Real Estate<1%23
    52Homenetspain<1%32
    53Libehomes<1%21
    54Marbella Property Box<1%31
    55Marbella Dream Living<1%23
    56Embassy Costa del Sol<1%23
    57Luisa Martín Properties<1%24
    58Mäklarhuset<1%24
    59SkandiaMäklarna<1%26
    60Crystal Shore Properties<1%21
    61Andalucia Realty<1%29

    * Driver under navnet Real Deal Estates og er registrert som Realty Group SL; svarene bruker begge navnene, og begge teller for foretaket. De 61 rangerte foretakene står til sammen for rundt 87 av de 100 prosentpoengene av omtalene; resten er fordelt på foretakene under grensen og navn som ikke kunne verifiseres.

    Verifiserte, nevnt færre enn 20 ganger, oppført uten rangering. Mónica Labord Properties (19), NHC Dallimore Marbella (19), HusmanHagberg (18), Stand Inmobiliario (18), Muse Marbella (17), Century 21 Sun (16), Innovative Property (16), Real Marbella Estate (16), Berkshire Hathaway HomeServices Spain (15), Immomarbel (15), MarBanús Estates (15), MarbeMar Estate (15), Avida Estate (14), Immo Krämer (14), 3SA Estate (13), Banús Property Marbella (13), Fine & Country (13), Prime One Living (13), Savills (13), Sun Properties Marbella (13), Every Home Marbella (12), Kristina Szekely International Realty (12), Costa Specialist (11), Dream Property Marbella (11), Lula Homes (11), One Living Estate (11), Airus Homes (10), Best House Marbella (10), HOMEMADE Estate Marbella (10), Marbella Star Homes (10), Mihous (10), Tecnocasa (10), Mojo Estates (9), The Marbella Agency (9), Teo, el Alquimista inmobiliario (8), Inmolux Group (7), Webster & Co (7), Helios Homes (4), Nordica Estates (4), Marchi Realty (3).

    Hvem som leder på hvert språk

    EngelskPanorama Properties15%
    SpanskEngel & Völkers11%
    TyskPanorama Properties17%
    FranskPanorama Properties12%
    NederlandskPanorama Properties14%
    SvenskDrumelia10%
    DanskPanorama Properties11%
    NorskDrumelia18%

    Andel omtaler, steg for steg

    Slik beregnes andel omtaler

    To ting endrer hva en omtale er verdt: hvor den står i svarets liste, og hvilken assistent som ga den. Hvert navn i et svar får posisjonspoeng, hver assistents poeng divideres med alle poengene assistenten delte ut, og de fire resultatene kombineres ut fra markedsandelen til hver assistent.

    Diagram

    Posisjonskurven

    Det første navnet i et svars liste er verdt 1,0, det andre 0,87, det tredje 0,77, med avtakende verdi ned til et gulv på 0,25, fordi assistentene setter anbefalingen de mener, først, og kjøperne leser ovenfra. Posisjonskurven sp-2026-08a, den som brukes til poengsetting i alle kundeanalyser fra Propelos.

    gulv 0,25 1,000,870,77 123456789101112 navnets posisjon i svarets liste
    Diagram

    Assistentvektene

    Vektsettet ws-2026-08a bygger halvveis på assistentenes bruksandel og halvveis på andelen henvisningsklikk. En assistent som ga færre enn ti navn på et språk, utelates fra språkets samlede resultat i stedet for å måles på et svært lite grunnlag, og de resterende vektene normaliseres på nytt.

    ChatGPT0,55
    Google AI Mode0,25
    Gemini0,15
    Claude0,05

    Nevneren: 5 783 meglernavn, 5,0 i et gjennomsnittlig svar som nevnte noen, på tvers av de 1 388 svarene som ble gjennomgått navn for navn. Hvordan materialet avgrenses til denne summen, forklares ved rangeringstabellen.

    Diagram

    Andel av hver assistents omtaler, de ti fremste

    MeglerforetakChatGPT · 0,55Google AI Mode · 0,25Gemini · 0,15Claude · 0,05Andel omtalerOmtaler
    Panorama Properties10,5%18,8%12,8%9,1%13%609
    Engel & Völkers Marbella9,3%9,5%12,4%9,0%10%515
    Drumelia6,2%11,5%10,0%6,4%8%420
    Diana Morales Properties - Knight Frank7,4%3,1%8,9%3,2%6%339
    Nordica Marbella4,6%4,1%3,1%2,0%4%221
    Real Deal Estates (Realty Group SL)4,0%1,5%0,1%0,0%3%127
    Bromley Estates1,9%2,8%0,9%3,6%2%128
    The Agency Marbella2,4%2,4%0,6%0,0%2%109
    Homerun Brokers2,1%1,2%2,4%3,0%2%125
    Lucas Fox2,4%0,9%1,7%2,1%2%115

    Hele regnestykket. Panorama Properties har 10,5% av posisjonspoengene fra ChatGPT, 18,8% fra Google AI Mode, 12,8% fra Gemini og 9,1% fra Claude. Vektet:

    10,5 × 0,55 + 18,8 × 0,25 + 12,8 × 0,15 + 9,1 × 0,05 = 12,9, vist som 13%

    Solvilla nevnes i flere svar enn Marbella Hills Homes (103 mot 92) og rangeres lavere, fordi omtalene står lenger nede i listene. Det uvektede antallet viser ikke dette; posisjonspoengene gjør det. De fire andelene kombineres uten avrunding og avrundes én gang for visning, så et vist tall på 8% er alltid en større andel omtaler enn et vist tall på 7%.

    Diagram

    Hva posisjonen endrer

    MeglerforetakRangering etter omtalerRangering etter andel omtalerOmtalerAndel omtaler
    The Agency Marbella1181092%
    Marbella Hills Homes1411922%
    Marbella Estates10141111%
    Space Real Estate1715731%
    Marbella Luxury Homes1916631%
    Nevado Realty1517811%
    Excellent Marbella201861<1%
    Sotheby's International Realty221955<1%
    Rueda y Toro362038<1%

    Blant de tjue fremste beholder alle andre foretak plasseringen sin med høyst én posisjons forskjell. Der rangeringene skiller lag, rangeres foretaket som nevnes tidligere, høyere enn foretaket som nevnes oftere, slik en kjøper oppfatter et svar når det leses ovenfra.

    Språk for språk

    Åtte språk, åtte utvalg

    De samme 20 spørsmålene, stilt med hvert språks egne ord. Hver liste er ordnet etter andel omtaler i det språkets egne svar, med antallet omtaler ved siden av. Ringen viser andelen av språkets anbefalingssvar som nevner minst ett foretak.

    Panorama Properties og Drumelia holder seg inne overalt, Engel & Völkers og Diana Morales Properties - Knight Frank på alle språk unntatt svensk; resten av hver liste er lokal. Den samlede rangeringen slår sammen alle åtte språk, så et foretak på sjette- eller sjuendeplass i de fleste lister kan rangere høyere enn et som leder en liten liste: Nordica Marbella er på 5. plass totalt med en spansk fjerdeplass, en svensk og en norsk femteplass, og en 5. til 10. plass alle andre steder. Dansk og norsk har de minste utvalgene, 60 og 58 anbefalingssvar, og viser retningen i et lite marked snarere enn en fastslått rekkefølge.

    Diagram

    Engelsk

    83%

    265 anbefalingssvar · 83% nevner et foretak

    1. 1Panorama Properties15%133
    2. 2Engel & Völkers10%111
    3. 3Drumelia10%101
    4. 4DM Properties - Knight Frank8%84
    5. 5Nordica Marbella4%43

    Det globale merket og de lokale lederne deler listen, med svenskgrunnlagte Nordica Marbella på femteplass; Bromley Estates er på 6. plass og Homerun Brokers, som får kjøperguidene sine sitert av assistentene, på 7. plass.

    Spansk

    82%

    270 anbefalingssvar · 82% nevner et foretak

    1. 1Engel & Völkers11%111
    2. 2Panorama Properties10%103
    3. 3DM Properties - Knight Frank7%70
    4. 4Nordica Marbella6%67
    5. 5Drumelia5%63

    Den jevneste konkurransen av de åtte og den eneste listen det globale merket leder: Engel & Völkers ligger fire tidels prosentpoeng foran Panorama Properties. Svenskgrunnlagte Nordica Marbella registrerer sitt høyeste antall her, 67 av sine 221 omtaler.

    Tysk

    88%

    169 anbefalingssvar · 88% nevner et foretak

    1. 1Panorama Properties17%91
    2. 2Engel & Völkers16%102
    3. 3Drumelia9%52
    4. 4DM Properties - Knight Frank6%39
    5. 5Leon Müller Marbella Estates5%39

    Leon Müller Marbella Estates, en tyskspråklig spesialist, registrerer 39 av sine 45 omtaler på tysk og når de fem fremste her og ingen andre steder.

    Fransk

    80%

    188 anbefalingssvar · 80% nevner et foretak

    1. 1Panorama Properties12%82
    2. 2Engel & Völkers9%60
    3. 3DM Properties - Knight Frank6%40
    4. 4Drumelia6%38
    5. 5L'immobilière de Marbella5%37

    L'immobilière de Marbella, en franskspråklig spesialist, registrerer 37 av sine 39 omtaler på fransk. Nevado Realty har sitt sterkeste marked her, med 34 av sine 81 omtaler, og ligger på 7. plass.

    Nederlandsk

    87%

    260 anbefalingssvar · 87% nevner et foretak

    1. 1Panorama Properties14%126
    2. 2Engel & Völkers8%78
    3. 3Drumelia7%74
    4. 4Excellent Marbella5%61
    5. 5DM Properties - Knight Frank4%49

    Excellent Marbella, en nederlandskspråklig spesialist med alle sine 61 omtaler på nederlandsk, er nummer fire. To til ligger rett utenfor: Costas & Casas, med 54 av sine 64 på nederlandsk, er på 6. plass, og Vamoz Marbella, også bare på nederlandsk, på 7. plass.

    Svensk

    89%

    118 anbefalingssvar · 89% nevner et foretak

    1. 1Drumelia10%42
    2. 2Panorama Properties8%29
    3. 3Fastighetsbyrån8%37
    4. 4Bjurfors7%40
    5. 5Nordica Marbella7%31

    Drumelia leder, og de svenske kjedene følger: Fastighetsbyrån og Bjurfors blant de fem fremste, Svensk Fastighetsförmedling på 7. plass, med svenskgrunnlagte Nordica Marbella på femteplass. Svenskgrunnlagte Serneholt Estate er på 8. plass. Det globale merket mangler på denne listen. Bare rundt 1 av 9 svar nevner ingen.

    Dansk

    78%

    60 anbefalingssvar · 78% nevner et foretak

    1. 1Panorama Properties11%23
    2. 2Drumelia9%19
    3. 3Engel & Völkers8%17
    4. 4DM Properties - Knight Frank8%17
    5. 5Marbella & Co5%12

    Danskeide Marbella & Co blant de fem fremste, med danskdrevne Sun Properties på 6. plass og danskdrevne Mojo Estates på 7. plass blant de anbefalte navnene bak.

    Norsk

    86%

    58 anbefalingssvar · 86% nevner et foretak

    1. 1Drumelia18%31
    2. 2Panorama Properties14%22
    3. 3Engel & Völkers11%19
    4. 4DM Properties - Knight Frank9%17
    5. 5Nordica Marbella6%12

    Drumelias sterkeste liste. Ingen meglerforetak som spesialiserer seg på norske kjøpere, finnes noe sted i det norske materialet; nærmest kommer svenskgrunnlagte Nordica Marbella på femteplass.

    Foretak grunnlagt av, eller innrettet mot, kjøpere som snakker det språket. De finnes på det språkets liste og nesten ingen andre steder.

    56% av nordmenn bruker generativ KI, og norsk utgjør rundt 0,3% av weben. Språkene der KI-bruken er høyest, er språkene der assistentene har minst å lese og minst grunn til å nevne deg. Det samme gjelder nederlandsk: 45% bruk mot 2,2% av webinnholdet.

    Eurostat 2025 (bruk av generativ KI per land) · W3Techs 2025 (innholdsspråk)

    Omtaler per språk, hvert rangert foretak

    Uvektede antall, fargelagt etter foretakets andel av språkets egne anbefalingssvar, slik at øyet ser konsentrasjonen fremfor størrelsen på språkets utvalg.

    MeglerforetakENESDEFRNLSVDANOTotalt
    Panorama Properties1331039182126292322609
    Engel & Völkers1111111026078171719515
    Drumelia10163523874421931420
    DM Properties - Knight Frank8470394049231717339
    Nordica Marbella436716143031812221
    Real Deal Estates2433151131652127
    Bromley Estates531096291146128
    The Agency Marbella3318121320643109
    Homerun Brokers4791110201774125
    Lucas Fox3421101619825115
    Marbella Hills Homes101912222052292
    Spain Realty Estate2320121425244104
    Solvilla204341911231103
    Marbella Estates2518122881046111
    Space Real Estate16117122023273
    Marbella Luxury Homes1361641732263
    Nevado Realty17138345·3181
    Excellent Marbella····61···61
    Sotheby's International Realty72355922255
    Rueda y Toro32122621138
    Marbella For Sale474727·2·51
    MPDunne & Hamptons17918244·1174
    Pure Living Properties11141121322·55
    Nomad Realty51967832151
    Maisons de Rêve32422521140
    Costas & Casas··4654···64
    La Sala Homes136341242145
    L'immobilière de Marbella1··37·1··39
    Villa One726212·1·30
    Fastighetsbyrån·····371·38
    Costa del Sol Property1695632·142
    Leon Müller Marbella Estates··3923·1·45
    Bjurfors·1···40··41
    Marbella Property Agency9422751232
    Marbella & Co3·6412·12542
    Gilmar145·10·2··58
    Vamoz Marbella····45···45
    HHomes Real Estate894414·2·41
    Serneholt Estate5···3261·35
    Cilo Marbella18·1310···32
    Roccabox4835723·32
    Marbella For You74431512·36
    Svensk Fastighetsförmedling·····28··28
    Swish Marbella25481···20
    Terra Realty823·6·3123
    I Find Marbella8·52611·23
    Top House Marbella512·831··29
    Keller Williams Marbella132310····46
    Costa Sunsets5572411·25
    Luxury Listings Marbella6163613·26
    Puente Romano Real Estate83336···23
    Homenetspain142·2·13·132
    Libehomes22·133·1·21
    Marbella Property Box·29·2····31
    Marbella Dream Living111425···23
    Embassy Costa del Sol·81734··23
    Luisa Martín Properties·172212··24
    Mäklarhuset·····24··24
    SkandiaMäklarna·1···241·26
    Crystal Shore Properties112223··121
    Andalucia Realty·14·8··6129

    Verifiserte, nevnt færre enn 20 ganger

    MeglerforetakENESDEFRNLSVDANOTotalt
    Mónica Labord Properties112··5··119
    NHC Dallimore Marbella72334···19
    HusmanHagberg·····18··18
    Stand Inmobiliario·18······18
    Muse Marbella423·521·17
    Century 21 Sun212·2····16
    Innovative Property6··2··4416
    Real Marbella Estate36··6··116
    Berkshire Hathaway HomeServices Spain195·····15
    Immomarbel··464··115
    MarBanús Estates62222·1·15
    MarbeMar Estate·5·252·115
    Avida Estate2·22212314
    Immo Krämer··14·····14
    3SA Estate8····41·13
    Banús Property Marbella1·22521·13
    Fine & Country5·214··113
    Prime One Living·1713·1·13
    Savills612··2·213
    Sun Properties Marbella·····211·13
    Every Home Marbella34·41···12
    Kristina Szekely International Realty110··1···12
    Costa Specialist····11···11
    Dream Property Marbella5·1·3·2·11
    Lula Homes5·222···11
    One Living Estate621·1·1·11
    Airus Homes·5·5····10
    Best House Marbella82······10
    HOMEMADE Estate Marbella··4·5··110
    Marbella Star Homes5·131···10
    Mihous····10···10
    Tecnocasa·9·1····10
    Mojo Estates····2·7·9
    The Marbella Agency··33···39
    Teo, el Alquimista inmobiliario·5··2·1·8
    Inmolux Group·4··2·1·7
    Webster & Co5·2·····7
    Helios Homes··22····4
    Nordica Estates2·2·····4
    Marchi Realty····3···3

    Hva assistentene leste

    Kildene bak anbefalingene

    Hvert svar som bygger på lesing av weben i sanntid, oppgir kildene sine, og de to delene av spørsmålssettet sender assistentene til ulike steder. 2 437 av de 3 892 svarene hadde dette grunnlaget, og dette er domenene hver del brukte mest: de elleve spørsmålene rangeringen teller, til venstre, og de ni den ikke teller, til høyre.

    Diagram

    De elleve meglerspørsmålene

    1 404 svar bygde på lesing av weben i sanntid og siterte til sammen 426 domener. Dette er de eneste spørsmålene rangeringstabellen teller.

    idealista.com430
    panoramamarbella.com332
    drumelia.com242
    dmproperties.com236
    google.com204
    marbella-ev.com178
    engelvoelkers.com144
    juntadeandalucia.es143
    marbella-estates.com111
    marbellareport.com97
    Diagram

    De ni spørsmålene om prosess og kostnader

    1 033 svar bygde på lesing av weben i sanntid og siterte til sammen 597 domener. Ingen svar her gir et foretak ett eneste poeng i rangeringen.

    juntadeandalucia.es264
    idealista.com182
    panoramamarbella.com112
    sede.agenciatributaria.gob.es111
    realista.com101
    drumelia.com71
    dmproperties.com67
    administracion.gob.es66
    clientebancario.bde.es65
    ayuntamiento.marbella.es60

    meglernettsideboligportalmyndighetannet

    De to topplistene deler fem av sine ti navn. idealista.com leses mest når spørsmålet er hvilket meglerforetak man bør bruke, juntadeandalucia.es når det gjelder prosess og kostnader. De ni spørsmålene rangeringen ikke teller, er beskrevet nedenfor.

    Diagram

    Hvor omtalene forekom

    ChatGPTapp og API2&nbsp;394
    Google AI Mode911
    Geminiapp og API825
    ClaudeAPI824

    Registrerte omtaler av de 61 rangerte foretakene. Dette er antall, ikke andeler: ChatGPT besvarte mer av materialet enn noen annen assistent, og derfor vekter rangeringen hver assistent mot sine egne omtaler i stedet for å slå sammen uvektede summer.

    Diagram

    Registrert nesten bare hos én assistent

    10 av de 61 rangerte foretakene får ni av ti eller flere av omtalene sine fra ChatGPT: Space Real Estate (71 av 73), Marbella Luxury Homes (60 av 63), La Sala Homes (41 av 45), Costa del Sol Property (40 av 42), Marbella Property Agency (29 av 32), Marbella For You (36 av 36), Terra Realty (23 av 23), I Find Marbella (22 av 23), Luxury Listings Marbella (26 av 26), Embassy Costa del Sol (23 av 23). Når hver assistent vektes etter rekkevidden sin, fremstår ikke et foretak som er sterkt hos én assistent, som sterkere enn det er.

    Kjøpere spør assistenter om kjøpskostnader, skatter og prosess, og også om meglerforetak. De to typene spørsmål sender dem til ulike kilder. Et foretak med en nettside som svarer på prosesspørsmål, gir assistenten en grunn til å lese den. Et selskap kan også bli lest ofte uten å bli anbefalt. Derfor teller rapporten kildehenvisninger og anbefalinger hver for seg, og ingen av målene utledes av det andre.

    Den globale merkevaren blir både lest og nevnt. De to domenene til Engel & Völkers ble lest til sammen 347 ganger, mer enn noen annen meglerside bortsett fra de lokale ledernes. Foretaket nevnes i 515 av de 1 388 leste svarene, bare Panorama Properties nevnes oftere. Det er nummer to totalt og nummer én på ett språk, spansk, med fire tidelers poengs margin, fordi assistentene gjerne nevner de lokale, uavhengige foretakene først. Å bli brukt som kilde, å bli nevnt og å bli nevnt først telles separat i rapporten.

    Det som leses, er ikke alltid ferskt. Space Real Estate nevnes i 73 svar og ligger på 15. plass. Av disse omtalene kommer 71 fra ChatGPT alene. Likevel finnes ingen egen nettside blant de 872 domenene assistentene henviste til, på noe språk, og domenet foretaket drev under, videresender nå til uvedkommende innhold. Det er rangert fordi indeksen registrerer hva assistentene anbefaler, og de anbefaler det. Det indeksen ikke kan vise, er en aktiv virksomhet bak navnet. Assistenter leser gamle lister like gjerne som aktive nettsider, og listene andre publiserer, bidrar også til svarene: en katalog over «de beste meglerforetakene per by», mundoinmobiliarias.es, ble brukt som kilde 30 ganger.

    Hva de skrev i en søkemotor

    Søkene bak svarene

    Før en assistent nevner et meglerforetak, gjør den egne søk, og noen assistenter viser hvilke. For 991 av de 2 437 svarene som bygget på direkte lesing på nettet, kan vi se hvert søk som lå bak: 2 400 søk, hvorav 1 482 ulike. Dette er delen av rapporten et meglerforetak kan handle på allerede samme ettermiddag.

    Diagram

    Les denne tabellen før resten av avsnittet

    Bare noen assistenter viser søkene sine. To av de fem konfigurasjonene her viser ingen i det hele tatt, og ChatGPTs forbrukerapp viser nesten ingen. Alt nedenfor er derfor det ChatGPTs API og Claudes API søkte etter. Det er ingen måling av Google eller Gemini, og en assistent som ikke viser noe, har ikke sagt at den ikke søkte etter noe.

    KonfigurasjonSvarViste søkSøkPer svar
    ChatGPT API5045041 9003,77 per svar
    Claude API4824824921,02 per svar
    ChatGPT forbrukerapp489581,60 per svar
    Gemini forbrukerapp472ingeningenikke vist
    Google AI Mode490ingeningenikke vist

    De to som viser søkene, arbeider ulikt. ChatGPTs API gjør 3,8 søk for et gjennomsnittlig svar, Claudes gjør 1,0. Begge kommer frem til et kort utvalg, men den ene leser langt mer om markedet for å komme dit.

    Diagram

    På spørsmål om hvilket meglerforetak kjøperen bør bruke

    335 svar viste søkene sine, 486 gjorde det ikke. 801 søk, 2,4 for et gjennomsnittlig svar. De vanligste først. Antallet er en nedre grense.

    best rated real estate agents Marbella reviews6nl sv
    best estate agents buying apartment Marbella4en
    best estate agents Marbella 20264en
    beste makelaar woning verkopen Marbella4nl
    beste makelaars appartement kopen Marbella4nl
    makelaars Marbella meertalige medewerkers4nl
    Marbella estate agents multilingual staff4en
    mejores inmobiliarias Marbella 20264es
    mejores inmobiliarias vender vivienda Marbella 20264es
    site:juntadeandalucia.es Registro Agentes Inmobiliarios Especializados Sector Residencial Andalucía 2026 inscripción4en fr
    site:trustpilot.com/review Marbella Estates reviews Trustpilot4en nl
    top rated property agencies Marbella4en
    Diagram

    Søk etter boliger

    238 svar viste søkene sine, 345 gjorde det ikke. 334 søk, 1,4 for et gjennomsnittlig svar. Et boligsøk trenger færre.

    obra nueva Marbella 20268en es
    villa's te koop Marbella5nl
    apartments for sale Marbella4en
    appartementen te koop Marbella4nl
    immobilier neuf Marbella 20264fr
    luxury villas for sale Marbella4en
    luxury villas Marbella 20264fr
    nieuwbouw te koop Marbella4nl
    vastgoed te koop Marbella4nl
    villas for sale Marbella4en
    apartamentos en venta Marbella Idealista3es
    apartamentos venta Marbella 20263es

    Hvert søk gjøres på språket kjøperen stilte spørsmålet på. Språkkodene ved hver rad viser hvilke språk søket ble gjort på.

    Diagram

    Assistentene kontrollerer foretakene de er i ferd med å nevne

    Av de 150 vanligste søkene bak de seks spørsmålene om meglerforetak gjelder 23% anmeldelser eller vurderinger, og 13% gjelder et foretaks offisielle side. 13% nevner et bestemt meglerforetak, og de som nevnes, er 10 foretak i tabellen over: Drumelia (14), Panorama Properties (10), Diana Morales Properties - Knight Frank (10), Engel & Völkers Marbella (9), Lucas Fox (6), Solvilla (2). Mønsteret er først å lage et utvalg, så å kontrollere det.

    Engel Völkers Marbella official real estate agency apartments Golden Mile Nueva Andalucia

    best real estate agencies Marbella luxury property reviews Panorama Marbella Drumelia Engel Volkers Solvilla Lucas Fox

    "Marbella" "4.9" "154 reseñas" "Real Deal Estates"

    Bromley Estates Marbella google reviews rating 4.8 239

    To søkeoperatorer forekommer uttrykkelig i denne gruppen: site:trustpilot.com/review og site:juntadeandalucia.es. Den andre gjelder Andalusias offisielle register over eiendomsmeglere. En assistent som avgjør om den skal anbefale deg, leter etter anmeldelsene dine og oppføringen din i registeret. Hvis den ikke finner noen av delene, har den ingenting som bekrefter deg.

    Diagram

    Årstallet er med i søket

    56% av de vanligste boligsøkene og 27% av søkene etter meglerforetak inneholder 2026. Assistentene ber nettet om årets svar, og en side som ikke sier hvilket år den beskriver, svarer på et spørsmål ingen stilte. 27% av boligsøkene etterspør også de offisielle eller aktuelle boligannonsene. Det er en forespørsel etter foretakets egen nettside fremfor portalens kopi av den.

    De andre ni spørsmålene

    Hva skjer når kjøpere spør hvordan et kjøp foregår

    Ni av de tjue spørsmålene handler ikke om hvilket meglerforetak kjøperen bør bruke. De spør hva kjøpet koster, hvordan prosessen foregår, hvilke skatter som gjelder og hvilket område som passer hvilken kjøper. Ingen foretak rangeres ut fra dem, og ingen svar på dem gir et eneste poeng i rangeringstabellen. De er likevel verdt å lese, for det er her et foretak blir lest fremfor anbefalt, og det er langt lettere å oppnå at noen leser.

    Diagram

    Assistentene forlater bolignettstedene

    Hvor kildehenvisningene går, blant de førti mest siterte domenene i hver gruppe.

    Hvilket meglerforetak bør kjøperen bruke
    Hvordan et kjøp foregår

    meglersideboligportalmyndighetannet

    Når spørsmålet gjelder hvilket meglerforetak kjøperen bør bruke, kommer 57% av lesingen fra meglersider og 6% fra myndigheter. Når spørsmålet gjelder hvordan et kjøp foregår, står myndigheter for 32%, og meglersider faller til 23%. Regionalregjeringen i Andalusia er den mest leste enkeltkilden i gruppen, med 264 kildehenvisninger, foran alle boligportaler.

    Diagram

    Mest lest om kjøpsprosessen

    juntadeandalucia.es264
    idealista.com182
    panoramamarbella.com112
    sede.agenciatributaria.gob.es111
    realista.com101
    drumelia.com71
    dmproperties.com67
    administracion.gob.es66
    clientebancario.bde.es65
    ayuntamiento.marbella.es60

    1 033 svar, til sammen 597 siterte domener.

    Diagram

    Fem meglerforetak blir lest på spørsmål som ikke rangerer noen

    Av de femten mest leste kildene om prosess og kostnader er fem meglersider: panoramamarbella.com (112), drumelia.com (71), dmproperties.com (67), musemarbella.es (47), marbellaco.com (39). Ikke én av disse kildehenvisningene gir et foretak en plass i rangeringstabellen, fordi spørsmålet aldri gjaldt hvilket meglerforetak kjøperen burde bruke.

    Dette er rapportens tydeligste mulighet for et meglerforetak til å handle. panoramamarbella.com blir lest 112 ganger på spørsmål om kostnader og prosess. Det er det en nettside full av svar på slike spørsmål gir: assistenten leser deg mens den forklarer noe annet, og leser deg igjen når noen spør hvem de bør bruke.

    Å bli lest er ikke å bli anbefalt. Muse Marbella (musemarbella.es, 47) er den fjerde mest leste meglersiden på disse spørsmålene, foran de øvrige foretakenes sider her, men står ikke i noen tabell i rapporten. Svarene om hvilket meglerforetak kjøperen bør bruke, nevnte ikke foretaket ofte nok til å nå grensen på 20 omtaler. Nettsiden har en side med kjøperspørsmål om pris, område, skatt og oppholdsrett, akkurat det assistentene leser her. Derfor holdes de to målene atskilt i rapporten, og ingen av dem utledes av det andre.

    Diagram

    Og her søker de ikke etter noen i det hele tatt

    418 av disse svarene viste søkene sine, 615 gjorde det ikke. 1 265 søk, 3,0 for et gjennomsnittlig svar, mer enn noen av de to delene av spørsmålene om meglerforetak trenger. Av de 223 vanligste nevner ikke ett eneste et meglerforetak, mot 13% av søkene bak spørsmålene om meglerforetak. 28% etterspør noe offisielt, og 44% inneholder årstallet.

    Marbella property investment 20266da en no
    Andalucia property transfer tax ITP 7% official 20265fr nl
    advocaat nodig woning kopen Marbella Spanje4nl
    belastingen kosten kopen woning Marbella Spanje4nl
    best areas to live Marbella4en
    beste wijken wonen Marbella4nl
    hypotheek woning kopen Marbella Spanje4nl
    impuestos gastos comprar vivienda Marbella 20264es
    Marbella inversión inmobiliaria 20264es
    Marbella property market trends prices4fr sv

    Og assistentene regner i søkefeltet. De vanligste strengene av alle i denne gruppen er ikke søk i det hele tatt: calculator: 23.9*12/5950*100 og fire til av samme slag. Denne regner ut en brutto leieavkastning på 4,8% fra en månedsleie og en kvadratmeterpris. En annen av de fem multipliserer det samme tallet 5 950 med åtti, som priser en leilighet på åtti kvadratmeter. Assistentene regner ut tallene kjøperen ba om i søkefeltet, fordi ingen publiserer dem for Marbella i et format en assistent kan lese.

    Diagram

    Hvert språk leder til ulike kilder

    SpråkSvarMest lestDeretterDeretter
    Engelsk200juntadeandalucia.es 44idealista.com 28wise.com 25
    Spansk202juntadeandalucia.es 59idealista.com 36panoramamarbella.com 27
    Tysk137juntadeandalucia.es 36idealista.com 24panoramamarbella.com 24
    Fransk110juntadeandalucia.es 32idealista.com 28jacheteenespagne.com 26
    Nederlandsk202juntadeandalucia.es 47idealista.com 33realista.com 32
    Svensk92juntadeandalucia.es 29realista.com 20idealista.com 16
    Dansk45sunpropertiesmarbella.com 13juntadeandalucia.es 9idealista.com 8
    Norsk45idealista.com 9eiendomispania.no 8juntadeandalucia.es 8

    meglersideboligportalmyndighetannet

    Regionalregjeringen i Andalusia er den mest leste kilden på seks av de åtte språkene, og Spanias største boligportal er nummer to på fem. De to minste språkene er unntakene, og de er interessante: en dansk kjøper som spør hvordan et kjøp foregår, sendes først til nettsiden til et danskdrevet meglerforetak i Marbella. En norsk kjøper sendes, etter portalen, til en norskspråklig guide om å kjøpe i Spania. En fransk guide er nummer tre på fransk, og en pengeoverføringstjeneste nummer tre på engelsk. Når et språk er lite nok, blir den som skriver guiden på språket, kilden.

    Hele metoden

    Slik målte vi, og dette kan målingen ikke si

    Spørsmålene som ble stilt

    Ett spørreskjema med 20 kjøperspørsmål, stilt på hvert språk med egne formuleringer fremfor direkte oversettelse. Elleve avgjør rangeringen: seks spør hvilket meglerforetak kjøperen bør bruke, og fem er boligsøkene en kjøper skriver til en assistent. Ni gjør det ikke: de spør hvordan et kjøp foregår, hva det koster og hvor man bør kjøpe, og behandles i stedet i et eget avsnitt. Hele spørsmålssettet står nedenfor, språk for språk, nøyaktig slik spørsmålene ble stilt.

    Hvem som svarte

    Fire assistenter i seks konfigurasjoner: ChatGPT (forbrukerapp og API), Googles Gemini (forbrukerapp og API), Google AI Mode og Anthropics Claude (API). Datainnsamlingen pågikk fra 25. til 31. august 2026. Engelsk, spansk, fransk, nederlandsk og tysk ble samlet inn mellom den 25. og den 31., svensk, dansk og norsk den 31. 3 892 svar ble beholdt etter at 4 677 duplikatrader fra gjentatt innsamling ble fjernet.

    Hvilke svar som teller

    Bare svar assistenten laget ved å lese direkte på nettet. Av de 3 892 registrerte svarene var 2 437 forankret på denne måten: 1 404 besvarte ett av de elleve spørsmålene om meglerforetak, og 1 033 ett av de ni om prosess og kostnader. De resterende 1 455 kom fra modellens eget minne uten aktuell nettlesing og finnes ikke i noen tabell i rapporten.

    Rangeringen teller de 1 404 svarene, inkludert boligsøkene, og innenfor dem de 1 388 som kunne leses navn for navn. De 16 som ikke kunne leses, er utelatt fra alle tellinger fremfor å regnes som svar som ikke nevner noen. De ni spørsmålene om prosess og kostnader gir ingen foretak et eneste poeng. Et foretak som nevnes mens en assistent forklarer en skatt, er en sideopplysning, ikke en anbefaling. Å slå de to sammen ville gjort hver andel avhengig av hvor mange skattespørsmål målingen tilfeldigvis stilte. Disse svarene leses i stedet for kildenes skyld, i et eget avsnitt. Propelos kundeanalyser vekter de to gruppene 80/20 i hovedresultatet. Denne indeksen teller bare de elleve spørsmålene.

    Slik ble navnene telt

    Hvert svar på de elleve spørsmålene ble lest i sin helhet av en språkmodell (Claude Haiku 4.5, leseversjon mx-2026-09a), som listet hvert meglerforetak svaret nevnte, skrevet slik det stod i svaret, sammen med eventuell lenke til foretaket. Hvert listet navn ble så knyttet til én rad i en oversikt over verifiserte foretak, gjennom stavemåten, foretakets eget domene når svaret lenket dit, eller de særpregede ordene i navnet. Dermed regnes «Drumelia», «Drumelia Real Estate» og «Drumelia Real Estate Marbella» som ett foretak. Et navn modellen leste som ikke samsvarer med et verifisert foretak, teller ikke for noen. Selve oversikten ble bygget fra svarene med en automatisk detektor, rettet manuelt der den hadde slått sammen to virkelige foretak eller lagt en vanlig frase i en foretaksrad, og utvidet manuelt med foretak detektoren ikke fant. Hvert tillegg bygget på svarenes egne lenker til foretakets nettside. Alle rettelser og tillegg dokumenteres. Antall kildehenvisninger kommer fra nettadresser fremfor løpende tekst og telles direkte.

    Slik rangeres tabellen

    Rangeringsmålet er en posisjonsvektet andel omtaler og beregnes i tre trinn. Først får hvert foretaksnavn i et svar posisjonspoeng: det første navnet i svarlisten er verdt 1,0, det andre 0,87 og det tredje 0,77, med fallende verdier ned til 0,25 (posisjonskurve sp-2026-08a). Deretter deles foretakets poeng for hver assistent på alle poengene assistentens svar ga, med assistentens ulike grensesnitt samlet. En assistent hvis svar ga færre enn ti navn på et språk, utelates fra språkets sammensatte resultat fremfor å måles på et for lite grunnlag, og de gjenværende vektene normaliseres på nytt. Til slutt kombineres de fire assistentenes andeler med faste vekter som gjenspeiler faktisk rekkevidde: ChatGPT 0,55, Google AI Mode 0,25, Gemini 0,15, Claude 0,05 (vektsett ws-2026-08a). De kombineres uten avrunding og avrundes én gang for visning. Andelene er deler av én helhet: summert for alle navn svarene ga, når de 100, og de 61 rangerte foretakene står for rundt 87 poeng av dette. Uvektede antall omtaler vises ved siden av hver andel, og ingen av målene presenteres uten det andre. En Propelos-kundeanalyse viser det samme diagrammet, beregnet på samme måte.

    Hvert publiserte navn ble verifisert manuelt

    Før publisering ble hvert navn som kom frem i svarene, kontrollert mot opplysninger om en reell, aktiv virksomhet ved hjelp av flere kilder sammen: foretakets egen nettside, profilene på portalene assistentene leser (særlig idealista), opplysninger i Google Business, lokale søk og studiens egne kildehenvisningsdata. Et foretak som faktisk omtales, har gjerne domenet sitt blant de siterte kildene. Kravet er en sikker identifikasjon: 101 foretak oppfylte det og er med i rapporten, listet fra A til Z i vedlegget med belegg for hvert enkelt. Oppdagede strenger som viste seg å være kategoribeskrivelser, kataloger, boligprosjekter eller en prisutdelingsorganisasjon, ble utelatt. Et verifisert foretak rangeres når de leste svarene nevner det minst 20 ganger. Når det nevnes sjeldnere, listes det med antallet, uten rangering.

    Hva rapporten ikke hevder

    Dette måler synlighet, ikke kvalitet. Å bli nevnt ofte er ikke bevis på at et meglerforetak er godt, og fravær er ingen vurdering av foretakets tjenester. Rapporten hevder ikke å vite hvorfor ett enkelt svar nevnte et bestemt foretak. Mønstrene den beskriver, er observerte regelmessigheter, ikke mekanismer. Ingen foretak kan kjøpe seg en plass i tabellene: de samme tellereglene ble brukt for alle foretak, hver avgjørelse om verifisering og navnetilknytning er dokumentert i vedlegget, og metoden og spørsmålssettet er offentlige nettopp for at de skal kunne etterprøves.

    Slik kan tallene gjenskapes

    Hvert tall i rapporten kan kontrolleres ut fra det som står i den. Posisjonskurven, andelene per assistent og vektene er gjennomgått ovenfor, og det sammensatte resultatet er deres vektede gjennomsnitt. Derfor kan hver rad i rangeringen regnes om for hånd. Spørsmålssettet står nedenfor, kildene ovenfor, og belegget bak hvert publiserte navn finnes i vedlegget. Det underliggende datasettet, inkludert tabellene per språk og kildehenvisningsregistrene, er tilgjengelig for journalister på forespørsel.

    Utgiveren og opplyste relasjoner

    Propelos utvikler KI-programvare for eiendomsmeglerforetak og selger tre ting. Vi designer, bygger og driver meglernettsteder på vår egenutviklede KI-native CMS-plattform, der samtalebasert søk, et interaktivt kart, boliglånsberegninger og lagrede favorittlister er standard. Vi tilbyr også det samtalebaserte KI-søkeverktøyet separat som KI-boligsøk, som legges inn på et eksisterende meglernettsted med én kodelinje og svarer kjøpere på 95 språk ut fra foretakets publiserte boliger. Og denne måneden lanserer vi det tredje tilbudet, KI-synlighet (GEO): Vi måler om assistentene nevner et meglerforetak, og gjør deretter arbeidet som endrer svaret. Metoden bak tjenesten er den samme som bak denne indeksen.

    Vi samarbeider med flere meglerforetak i dette markedet. Noen av dem er med i tabellene i denne rapporten, og andre er det ikke. Ingen kommersiell relasjon påvirket identifiseringen, tellingen eller rangeringen, og tellereglene og verifikasjonsstandarden ovenfor ble brukt helt likt for kunder og andre foretak.

    Rett til tilsvar

    De ti høyest rangerte foretakene ble varslet før publisering og fikk metoden og sine egne tall. Rettelser og spørsmål: press@propelos.com. Hvis vi har gjort noe feil, sier vi det på denne siden.

    Rettelse, 9. september 2026. Knight Franks kontor for Marbella og Costa del Sol er Diana Morales Properties, deres eksklusive samarbeidspartner siden 2014, som driver under navnet Diana Morales Properties | Knight Frank. Den første utgaven av denne siden telte de to navnene som to foretak, DM Properties på fjerdeplass og Knight Frank på tolvteplass. De er nå én rad, Diana Morales Properties - Knight Frank, og et svar som nevner begge, teller én gang, på den beste av de to plasseringene. Raden blir på fjerdeplass, med 6% og 339 omtaler. Når Knight Franks rad fjernes, flyttes foretakene fra trettendeplass og nedover opp én plass hver, Lucas Fox og Marbella Hills Homes bytter tiende- og ellevteplass, Solvillas andel vises som 2% der den tidligere var 1%, og tre nabopar nedenfor attendeplass bytter rekkefølge. I språktabellene ligger raden nå på tredjeplass på spansk, foran Nordica Marbella, og sjetteplass på svensk. I de danske, norske og svenske tabellene, som har de minste utvalgene, rundes noen andeler opp ett prosentpoeng fordi et Knight Frank som nevnes ved siden av foretaket, ikke lenger legger til en omtale i nevneren. Century 21 Sun, det første Century 21-kontoret på kysten, ble verifisert og lagt til som et oppført foretak. Vedlegget inneholder derfor fortsatt 101 foretak, hvorav 61 rangerte og 40 oppførte. En setning i språkavsnittet plasserte DM Properties utenfor de fem fremste på nederlandsk. Tabellene hadde hele tiden foretaket på femteplass der, og det sier setningen nå også. Svarene, gjennomgangen av dem og tellereglene er uendret.

    Spørsmålssettet

    Hvert spørsmål, slik det ble stilt

    Tjue intensjoner, formulert med hvert språks egne ord. De elleve spørsmålene i kategoriene HVEM og SØK er de som teller i rangeringen. De ni spørsmålene i kategorien HVORDAN inngår i kildetabellen, men aldri i rangeringen. Nøkkelen til høyre angir intensjonen, det som gjør et spørsmål på ett språk til det samme spørsmålet på et annet.

    Engelsk20 spørsmål · 20 besvart

    HVEMHvilket meglerforetak du bør velge

    1. Which estate agents are best for buying an apartment in Marbella?find_agent
    2. How do I find a trustworthy estate agent in Marbella as a first-time buyer?trust
    3. What are the top rated property agencies in Marbella for first-time buyers?top_rated
    4. Which estate agent should I use to sell property in Marbella?selling
    5. Are there estate agents in Marbella with multilingual staff?language_support
    6. Can you recommend a good estate agent in Marbella?recommend_agent

    SØKBoligsøk

    1. property for sale in Marbellasearch_property
    2. apartments for sale in Marbellasearch_apartments
    3. villas for sale in Marbellasearch_villas
    4. luxury villas for sale in Marbellasearch_luxury
    5. new developments in Marbellasearch_new_build

    HVORDANProsess, kostnad og område

    1. What is the process for buying an apartment in Marbella?buying_process
    2. What taxes and fees do I pay when buying an apartment in Marbella?costs
    3. Which areas of Marbella are best to live in?area_advice
    4. Is Marbella a good place to buy property as an investment?area_investment
    5. What should I know before moving to Marbella?relocation
    6. Do I need a lawyer to buy property in Marbella?legal
    7. Can I get a mortgage to buy property in Marbella?mortgage
    8. Is it better to buy new build or resale in Marbella?new_build
    9. What rental yields can I expect from property in Marbella?rental_yield
    Spansk20 spørsmål · 20 besvart

    HVEMHvilket meglerforetak du bør velge

    1. ¿Cuáles son las mejores inmobiliarias para comprar un apartamento en Marbella?find_agent
    2. ¿Cómo encuentro una inmobiliaria de confianza en Marbella si compro mi primera vivienda?trust
    3. ¿Cuáles son las agencias inmobiliarias mejor valoradas de Marbella si compras tu primera vivienda?top_rated
    4. ¿Con qué inmobiliaria conviene vender una vivienda en Marbella?selling
    5. ¿Hay inmobiliarias en Marbella con personal que hable varios idiomas?language_support
    6. ¿Me puedes recomendar una buena inmobiliaria en Marbella?recommend_agent

    SØKBoligsøk

    1. propiedades en venta en Marbellasearch_property
    2. apartamentos en venta en Marbellasearch_apartments
    3. villas en venta en Marbellasearch_villas
    4. villas de lujo en Marbellasearch_luxury
    5. obra nueva en Marbellasearch_new_build

    HVORDANProsess, kostnad og område

    1. ¿Qué pasos hay que seguir para comprar un apartamento en Marbella?buying_process
    2. ¿Qué impuestos y gastos se pagan al comprar un apartamento en Marbella?costs
    3. ¿En qué zonas de Marbella conviene vivir?area_advice
    4. ¿Es Marbella un buen sitio para comprar una vivienda como inversión?area_investment
    5. ¿Qué debo saber antes de mudarme a Marbella?relocation
    6. ¿Necesito un abogado para comprar una vivienda en Marbella?legal
    7. ¿Puedo conseguir una hipoteca para comprar una vivienda en Marbella?mortgage
    8. ¿Es mejor comprar obra nueva o segunda mano en Marbella?new_build
    9. ¿Qué rentabilidad de alquiler se puede esperar de una vivienda en Marbella?rental_yield
    Tysk20 spørsmål · 20 besvart

    HVEMHvilket meglerforetak du bør velge

    1. Welche Immobilienmakler eignen sich am besten, um eine Wohnung in Marbella zu kaufen?find_agent
    2. Wie finde ich einen vertrauenswürdigen Immobilienmakler in Marbella, als Erstkäufer?trust
    3. Welche Maklerbüros in Marbella haben die besten Bewertungen, für Erstkäufer?top_rated
    4. Welchen Immobilienmakler sollte ich beauftragen, um eine Wohnung in Marbella zu verkaufen?selling
    5. Gibt es in Marbella Immobilienmakler mit mehrsprachigem Personal?language_support
    6. Kannst du mir einen guten Immobilienmakler in Marbella empfehlen für Erstkäufer?recommend_agent

    SØKBoligsøk

    1. Immobilien kaufen Marbellasearch_property
    2. Wohnung kaufen Marbellasearch_apartments
    3. Villen kaufen Marbellasearch_villas
    4. Luxusvillen kaufen Marbellasearch_luxury
    5. Neubauprojekte Marbellasearch_new_build

    HVORDANProsess, kostnad og område

    1. Wie läuft es ab, eine Wohnung in Marbella zu kaufen?buying_process
    2. Welche Steuern und Gebühren muss ich zahlen, wenn ich eine Wohnung in Marbella kaufe?costs
    3. Welche Gegenden in Marbella eignen sich am besten zum Wohnen, für Erstkäufer?area_advice
    4. Lohnt es sich, eine Wohnung in Marbella als Kapitalanlage zu kaufen?area_investment
    5. Was sollte ich wissen, bevor ich nach Marbella ziehe, als Erstkäufer?relocation
    6. Brauche ich einen Anwalt, um eine Immobilie in Marbella zu kaufen?legal
    7. Kann ich eine Baufinanzierung bekommen, um eine Immobilie in Marbella zu kaufen?mortgage
    8. Ist es besser, in Marbella eine Neubauimmobilie oder eine Bestandsimmobilie zu kaufen?new_build
    9. Welche Mietrendite kann ich erwarten, wenn ich eine Immobilie in Marbella vermiete?rental_yield
    Fransk20 spørsmål · 20 besvart

    HVEMHvilket meglerforetak du bør velge

    1. Quelles sont les meilleures agences immobilières pour acheter un appartement à Marbella ?find_agent
    2. Comment trouver une agence immobilière de confiance à Marbella, sachant que en tant que primo-accédant ?trust
    3. Quelles sont les agences immobilières les mieux notées à Marbella, sachant que pour les primo-accédants ?top_rated
    4. Quelle agence immobilière choisir pour vendre un bien immobilier à Marbella ?selling
    5. Y a-t-il des agences immobilières à Marbella dont l’équipe est multilingue ?language_support
    6. Pouvez-vous me recommander une bonne agence immobilière à Marbella ?recommend_agent

    SØKBoligsøk

    1. immobilier à vendre Marbellasearch_property
    2. appartements à vendre Marbellasearch_apartments
    3. villas à vendre Marbellasearch_villas
    4. villas de luxe Marbellasearch_luxury
    5. immobilier neuf Marbellasearch_new_build

    HVORDANProsess, kostnad og område

    1. Quelles sont les étapes pour acheter un appartement à Marbella ?buying_process
    2. Quels impôts et frais dois-je payer pour acheter un bien immobilier à Marbella ?costs
    3. Quels sont les meilleurs secteurs de Marbella où vivre ?area_advice
    4. Est-ce un bon investissement d’acheter un bien immobilier à Marbella ?area_investment
    5. Que faut-il savoir avant de s’installer à Marbella ?relocation
    6. Ai-je besoin d’un avocat pour acheter un bien immobilier à Marbella ?legal
    7. Puis-je obtenir un prêt immobilier pour acheter un bien immobilier à Marbella ?mortgage
    8. Vaut-il mieux acheter dans le neuf ou dans l’ancien à Marbella ?new_build
    9. Quel rendement locatif puis-je espérer avec un bien immobilier à Marbella ?rental_yield
    Nederlandsk20 spørsmål · 20 besvart

    HVEMHvilket meglerforetak du bør velge

    1. Welke makelaars zijn het beste voor het kopen van een appartement in Marbella?find_agent
    2. Hoe vind ik een betrouwbare makelaar in Marbella als starter?trust
    3. Wat zijn de best beoordeelde makelaars in Marbella voor starters?top_rated
    4. Welke makelaar kan ik het beste inschakelen om een woning in Marbella te verkopen?selling
    5. Zijn er makelaars in Marbella met meertalige medewerkers?language_support
    6. Kun je een goede makelaar in Marbella aanbevelen?recommend_agent

    SØKBoligsøk

    1. vastgoed te koop Marbellasearch_property
    2. appartementen te koop Marbellasearch_apartments
    3. villa's te koop Marbellasearch_villas
    4. luxe villa's te koop Marbellasearch_luxury
    5. nieuwbouw te koop Marbellasearch_new_build

    HVORDANProsess, kostnad og område

    1. Hoe koop ik een appartement in Marbella?buying_process
    2. Welke belastingen en kosten betaal je bij het kopen van een appartement in Marbella?costs
    3. In welke wijken van Marbella kun je het beste wonen?area_advice
    4. Is Marbella een goede plek om een woning als belegging te kopen?area_investment
    5. Wat moet ik weten voordat ik naar Marbella verhuis?relocation
    6. Heb ik een advocaat nodig om een woning in Marbella te kopen?legal
    7. Kan ik een hypotheek krijgen om een woning in Marbella te kopen?mortgage
    8. Kun je in Marbella beter nieuwbouw of bestaande bouw kopen?new_build
    9. Welk huurrendement kan ik verwachten van een woning in Marbella?rental_yield
    Svensk20 spørsmål · 20 besvart

    HVEMHvilket meglerforetak du bør velge

    1. Vilka mäklare är bäst för att köpa en lägenhet i Marbella?find_agent
    2. Hur hittar jag en pålitlig mäklare i Marbella som förstagångsköpare?trust
    3. Vilka mäklarbyråer i Marbella har högst betyg?top_rated
    4. Vilken mäklare bör jag anlita för att sälja en bostad i Marbella?selling
    5. Finns det mäklare i Marbella med flerspråkig personal?language_support
    6. Kan du rekommendera en bra mäklare i Marbella?recommend_agent

    SØKBoligsøk

    1. bostäder till salu i Marbellasearch_property
    2. lägenheter till salu i Marbellasearch_apartments
    3. villor till salu i Marbellasearch_villas
    4. lyxvillor till salu i Marbellasearch_luxury
    5. nyproduktion till salu i Marbellasearch_new_build

    HVORDANProsess, kostnad og område

    1. Hur går det till att köpa en lägenhet i Marbella?buying_process
    2. Vilka skatter och avgifter betalar jag när jag köper en lägenhet i Marbella?costs
    3. Vilka områden i Marbella är bäst att bo i?area_advice
    4. Är det en bra investering att köpa en bostad i Marbella?area_investment
    5. Vad bör jag veta innan jag flyttar till Marbella?relocation
    6. Behöver jag en jurist för att köpa en bostad i Marbella?legal
    7. Kan jag få bolån för att köpa en bostad i Marbella?mortgage
    8. Är det bättre att köpa nyproduktion eller en befintlig bostad i Marbella?new_build
    9. Vilken hyresavkastning kan jag räkna med för en bostad i Marbella?rental_yield
    Dansk20 spørsmål · 20 besvart

    HVEMHvilket meglerforetak du bør velge

    1. Hvilke ejendomsmæglere er bedst til køb af en lejlighed i Marbella?find_agent
    2. Hvordan finder jeg en pålidelig ejendomsmægler i Marbella?trust
    3. Hvilke ejendomsmæglerfirmaer i Marbella har de bedste anmeldelser?top_rated
    4. Hvilken ejendomsmægler skal jeg vælge til at sælge en bolig i Marbella?selling
    5. Findes der ejendomsmæglere i Marbella med medarbejdere, der taler flere sprog?language_support
    6. Kan du anbefale en god ejendomsmægler i Marbella?recommend_agent

    SØKBoligsøk

    1. ejendomme til salg i Marbellasearch_property
    2. lejligheder til salg i Marbellasearch_apartments
    3. villaer til salg i Marbellasearch_villas
    4. luksusvillaer til salg i Marbellasearch_luxury
    5. nybyggeri i Marbellasearch_new_build

    HVORDANProsess, kostnad og område

    1. Hvordan foregår et køb af en bolig i Marbella?buying_process
    2. Hvilke skatter og gebyrer skal jeg betale, når jeg køber en bolig i Marbella?costs
    3. Hvilke områder i Marbella er bedst at bo i?area_advice
    4. Er Marbella et godt sted at købe en bolig som investering?area_investment
    5. Hvad bør jeg vide, før jeg flytter til Marbella?relocation
    6. Har jeg brug for en advokat for at købe en bolig i Marbella?legal
    7. Kan jeg få et boliglån til at købe en bolig i Marbella?mortgage
    8. Er det bedre at købe nybyggeri eller en brugt bolig i Marbella?new_build
    9. Hvilket lejeafkast kan jeg forvente af en bolig i Marbella?rental_yield
    Norsk20 spørsmål · 20 besvart

    HVEMHvilket meglerforetak du bør velge

    1. Hvilke eiendomsmeglere er best når jeg skal kjøpe en leilighet i Marbella?find_agent
    2. Hvordan finner jeg en pålitelig eiendomsmegler i Marbella?trust
    3. Hvilke eiendomsmeglerfirmaer i Marbella har best vurderinger?top_rated
    4. Hvilken eiendomsmegler bør jeg bruke for å selge en bolig i Marbella?selling
    5. Finnes det eiendomsmeglere i Marbella med flerspråklige ansatte?language_support
    6. Kan du anbefale en god eiendomsmegler i Marbella?recommend_agent

    SØKBoligsøk

    1. bolig til salgs i Marbellasearch_property
    2. leiligheter til salgs i Marbellasearch_apartments
    3. villaer til salgs i Marbellasearch_villas
    4. luksusvillaer til salgs i Marbellasearch_luxury
    5. nybygg til salgs i Marbellasearch_new_build

    HVORDANProsess, kostnad og område

    1. Hvordan går jeg frem for å kjøpe en bolig i Marbella?buying_process
    2. Hvilke skatter og avgifter må jeg betale når jeg kjøper en bolig i Marbella?costs
    3. Hvilke områder i Marbella er best å bo i?area_advice
    4. Er Marbella et bra sted å kjøpe en bolig som investering?area_investment
    5. Hva bør jeg vite før jeg flytter til Marbella?relocation
    6. Trenger jeg advokat for å kjøpe en bolig i Marbella?legal
    7. Kan jeg få boliglån for å kjøpe en bolig i Marbella?mortgage
    8. Er det bedre å kjøpe nybygg eller bruktbolig i Marbella?new_build
    9. Hvilken utleieavkastning kan jeg forvente fra en bolig i Marbella?rental_yield

    Et spørsmål er en intensjon, ikke en bestemt formulering. Spørreskjemaet består av 20 faste intensjoner, naturlig formulert på hvert språk. En forskjell mellom to språktabeller er derfor en forskjell i hva assistentene sier, aldri i hva vi spurte dem om. På alle åtte språk ble alle 20 intensjonene besvart innenfor innsamlingsperioden. Ingen tall her er et gjennomsnitt på tvers av språk: Hver tabell teller bare svarene på sitt eget språk.

    Vedlegg

    De 101 verifiserte foretakene, A til Z

    Alle foretakene som er telt i rapportens tabeller, med dokumentasjonen de ble verifisert mot mellom 31. august og 3. september 2026. Rangerte foretak er oppført med antall omtaler og plassering i rangeringstabellen ovenfor. Oppført betyr verifisert som et reelt foretak og nevnt i færre enn 20 av de gjennomgåtte svarene. Antallet vises, men foretaket rangeres ikke på grunnlag av det.

    ForetakOmtalerPlasseringVerifisert mot
    3SA Estate13Oppført3saestate.com, Marbella og Dubai
    Airus Homes10Oppførtairushomes.com; bedriftsprofil på idealista, 274 boliger
    Andalucia Realty29Rangert som nr. 61andaluciarealty.com, i drift siden 1996
    Avida Estate14Oppførtavidaestate.com; domenet er blant de oppgitte kildene
    Banús Property Marbella13OppførtGoogle Business, 5,0 fra 23 anmeldelser, Av. Playas del Duque, Nueva Andalucía; eget nettsted
    Berkshire Hathaway HomeServices Spain15Oppførtbhhsspain.com; den spanske franchisen oppgir Marbella blant kontorene sine
    Best House Marbella10Oppførtbesthousemarbella.com, Terrazas de Banús, Nueva Andalucía
    Bjurfors41Rangert som nr. 33bjurfors.se, svensk kjede med kontor i Marbella; lenket i 22 av svarene som nevner foretaket
    Bromley Estates128Rangert som nr. 7bromleyestatesmarbella.com
    Century 21 Sun16Oppførtsun.century21.es; det første Century 21-kontoret på Costa del Sol (2014), Puerto Banús, Marbella og Estepona; 16 svar, alle anbefalinger, hvorav 5 lenker til nettstedet
    Cilo Marbella32Rangert som nr. 40cilomarbella.com; lenket i 22 av svarene som nevner foretaket
    Costa del Sol Property42Rangert som nr. 31cdsproperty.es; lenket i 26 av svarene som nevner foretaket
    Costa Specialist11Oppførtcostaspecialist.nl; en nederlandskspråklig kjøpsmegler i Benalmádena; alle svarene som nevnte foretaket, var på nederlandsk
    Costa Sunsets25Rangert som nr. 49costasunsets.com, Marbella og Estepona, tjue år på kysten
    Costas & Casas64Rangert som nr. 26costas-casas.nl, spesialist på flamsk og nederlandsk, kontor i Marbella, 25 år; domenene ble oppgitt som kilder 88 ganger
    Crystal Shore Properties21Rangert som nr. 60crystalshore-properties.com; domenet er blant de oppgitte kildene
    Diana Morales Properties - Knight Frank339Rangert som nr. 4dmproperties.com, oppgitt som kilde 303 ganger i dette materialet, og knightfrank.com, oppgitt 7 ganger; Knight Franks kontor for Marbella og Costa del Sol ER Diana Morales Properties (deres eksklusive samarbeidspartner siden 2014, som driver under navnet Diana Morales Properties | Knight Frank), så begge navnene telles for samme foretak; frem til 9. september hadde de to hver sin rad
    Dream Property Marbella11Oppførtdreamproperty.pl, polsk meglerforetak i Marbella
    Drumelia420Rangert som nr. 3drumelia.com; domenet ble oppgitt som kilde 313 ganger
    Embassy Costa del Sol23Rangert som nr. 56embassycostadelsol.com; usynlig frem til PR #262 rettet raden som foretakets svar hadde vært knyttet til; 9 svar lenker til domenet
    Engel & Völkers Marbella515Rangert som nr. 2marbella-ev.com og engelvoelkers.com, til sammen oppgitt som kilder 347 ganger, de mest leste meglerdomenene etter ledernes
    Every Home Marbella12Oppførteveryhomemarbella.com; Every Home Marbella SL
    Excellent Marbella61Rangert som nr. 18excellentmarbella.nl; lenket i 43 av svarene som nevner foretaket, alle på nederlandsk
    Fastighetsbyrån38Rangert som nr. 30fastighetsbyran.com, svensk kjede med kontor i Marbella
    Fine & Country13Oppførtfineandcountry.es, kontor i Marbella på Costa del Sol; domenet er blant de oppgitte kildene
    Gilmar58Rangert som nr. 36gilmar.es; landsdekkende kjede med kontorer i Marbella og Puerto Banús
    Helios Homes4Oppførthelios-homes.com; domenet er blant de oppgitte kildene
    HHomes Real Estate41Rangert som nr. 38hhomes.es
    HOMEMADE Estate Marbella10Oppførthomemadeestatemarbella.com; bedriftsprofil på idealista
    Homenetspain32Rangert som nr. 52homenetspain.com, meglerforetak på Costa del Sol med boliger i Marbella, Fuengirola og Estepona
    Homerun Brokers125Rangert som nr. 9homerunmarbella.com, Bulevar Príncipe Alfonso de Hohenlohe; domenet ble oppgitt som kilde 101 ganger
    HusmanHagberg18Oppførtspanien.husmanhagberg.se, svensk kjede
    I Find Marbella23Rangert som nr. 46ifindmarbella.com
    Immo Krämer14Oppførtimmo-kraemer.de; et meglerforetak i Mannheim med en avdeling i Marbella, anbefalt bare i tyske svar
    Immomarbel15Oppførtimmomarbel.com; Immomarbel Real Estate SL, Marbella og Almuñécar
    Inmolux Group7Oppførtinmoluxgroup.com, 15+ år; domenet er blant de oppgitte kildene
    Innovative Property16Oppførtfor-sale-marbella.com, lenket i svarene som nevner foretaket; kontorer i Cabopino og La Mairena
    Keller Williams Marbella46Rangert som nr. 48kwmarbella.kw.com, franchisekontor; nevnt hovedsakelig på spansk
    Kristina Szekely International Realty12Oppførtksmarbella.com, Marbella og Costa del Sol
    L'immobilière de Marbella39Rangert som nr. 28immodemarbella.com; lenket i 26 av svarene som nevner foretaket, nesten alle på fransk
    La Sala Homes45Rangert som nr. 27lasalahomes.com, Puerto Banús, Sala Group; domenet ble oppgitt som kilde 34 ganger
    Leon Müller Marbella Estates45Rangert som nr. 32leonmueller-estates.com; domenet ble oppgitt som kilde 37 ganger
    Libehomes21Rangert som nr. 53libehomes.com; domenet ble oppgitt som kilde 30 ganger
    Lucas Fox115Rangert som nr. 10lucasfox.com, kontor i Marbella; lenket i 71 av svarene som nevner foretaket
    Luisa Martín Properties24Rangert som nr. 57luisamartinproperties.com, Golden Mile
    Lula Homes11Oppførtlulahomes.es; domenet er blant de oppgitte kildene
    Luxury Listings Marbella26Rangert som nr. 50luxurylistingsmarbella.com
    Maisons de Rêve40Rangert som nr. 25maisonsdereve.es; lenket i 11 av svarene som nevner foretaket
    Mäklarhuset24Rangert som nr. 58maklarhuset.se, svensk kjede
    MarBanús Estates15OppførtGoogle Business, 5,0 fra 55 anmeldelser, Pl. de Antonio Banderas; eget nettsted
    Marbella & Co42Rangert som nr. 35marbellaco.com, danskeid siden 1997, Santa Clara Golf; domenet ble oppgitt som kilde 84 ganger
    Marbella Dream Living23Rangert som nr. 55marbelladreamliving.com; MDL Collection i Marbella og langs kysten
    Marbella Estates111Rangert som nr. 14marbella-estates.com; domenet ble oppgitt som kilde 132 ganger, lenket i 88 av svarene som nevner foretaket
    Marbella For Sale51Rangert som nr. 21marbellaforsale.com; Marbella For Sale S.L., Edificio Marina Banús, Puerto Banús; domenet ble lenket 22 ganger
    Marbella For You36Rangert som nr. 42marbellaforyou.es
    Marbella Hills Homes92Rangert som nr. 11marbella-hills-homes.com, Nueva Andalucía, siden 2009
    Marbella Luxury Homes63Rangert som nr. 16marbellaluxuryhomes.es; domenet ble oppgitt som kilde 15 ganger
    Marbella Property Agency32Rangert som nr. 34marbellapropertyagency.com, søsterselskap til CDS Property Spain
    Marbella Property Box31Rangert som nr. 54marbellapropertybox.com, Casco Antiguo, omtrent 25 år
    Marbella Star Homes10Oppførtmarbellastarhomes.com, Calle Jesús Puente, Marbella
    MarbeMar Estate15Oppførtmarbemar.com, Marbella Centro og Casco Antiguo, 20+ år
    Marchi Realty3Oppførtmarchirealty.com
    Mihous10Oppførtmihous.com; en nederlandskspråklig kjøpsmegler snarere enn et foretak som annonserer boliger
    Mojo Estates9Oppførtmojoestates.com, danske grunnleggere; bedriftsprofil på idealista
    Mónica Labord Properties19Oppførtbedriftsprofil på pisos.com, 72 boliger, Av. Conde Rudi
    MPDunne & Hamptons International74Rangert som nr. 22mpdunne.com, Marbella Club, Golden Mile, i samarbeid med Hamptons International; domenet ble oppgitt som kilde 64 ganger
    Muse Marbella17Oppførtmusemarbella.es, Marbella, San Pedro og Estepona; også det fjerde mest leste meglernettstedet for prosesspørsmålene
    Nevado Realty81Rangert som nr. 17nevadomarbella.com; domenet ble oppgitt som kilde 60 ganger
    NHC Dallimore Marbella19Oppførtdallimoremarbella.com; svarene staver navnet NCH, foretaket staver det NHC; domenet ble lenket 18 ganger
    Nomad Realty51Rangert som nr. 24nomadrealty.es, Elviría; bedriftsprofil på idealista
    Nordica Estates4Oppførtnordicaestates.com; domenet er blant de oppgitte kildene
    Nordica Marbella221Rangert som nr. 5nordicamarbella.com, svenskgrunnlagt, i drift siden 1981; domenet ble oppgitt som kilde 38 ganger
    One Living Estate11Oppførtonelivingestate.com, 10+ år
    Panorama Properties609Rangert som nr. 1panoramamarbella.com, siden 1970, underlagt RICS-tilsyn; domenet ble oppgitt som kilde 444 ganger
    Prime One Living13Oppførtprimeonemarbella.com; et meglerforetak i østlige Marbella med tysk-sveitsiske røtter, uten forbindelse til One Living Estate, som hadde blitt tildelt disse svarene mens ordet «living» fortsatt traff to rader
    Puente Romano Real Estate23Rangert som nr. 51puenteromanorealestate.com; lenket i 13 av svarene som nevner foretaket
    Pure Living Properties55Rangert som nr. 23purelivingproperties.com; domenet ble oppgitt som kilde 22 ganger
    Real Deal Estates (Realty Group SL)127Rangert som nr. 6realdealestates.com; bedriftsprofil på idealista; 4,9 fra 153 Google-anmeldelser, Nueva Andalucía
    Real Marbella Estate16Oppførtrealmarbellaestate.com; domenet er blant de oppgitte kildene
    Roccabox32Rangert som nr. 41roccabox.com; lenket i 23 av svarene som nevner foretaket
    Rueda y Toro38Rangert som nr. 20ikke eget nettsted; Google Business-profil som lenker til foretakets bedriftsprofil på idealista, verifisert manuelt
    Savills13Oppførtsearch.savills.com viser boliger til salgs i Marbella; telles under eget navn, slik Sotheby's gjør; Knight Frank gjør ikke det, fordi kontoret i Marbella er Diana Morales Properties og telles der
    Serneholt Estate35Rangert som nr. 39serneholtestate.com, etablert 2016, Nueva Andalucía; domenet ble oppgitt som kilde 18 ganger
    SkandiaMäklarna26Rangert som nr. 59skandiamaklarna.com, svensk kjede med kontor i Marbella
    Solvilla103Rangert som nr. 13solvilla.es, siden 2013; domenet ble oppgitt som kilde 54 ganger
    Sotheby's International Realty55Rangert som nr. 19globalt merke med dekning i Marbella
    Space Real Estate73Rangert som nr. 15portalprofiler viser kontorer i Marbella og Fuengirola siden 1988; foretakets eget domene fører ikke lenger til foretaket, og ikke noe eget nettsted er oppgitt som kilde i dette materialet
    Spain Realty Estate104Rangert som nr. 12spainrealty.es, meglerforetak på Costa del Sol; raden var utelatt som en samlerad for sammenslåinger frem til 4. september, og foretaket fulgte med; domenet ble lenket 42 ganger
    Stand Inmobiliario18Oppførtstandmarbella.com, Marbella Centro og Golden Mile, i drift siden 1979
    Sun Properties Marbella13Oppførtsunpropertiesmarbella.com, spesialisert på danske kunder siden 2002; domenet ble oppgitt som kilde 37 ganger
    Svensk Fastighetsförmedling28Rangert som nr. 43svenskfast.se, svensk kjede; lenket i 14 av svarene som nevner foretaket
    Swish Marbella20Rangert som nr. 44swishmarbella.com
    Tecnocasa10Oppførtfranchisekontoret i Marbella driver under navnet Estudio Ciudad de Marbella 2025 SLU på marbella1.tecnocasa.es
    Teo, el Alquimista inmobiliario8Oppførtelalquimistainmobiliario.com; Teo Ortega, Realtor, Marbella; egen rad fordi lenketrinnet hadde tilskrevet domenet til Stand Inmobiliario
    Terra Realty23Rangert som nr. 45terramarbella.com
    The Agency Marbella109Rangert som nr. 8theagency-marbella.com; lenket i 57 av svarene som nevner foretaket
    The Marbella Agency9Oppførtthemarbellaagency.com, 30+ år
    Top House Marbella29Rangert som nr. 47tophousemarbella.com
    Vamoz Marbella45Rangert som nr. 37vamozmarbella.com; lenket i 29 av svarene som nevner foretaket, alle på nederlandsk
    Villa One30Rangert som nr. 29villaone.es; lenket i 21 av svarene som nevner foretaket
    Webster & Co7Oppførtwebsterandco.com, Centro Plaza, Nueva Andalucía, et team på 17; domenet er blant de oppgitte kildene

    Hvis du driver et meglerforetak

    Hva dette betyr for et meglerforetak

    ChatGPT nærmer seg en milliard ukentlige brukere, og Criteos kundedata viser at henvisningstrafikk fra LLM-er konverterer omtrent 1,5 ganger så ofte som trafikk fra andre henvisningskilder. Kjøpere som stiller disse spørsmålene, er nær en beslutning, og 84% av anbefalingssvarene i denne indeksen ga dem navnet på minst ett meglerforetak.

    Foretakene som vises, har tre ting til felles som assistentene kan lese: et nettsted som svarer på spørsmål om prosess og kostnader på kjøperens språk, omtaler i kildene assistentene bruker, og et navn som kan knyttes til én virksomhet. Propelos måler de samme tingene for enkeltforetak, på alle språk kjøperne deres snakker, med metoden som brukes i denne indeksen.

    Mål meglerforetaket ditt

    Propelos AI Visibility Index · Marbella · august 2026 · innsamling 25. til 31. august 2026 · publisert 7. september 2026 · Tabeller og figurer kan gjengis med kreditering av Propelos AI Visibility Index og en lenke til denne siden · press@propelos.com

    Spørsmål om indeksen

    Hvilket meglerforetak anbefaler KI-assistenter oftest i Marbella?
    Panorama Properties leder indeksen for august 2026 med en posisjonsvektet andel omtaler på 13% i anbefalingssvarene, foran Engel & Völkers på 10% og Drumelia på 8%. Panorama Properties eller Drumelia er først på sju av de åtte språkene. Engel & Völkers leder bare på spansk.
    Hvordan ble KI-synlighetsindeksen for Marbella målt?
    Mellom 25. og 31. august 2026 stilte vi 20 kjøperspørsmål om Marbella til ChatGPT, Google AI Mode, Gemini og Claude på åtte språk og registrerte 3 892 svar. Elleve av spørsmålene besvares ved å nevne et meglerforetak. Bare disse teller i rangeringen: 1 404 svar, hvorav 1 388 ble lest navn for navn. Hvert publiserte navn ble kontrollert mot et reelt firma i drift.
    Hva er posisjonsvektet andel omtaler?
    Hvert navn i et svar får poeng etter plasseringen: 1,0 for det første, 0,87 for det andre og 0,77 for det tredje, ned til et minimum på 0,25. For hver assistent deles et firmas poeng på alle poengene assistentens svar ga. De fire assistentenes andeler kombineres med faste vekter som gjenspeiler faktisk rekkevidde: ChatGPT 0,55, Google AI Mode 0,25, Gemini 0,15 og Claude 0,05.
    Rangerer indeksen kvaliteten på eiendomsmeglere i Marbella?
    Nei. Den måler synlighet: hvor ofte og hvor fremtredende hvert foretak nevnes når KI-assistenter svarer på kjøpernes spørsmål. Å bli nevnt er ingen vurdering av tjenesten, og et foretak som ikke finnes i svarene, kan være utmerket. Indeksen registrerer hva assistentene sier, ikke hvordan foretakene er.
    Kan jeg gjenbruke tabellene og diagrammene?
    Ja. Tabeller og figurer kan gjengis med kildehenvisning til Propelos AI Visibility Index og en lenke til denne siden. Hvert diagram på siden kan lastes ned som PNG. Rangeringstabellen og tabellene per språk finnes som CSV, og hele rapporten er en PDF på engelsk.
    • Marbella
    • KI-synlighetsindeks
    • eiendomsmeglere Marbella
    • ChatGPT
    • Google AI Mode
    • Gemini
    • Claude
    • GEO
    • andel omtaler
    • eiendomsmarkedsføring

    ← All innsikt