AI-synlighetsindex · Publicerad · Uppdaterad

    AI-synlighetsindex för mäklarbyråer i Marbella, augusti 2026

    Vilka mäklarbyråer ChatGPT, Google AI Mode, Gemini och Claude nämner när köpare frågar vem de ska anlita i Marbella: 3 892 svar på 20 frågor på åtta språk, 61 byråer rankade efter positionsviktad andel av omnämnandena. Alla publicerade namn kontrollerade för hand. Rapport och data för nedladdning.

    Vilka AI rekommenderar när köpare frågar om Marbella

    Köpare frågar ChatGPT vilken mäklare de ska anlita, skriver in sina bostadssökningar och frågar hur det egentligen går till att köpa i Spanien. Under en vecka i augusti ställde vi tjugo sådana frågor om Marbella till fyra AI-assistenter, på de åtta språk som köparna talar, och registrerade varje mäklarbyrå som nämndes i svaren. Elva av de tjugo är frågor där svaret är att ange en mäklarbyrå, från ”vilken byrå ska jag anlita” till ”villor till salu i Marbella”, och rankningen räknar bara dessa elva. Varje namn kontrollerades mot ett verkligt, verksamt företag.

    Diagram

    Andel av omnämnandena · positionsviktad · rekommendationssvar

    1Panorama Properties13%609
    2Engel & Völkers10%515
    3Drumelia8%420
    4DM Properties - Knight Frank6%339
    5Nordica Marbella4%221
    6Real Deal Estates3%127
    7Bromley Estates2%128
    8The Agency Marbella2%109
    9Homerun Brokers2%125
    10Lucas Fox2%115

    andel av omnämnandena · omnämnanden, av 1 388 granskade rekommendationssvar

    3 892assistentsvar registrerade under veckan, samtliga frågor och assistenter
    20köparfrågor på åtta språk; elva av dem avgör rankningen
    1 404svar på dessa elva, varav 1 388 granskades namn för namn
    5 783byrånamn i dessa svar, nämnaren för varje andel här
    101verifierade företag, 61 rankade och 40 listade
    16%av de granskade svaren nämner ingen byrå alls

    Fem resultat

    Vad assistenterna sade

    1. 1
      Två fristående byråer från Marbella leder på sju av de åtta språken. Det globala varumärket leder på ett, och det är spanska.

      Panorama Properties ligger på första plats på fem språk och Drumelia på ytterligare två, svenska och norska. Engel & Völkers, som nämns i 515 svar och är tvåa totalt, ligger först enbart på spanska, med fyra tiondels procentenheters försprång i andelen av omnämnandena: studiens knappaste förstaplats. På alla andra språk nämner assistenterna ett lokalt företag före det internationella varumärket.

    2. 2
      De flesta svar ger köparen en lista med fyra eller fem namn.

      84% av svaren på byrå- och sökfrågorna nämner minst en byrå, och de svar som nämner någon anger i genomsnitt 5,0 namn. Färre än 1 av 5 svar nämner ingen alls, och på svenska är det ungefär 1 av 9. För en mäklarbyrå är frågan om den finns med på listan.

    3. 3
      Under de ledande ändras listan med köparens språk, mot byråer som betjänar den nationaliteten.

      Svenska svar placerar två svenska kedjor, Fastighetsbyrån och Bjurfors, bland de fem främsta, med svenskgrundade Nordica Marbella på femte plats. Nederländska svar placerar Excellent Marbella på fjärde plats och Costas & Casas strax utanför de fem främsta, båda inriktade på nederländsktalande köpare. Franska svar nämner L'immobilière de Marbella, tyska svar Leon Müller Marbella Estates, som nästan enbart registrerades på tyska, och danska svar danskägda Marbella & Co. Assistenterna matchar köpare med byråer från deras eget land.

    4. 4
      Två byråer finns bland de fem främsta på varje marknad. Resten av varje lista är lokal.

      Panorama Properties och Drumelia ligger bland de fem främsta på alla åtta språk, och Engel & Völkers och Diana Morales Properties - Knight Frank på sju vardera, båda saknas bara på svenska. Längre ner skiljer sig listorna åt: över samtliga 28 språkpar är överlappningen bland de fem främsta i genomsnitt 3,7 av 5, fyra par delar bara två namn och svenska delar högst tre med något annat språk. En mätning enbart på engelska skulle missa vad nordiska, nederländska och franska köpare får höra.

    5. 5
      Assistenterna läser på idealista, på byråernas egna webbplatser och på myndighetsportaler.

      idealista.com är den enskilt mest använda källan (612 hänvisningar). Junta de Andalucía (407) läses mer än alla byråwebbplatser utom Panoramas, och skattemyndigheten (125) mer än de flesta byråers webbplatser på denna marknad, eftersom köpare frågar om processen och kostnaderna, inte bara om bostäder.

    Rankningstabellen

    Rankade efter andel av omnämnandena

    Av de 1 404 svaren på de elva frågorna om mäklarbyråer och bostadssökningar kunde 1 388 granskas namn för namn; 1 168 av dessa nämnde minst ett identifierbart företag, och tillsammans angav de 5 783 byrånamn. Därför innehåller rapporten både siffran 3 892 och siffran 5 783: den första räknar svar på samtliga frågor, den andra räknar namn i svaren på elva av dem.

    Diagram

    Från 3 892 svar till en nämnare

    3 892registrerade svarsamtliga frågor och assistenter, under hela veckan
    2 437läste webben i realtidde övriga 1 455 svarade ur modellens minne och finns inte med i någon tabell här
    1 404frågade vilken byrå eller sökte efter bostäderde sex byråfrågorna och de fem bostadssökningarna; de nio om processen och kostnaderna granskas separat och rankar ingen
    1 388granskade namn för namnde övriga 16 kunde inte granskas och ingår inte i någon räkning
    1 168nämnde minst en byrå16% nämnde ingen

    Dessa 1 168 svar angav tillsammans 5 783 byrånamn, 5,0 i ett genomsnittligt svar som nämnde någon. Summan är större än antalet svar eftersom ett svar oftast nämner flera byråer, och den är nämnaren som varje andel av omnämnandena i rapporten divideras med.

    Tabellen rankar efter andel av omnämnandena: företagets andel av alla dessa namn, där ett namn högt upp i ett svars lista är värt mer än ett längre ner, viktat mot de assistenter som köpare faktiskt använder. Det är samma diagram som visas i en kundgranskning från Propelos, beräknat på samma sätt, och positionskurvan och assistentvikterna förklaras nedan. Omnämnanden är det oviktade antalet svar som nämner företaget, oavsett vilken stavning svaret använde. Varje namn verifierades manuellt mot en verklig, verksam byrå före publicering. Ett verifierat företag som nämns i minst 20 av de granskade svaren rankas; ett verifierat företag som nämns mer sällan listas i bilagan med sitt antal, utan rankning, eftersom en andel av omnämnandena under en procent inte skiljer företagen åt.

    Bland de tio främsta finns ett internationellt varumärke, etablerade lokala ledare, en svenskgrundad byrå verksam sedan 1981, en liten rådgivningsbyrå och två företag vars webbplatser assistenterna ofta läser: Homerun Brokers, den sjunde mest citerade byrådomänen i materialet, och The Agency Marbella. Det ett företag publicerar förutsäger placeringen här bättre än företagets storlek.

    Diagram
    MäklarbyråAndel av omnämnandenaOmnämnanden
    1Panorama Properties13%609
    2Engel & Völkers Marbella10%515
    3Drumelia8%420
    4Diana Morales Properties - Knight Frank6%339
    5Nordica Marbella4%221
    6Real Deal Estates (Realty Group SL) *3%127
    7Bromley Estates2%128
    8The Agency Marbella2%109
    9Homerun Brokers2%125
    10Lucas Fox2%115
    11Marbella Hills Homes2%92
    12Spain Realty Estate2%104
    13Solvilla2%103
    14Marbella Estates1%111
    15Space Real Estate1%73
    16Marbella Luxury Homes1%63
    17Nevado Realty1%81
    18Excellent Marbella<1%61
    19Sotheby's International Realty<1%55
    20Rueda y Toro<1%38
    21Marbella For Sale<1%51
    22MPDunne & Hamptons International<1%74
    23Pure Living Properties<1%55
    24Nomad Realty<1%51
    25Maisons de Rêve<1%40
    26Costas & Casas<1%64
    27La Sala Homes<1%45
    28L'immobilière de Marbella<1%39
    29Villa One<1%30
    30Fastighetsbyrån<1%38
    31Costa del Sol Property<1%42
    MäklarbyråAndel av omnämnandenaOmnämnanden
    32Leon Müller Marbella Estates<1%45
    33Bjurfors<1%41
    34Marbella Property Agency<1%32
    35Marbella & Co<1%42
    36Gilmar<1%58
    37Vamoz Marbella<1%45
    38HHomes Real Estate<1%41
    39Serneholt Estate<1%35
    40Cilo Marbella<1%32
    41Roccabox<1%32
    42Marbella For You<1%36
    43Svensk Fastighetsförmedling<1%28
    44Swish Marbella<1%20
    45Terra Realty<1%23
    46I Find Marbella<1%23
    47Top House Marbella<1%29
    48Keller Williams Marbella<1%46
    49Costa Sunsets<1%25
    50Luxury Listings Marbella<1%26
    51Puente Romano Real Estate<1%23
    52Homenetspain<1%32
    53Libehomes<1%21
    54Marbella Property Box<1%31
    55Marbella Dream Living<1%23
    56Embassy Costa del Sol<1%23
    57Luisa Martín Properties<1%24
    58Mäklarhuset<1%24
    59SkandiaMäklarna<1%26
    60Crystal Shore Properties<1%21
    61Andalucia Realty<1%29

    * Verkar under namnet Real Deal Estates och är registrerat som Realty Group SL; svaren använder båda namnen, och båda räknas för företaget. De 61 rankade företagen står tillsammans för cirka 87 av de 100 procentenheterna av omnämnandena; resten fördelas mellan företagen under gränsen och namn som inte kunde verifieras.

    Verifierade, nämnda färre än 20 gånger, listade utan rankning. Mónica Labord Properties (19), NHC Dallimore Marbella (19), HusmanHagberg (18), Stand Inmobiliario (18), Muse Marbella (17), Century 21 Sun (16), Innovative Property (16), Real Marbella Estate (16), Berkshire Hathaway HomeServices Spain (15), Immomarbel (15), MarBanús Estates (15), MarbeMar Estate (15), Avida Estate (14), Immo Krämer (14), 3SA Estate (13), Banús Property Marbella (13), Fine & Country (13), Prime One Living (13), Savills (13), Sun Properties Marbella (13), Every Home Marbella (12), Kristina Szekely International Realty (12), Costa Specialist (11), Dream Property Marbella (11), Lula Homes (11), One Living Estate (11), Airus Homes (10), Best House Marbella (10), HOMEMADE Estate Marbella (10), Marbella Star Homes (10), Mihous (10), Tecnocasa (10), Mojo Estates (9), The Marbella Agency (9), Teo, el Alquimista inmobiliario (8), Inmolux Group (7), Webster & Co (7), Helios Homes (4), Nordica Estates (4), Marchi Realty (3).

    Vem som leder på varje språk

    EngelskaPanorama Properties15%
    SpanskaEngel & Völkers11%
    TyskaPanorama Properties17%
    FranskaPanorama Properties12%
    NederländskaPanorama Properties14%
    SvenskaDrumelia10%
    DanskaPanorama Properties11%
    NorskaDrumelia18%

    Andelen av omnämnandena, steg för steg

    Så beräknas andelen av omnämnandena

    Två saker ändrar vad ett omnämnande är värt: var det står i svarets lista och vilken assistent som gav det. Varje namn i ett svar får en positionspoäng, varje assistents poäng divideras med alla poäng som den assistenten delade ut, och de fyra resultaten kombineras utifrån varje assistents marknadsandel.

    Diagram

    Positionskurvan

    Det första namnet i ett svars lista är värt 1,0, det andra 0,87, det tredje 0,77, med avtagande värde ner till ett golv på 0,25, eftersom assistenterna placerar den avsedda rekommendationen först och köpare läser uppifrån. Positionskurvan sp-2026-08a, som varje kundgranskning från Propelos poängsätter med.

    golv 0,25 1,000,870,77 123456789101112 namnets position i svarets lista
    Diagram

    Assistentvikterna

    Viktuppsättningen ws-2026-08a bygger till hälften på assistenternas användningsandel och till hälften på andelen hänvisningsklick. En assistent vars svar angav färre än tio namn på ett språk utelämnas från språkets sammanvägning i stället för att mätas på ett alltför litet underlag, och de återstående vikterna normaliseras om.

    ChatGPT0,55
    Google AI Mode0,25
    Gemini0,15
    Claude0,05

    Nämnaren: 5 783 byrånamn, 5,0 i ett genomsnittligt svar som nämnde någon, fördelade över de 1 388 svar som granskades namn för namn. Hur materialet avgränsas till den summan beskrivs vid rankningstabellen.

    Diagram

    Andel av varje assistents omnämnanden, de tio främsta

    MäklarbyråChatGPT · 0,55Google AI Mode · 0,25Gemini · 0,15Claude · 0,05Andel av omnämnandenaOmnämnanden
    Panorama Properties10,5%18,8%12,8%9,1%13%609
    Engel & Völkers Marbella9,3%9,5%12,4%9,0%10%515
    Drumelia6,2%11,5%10,0%6,4%8%420
    Diana Morales Properties - Knight Frank7,4%3,1%8,9%3,2%6%339
    Nordica Marbella4,6%4,1%3,1%2,0%4%221
    Real Deal Estates (Realty Group SL)4,0%1,5%0,1%0,0%3%127
    Bromley Estates1,9%2,8%0,9%3,6%2%128
    The Agency Marbella2,4%2,4%0,6%0,0%2%109
    Homerun Brokers2,1%1,2%2,4%3,0%2%125
    Lucas Fox2,4%0,9%1,7%2,1%2%115

    Hela uträkningen. Panorama Properties har 10,5% av ChatGPT:s positionspoäng, 18,8% av Google AI Modes, 12,8% av Geminis och 9,1% av Claudes. Viktat:

    10,5 × 0,55 + 18,8 × 0,25 + 12,8 × 0,15 + 9,1 × 0,05 = 12,9, visas som 13%

    Solvilla nämns i fler svar än Marbella Hills Homes (103 mot 92) och rankas lägre, eftersom dess omnämnanden står längre ner i listorna. Det oviktade antalet visar inte det; positionspoängen gör det. De fyra andelarna kombineras utan avrundning och avrundas en gång för visning, så ett visat värde på 8% är alltid en större andel av omnämnandena än ett visat värde på 7%.

    Diagram

    Vad positionen ändrar

    MäklarbyråRankning efter omnämnandenRankning efter andel av omnämnandenaOmnämnandenAndel av omnämnandena
    The Agency Marbella1181092%
    Marbella Hills Homes1411922%
    Marbella Estates10141111%
    Space Real Estate1715731%
    Marbella Luxury Homes1916631%
    Nevado Realty1517811%
    Excellent Marbella201861<1%
    Sotheby's International Realty221955<1%
    Rueda y Toro362038<1%

    Bland de tjugo främsta behåller alla andra företag sin placering med högst en positions skillnad. Där rankningarna skiljer sig åt rankas företaget som nämns tidigare högre än företaget som nämns oftare, vilket motsvarar hur en köpare läser ett svar uppifrån.

    Språk för språk

    Åtta språk, åtta urvalslistor

    Samma 20 frågor, ställda med varje språks egna formuleringar. Varje lista ordnas efter andelen av omnämnandena i just det språkets svar, med antalet omnämnanden bredvid. Ringen visar andelen av språkets rekommendationssvar som nämner minst ett företag.

    Panorama Properties och Drumelia håller sig kvar överallt, Engel & Völkers och Diana Morales Properties - Knight Frank på alla språk utom svenska; resten av varje lista är lokal. Den totala rankningen slår ihop alla åtta språk, så ett företag på sjätte eller sjunde plats i de flesta listor kan rankas högre än ett som leder en liten lista: Nordica Marbella är 5:a totalt med en spansk fjärdeplats, en svensk och en norsk femteplats och en 5:e till 10:e plats på alla andra språk. Danska och norska har de minsta urvalen, 60 respektive 58 rekommendationssvar, och visar riktningen på en liten marknad snarare än en fastställd ordning.

    Diagram

    Engelska

    83%

    265 rekommendationssvar · 83% nämner ett företag

    1. 1Panorama Properties15%133
    2. 2Engel & Völkers10%111
    3. 3Drumelia10%101
    4. 4DM Properties - Knight Frank8%84
    5. 5Nordica Marbella4%43

    Det globala varumärket och de lokala ledarna delar listan, med svenskgrundade Nordica Marbella på femte plats; Bromley Estates är 6:a och Homerun Brokers, vars köpguider assistenterna citerar, 7:a.

    Spanska

    82%

    270 rekommendationssvar · 82% nämner ett företag

    1. 1Engel & Völkers11%111
    2. 2Panorama Properties10%103
    3. 3DM Properties - Knight Frank7%70
    4. 4Nordica Marbella6%67
    5. 5Drumelia5%63

    Den jämnaste kampen av de åtta och den enda lista där det globala varumärket leder: Engel & Völkers ligger fyra tiondels procentenheter före Panorama Properties. Svenskgrundade Nordica Marbella registrerar sitt högsta antal här, 67 av sina 221 omnämnanden.

    Tyska

    88%

    169 rekommendationssvar · 88% nämner ett företag

    1. 1Panorama Properties17%91
    2. 2Engel & Völkers16%102
    3. 3Drumelia9%52
    4. 4DM Properties - Knight Frank6%39
    5. 5Leon Müller Marbella Estates5%39

    Leon Müller Marbella Estates, en tyskspråkig specialist, registrerar 39 av sina 45 omnämnanden på tyska och når de fem främsta här men ingen annanstans.

    Franska

    80%

    188 rekommendationssvar · 80% nämner ett företag

    1. 1Panorama Properties12%82
    2. 2Engel & Völkers9%60
    3. 3DM Properties - Knight Frank6%40
    4. 4Drumelia6%38
    5. 5L'immobilière de Marbella5%37

    L'immobilière de Marbella, en franskspråkig specialist, registrerar 37 av sina 39 omnämnanden på franska. Nevado Realty har sin starkaste marknad här, med 34 av sina 81 omnämnanden, och ligger på 7:e plats.

    Nederländska

    87%

    260 rekommendationssvar · 87% nämner ett företag

    1. 1Panorama Properties14%126
    2. 2Engel & Völkers8%78
    3. 3Drumelia7%74
    4. 4Excellent Marbella5%61
    5. 5DM Properties - Knight Frank4%49

    Excellent Marbella, en nederländskspråkig specialist med samtliga 61 omnämnanden på nederländska, är fyra. Ytterligare två ligger strax utanför: Costas & Casas, med 54 av sina 64 på nederländska, är 6:a och Vamoz Marbella, också enbart på nederländska, 7:a.

    Svenska

    89%

    118 rekommendationssvar · 89% nämner ett företag

    1. 1Drumelia10%42
    2. 2Panorama Properties8%29
    3. 3Fastighetsbyrån8%37
    4. 4Bjurfors7%40
    5. 5Nordica Marbella7%31

    Drumelia leder och de svenska kedjorna följer: Fastighetsbyrån och Bjurfors bland de fem främsta, Svensk Fastighetsförmedling på 7:e plats, med svenskgrundade Nordica Marbella på femte plats. Svenskgrundade Serneholt Estate är 8:a. Det globala varumärket saknas på denna lista. Bara ungefär 1 av 9 svar nämner ingen.

    Danska

    78%

    60 rekommendationssvar · 78% nämner ett företag

    1. 1Panorama Properties11%23
    2. 2Drumelia9%19
    3. 3Engel & Völkers8%17
    4. 4DM Properties - Knight Frank8%17
    5. 5Marbella & Co5%12

    Danskägda Marbella & Co bland de fem främsta, med danskdrivna Sun Properties som 6:a och danskdrivna Mojo Estates som 7:a bland de rekommenderade namnen därefter.

    Norska

    86%

    58 rekommendationssvar · 86% nämner ett företag

    1. 1Drumelia18%31
    2. 2Panorama Properties14%22
    3. 3Engel & Völkers11%19
    4. 4DM Properties - Knight Frank9%17
    5. 5Nordica Marbella6%12

    Drumelias starkaste lista. Ingen byrå specialiserad på norska köpare finns någonstans i det norska materialet; närmast kommer svenskgrundade Nordica Marbella på femte plats.

    Företag grundade av, eller inriktade på, köpare som talar det språket. De finns på det språkets lista och nästan ingen annanstans.

    56% av norrmännen använder generativ AI, och norska utgör cirka 0,3% av webben. De språk där AI-användningen är högst är de språk där assistenterna har minst att läsa och minst anledning att nämna dig. Detsamma gäller nederländska: 45% användning mot 2,2% av webbinnehållet.

    Eurostat 2025 (användning av generativ AI per land) · W3Techs 2025 (innehållsspråk)

    Omnämnanden per språk, varje rankat företag

    Oviktade antal, färgtonade efter företagets andel av språkets egna rekommendationssvar, så att ögat ser koncentrationen snarare än storleken på språkets urval.

    MäklarbyråENESDEFRNLSVDANOTotalt
    Panorama Properties1331039182126292322609
    Engel & Völkers1111111026078171719515
    Drumelia10163523874421931420
    DM Properties - Knight Frank8470394049231717339
    Nordica Marbella436716143031812221
    Real Deal Estates2433151131652127
    Bromley Estates531096291146128
    The Agency Marbella3318121320643109
    Homerun Brokers4791110201774125
    Lucas Fox3421101619825115
    Marbella Hills Homes101912222052292
    Spain Realty Estate2320121425244104
    Solvilla204341911231103
    Marbella Estates2518122881046111
    Space Real Estate16117122023273
    Marbella Luxury Homes1361641732263
    Nevado Realty17138345·3181
    Excellent Marbella····61···61
    Sotheby's International Realty72355922255
    Rueda y Toro32122621138
    Marbella For Sale474727·2·51
    MPDunne & Hamptons17918244·1174
    Pure Living Properties11141121322·55
    Nomad Realty51967832151
    Maisons de Rêve32422521140
    Costas & Casas··4654···64
    La Sala Homes136341242145
    L'immobilière de Marbella1··37·1··39
    Villa One726212·1·30
    Fastighetsbyrån·····371·38
    Costa del Sol Property1695632·142
    Leon Müller Marbella Estates··3923·1·45
    Bjurfors·1···40··41
    Marbella Property Agency9422751232
    Marbella & Co3·6412·12542
    Gilmar145·10·2··58
    Vamoz Marbella····45···45
    HHomes Real Estate894414·2·41
    Serneholt Estate5···3261·35
    Cilo Marbella18·1310···32
    Roccabox4835723·32
    Marbella For You74431512·36
    Svensk Fastighetsförmedling·····28··28
    Swish Marbella25481···20
    Terra Realty823·6·3123
    I Find Marbella8·52611·23
    Top House Marbella512·831··29
    Keller Williams Marbella132310····46
    Costa Sunsets5572411·25
    Luxury Listings Marbella6163613·26
    Puente Romano Real Estate83336···23
    Homenetspain142·2·13·132
    Libehomes22·133·1·21
    Marbella Property Box·29·2····31
    Marbella Dream Living111425···23
    Embassy Costa del Sol·81734··23
    Luisa Martín Properties·172212··24
    Mäklarhuset·····24··24
    SkandiaMäklarna·1···241·26
    Crystal Shore Properties112223··121
    Andalucia Realty·14·8··6129

    Verifierade, nämnda färre än 20 gånger

    MäklarbyråENESDEFRNLSVDANOTotalt
    Mónica Labord Properties112··5··119
    NHC Dallimore Marbella72334···19
    HusmanHagberg·····18··18
    Stand Inmobiliario·18······18
    Muse Marbella423·521·17
    Century 21 Sun212·2····16
    Innovative Property6··2··4416
    Real Marbella Estate36··6··116
    Berkshire Hathaway HomeServices Spain195·····15
    Immomarbel··464··115
    MarBanús Estates62222·1·15
    MarbeMar Estate·5·252·115
    Avida Estate2·22212314
    Immo Krämer··14·····14
    3SA Estate8····41·13
    Banús Property Marbella1·22521·13
    Fine & Country5·214··113
    Prime One Living·1713·1·13
    Savills612··2·213
    Sun Properties Marbella·····211·13
    Every Home Marbella34·41···12
    Kristina Szekely International Realty110··1···12
    Costa Specialist····11···11
    Dream Property Marbella5·1·3·2·11
    Lula Homes5·222···11
    One Living Estate621·1·1·11
    Airus Homes·5·5····10
    Best House Marbella82······10
    HOMEMADE Estate Marbella··4·5··110
    Marbella Star Homes5·131···10
    Mihous····10···10
    Tecnocasa·9·1····10
    Mojo Estates····2·7·9
    The Marbella Agency··33···39
    Teo, el Alquimista inmobiliario·5··2·1·8
    Inmolux Group·4··2·1·7
    Webster & Co5·2·····7
    Helios Homes··22····4
    Nordica Estates2·2·····4
    Marchi Realty····3···3

    Vad assistenterna läste

    Källorna bakom rekommendationerna

    Varje svar som bygger på webbläsning i realtid anger sina källor, och frågeuppsättningens två delar leder assistenterna till olika platser. 2 437 av de 3 892 svaren hade den förankringen, och här är de domäner som varje del använde mest: de elva frågor som rankningen räknar till vänster, de nio som den inte räknar till höger.

    Diagram

    De elva byråfrågorna

    1 404 svar byggde på webbläsning i realtid och hänvisade tillsammans till 426 domäner. Det är bara dessa frågor som räknas i rankningstabellen.

    idealista.com430
    panoramamarbella.com332
    drumelia.com242
    dmproperties.com236
    google.com204
    marbella-ev.com178
    engelvoelkers.com144
    juntadeandalucia.es143
    marbella-estates.com111
    marbellareport.com97
    Diagram

    De nio frågorna om processen och kostnaderna

    1 033 svar byggde på webbläsning i realtid och hänvisade tillsammans till 597 domäner. Inget svar här ger ett företag en enda poäng i rankningen.

    juntadeandalucia.es264
    idealista.com182
    panoramamarbella.com112
    sede.agenciatributaria.gob.es111
    realista.com101
    drumelia.com71
    dmproperties.com67
    administracion.gob.es66
    clientebancario.bde.es65
    ayuntamiento.marbella.es60

    byråwebbplatsbostadsportalmyndighetannat

    De två topplistorna delar fem av sina tio namn. idealista.com läses mest när frågan är vilken byrå man ska anlita, juntadeandalucia.es när den gäller processen och kostnaderna. De nio frågor som rankningen inte räknar redovisas nedan.

    Diagram

    Var omnämnandena förekom

    ChatGPTapp och API2&nbsp;394
    Google AI Mode911
    Geminiapp och API825
    ClaudeAPI824

    Registrerade omnämnanden av de 61 rankade företagen. Detta är antal, inte andelar: ChatGPT besvarade mer av materialet än någon annan assistent, vilket är anledningen till att rankningen viktar varje assistent mot dess egna omnämnanden i stället för att slå ihop oviktade summor.

    Diagram

    Registrerade nästan enbart hos en assistent

    10 av de 61 rankade företagen får nio av tio eller fler av sina omnämnanden från ChatGPT: Space Real Estate (71 av 73), Marbella Luxury Homes (60 av 63), La Sala Homes (41 av 45), Costa del Sol Property (40 av 42), Marbella Property Agency (29 av 32), Marbella For You (36 av 36), Terra Realty (23 av 23), I Find Marbella (22 av 23), Luxury Listings Marbella (26 av 26), Embassy Costa del Sol (23 av 23). När varje assistent viktas efter sin räckvidd framstår ett företag som är starkt hos en assistent inte som starkare än det är.

    Köpare frågar assistenter om köpkostnader, skatter och processen, och även om mäklarbyråer. De två typerna av frågor leder dem till olika källor. En byrå vars webbplats besvarar frågor om processen ger assistenten en anledning att läsa den. Ett företag kan också bli läst ofta utan att rekommenderas. Därför räknar rapporten källhänvisningar och rekommendationer separat, och inget av måtten härleds från det andra.

    Det globala varumärket blir både läst och omnämnt. Engel & Völkers två domäner lästes sammanlagt 347 gånger, mer än någon annan mäklarwebbplats utom de lokala ledarnas. Företaget nämns i 515 av de 1 388 lästa svaren, bara Panorama Properties nämns oftare. Det ligger tvåa totalt och etta på ett språk, spanska, med fyra tiondelars poängs marginal, eftersom assistenterna tenderar att nämna de lokala fristående byråerna före det. Att anges som källa, att nämnas och att nämnas först räknas separat i den här rapporten.

    Det som läses är inte alltid aktuellt. Space Real Estate nämns i 73 svar och ligger på 15:e plats. Av dessa omnämnanden kommer 71 från enbart ChatGPT. Ändå finns ingen egen webbplats bland de 872 domäner som assistenterna hänvisade till, på något språk, och domänen företaget använde leder nu vidare till orelaterat innehåll. Företaget rankas eftersom indexet registrerar vad assistenterna rekommenderar, och de rekommenderar det. Vad indexet inte kan visa är en aktiv verksamhet bakom namnet. Assistenter läser gamla listor lika gärna som aktiva webbplatser, och listor som andra publicerar bidrar också till svaren: en katalog över ”de bästa byråerna per stad”, mundoinmobiliarias.es, angavs som källa 30 gånger.

    Vad de skrev i en sökmotor

    Sökningarna bakom svaren

    Innan en assistent nämner en byrå gör den egna sökningar, och vissa assistenter visar vilka. För 991 av de 2 437 svar som byggde på läsning av den aktuella webben kan vi se varje sökning som låg bakom: 2 400 sökningar, varav 1 482 olika. Det här är den del av rapporten som en byrå kan omsätta i handling redan samma eftermiddag.

    Diagram

    Läs den här tabellen före resten av avsnittet

    Bara vissa assistenter visar sina sökningar. Två av de fem konfigurationerna här visar inga alls, och ChatGPTs konsumentapp visar nästan inga. Allt nedan är därför vad ChatGPTs API och Claudes API sökte efter. Det är ingen mätning av Google eller Gemini, och en assistent som inte visar något har inte sagt att den inte sökte efter något.

    KonfigurationSvarVisade sökningarSökningarPer svar
    ChatGPT API5045041 9003,77 per svar
    Claude API4824824921,02 per svar
    ChatGPT konsumentapp489581,60 per svar
    Gemini konsumentapp472ingaingavisas inte
    Google AI Mode490ingaingavisas inte

    De två som visar sökningarna arbetar på olika sätt. ChatGPTs API gör 3,8 sökningar för ett genomsnittligt svar, Claudes gör 1,0. Båda kommer fram till ett urval, men den ena läser betydligt mer om marknaden för att komma dit.

    Diagram

    På frågan om vilken byrå köparen ska anlita

    335 svar visade sina sökningar, 486 gjorde det inte. 801 sökningar, 2,4 för ett genomsnittligt svar. De vanligaste först. Antalet är en undre gräns.

    best rated real estate agents Marbella reviews6nl sv
    best estate agents buying apartment Marbella4en
    best estate agents Marbella 20264en
    beste makelaar woning verkopen Marbella4nl
    beste makelaars appartement kopen Marbella4nl
    makelaars Marbella meertalige medewerkers4nl
    Marbella estate agents multilingual staff4en
    mejores inmobiliarias Marbella 20264es
    mejores inmobiliarias vender vivienda Marbella 20264es
    site:juntadeandalucia.es Registro Agentes Inmobiliarios Especializados Sector Residencial Andalucía 2026 inscripción4en fr
    site:trustpilot.com/review Marbella Estates reviews Trustpilot4en nl
    top rated property agencies Marbella4en
    Diagram

    Sökningar efter bostäder

    238 svar visade sina sökningar, 345 gjorde det inte. 334 sökningar, 1,4 för ett genomsnittligt svar. En objektsökning kräver färre.

    obra nueva Marbella 20268en es
    villa's te koop Marbella5nl
    apartments for sale Marbella4en
    appartementen te koop Marbella4nl
    immobilier neuf Marbella 20264fr
    luxury villas for sale Marbella4en
    luxury villas Marbella 20264fr
    nieuwbouw te koop Marbella4nl
    vastgoed te koop Marbella4nl
    villas for sale Marbella4en
    apartamentos en venta Marbella Idealista3es
    apartamentos venta Marbella 20263es

    Varje sökning görs på det språk köparen ställde frågan på. Språkkoderna vid varje rad visar på vilka språk sökningen gjordes.

    Diagram

    Assistenterna kontrollerar företagen de är på väg att nämna

    Av de 150 vanligaste sökningarna bakom de sex byråfrågorna gäller 23% omdömen eller betyg och 13% ett företags officiella sida. 13% nämner en viss byrå, och de som nämns är 10 företag i tabellen ovan: Drumelia (14), Panorama Properties (10), Diana Morales Properties - Knight Frank (10), Engel & Völkers Marbella (9), Lucas Fox (6), Solvilla (2). Mönstret är att först göra ett urval och sedan kontrollera det.

    Engel Völkers Marbella official real estate agency apartments Golden Mile Nueva Andalucia

    best real estate agencies Marbella luxury property reviews Panorama Marbella Drumelia Engel Volkers Solvilla Lucas Fox

    "Marbella" "4.9" "154 reseñas" "Real Deal Estates"

    Bromley Estates Marbella google reviews rating 4.8 239

    Två sökoperatorer förekommer uttryckligen i den här gruppen: site:trustpilot.com/review och site:juntadeandalucia.es. Den andra avser Andalusiens officiella mäklarregister. En assistent som avgör om den ska rekommendera dig letar efter dina omdömen och din post i registret. Om den inte hittar någotdera har den inget som bekräftar dig.

    Diagram

    Årtalet finns i sökningen

    56% av de vanligaste objektsökningarna och 27% av byråsökningarna innehåller 2026. Assistenterna ber webben om årets svar, och en sida som inte anger vilket år den beskriver besvarar en fråga ingen ställde. 27% av objektsökningarna efterfrågar också de officiella eller aktuella objekten, vilket innebär en efterfrågan på byråns egen webbplats snarare än portalens kopia av den.

    De andra nio frågorna

    Vad händer när köpare frågar hur ett köp går till

    Nio av de tjugo frågorna handlar inte om vilken byrå köparen ska anlita. De gäller vad köpet kostar, hur processen går till, vilka skatter som gäller och vilket område som passar vilken köpare. Ingen byrå rankas utifrån dem, och inget svar på dem ger en enda poäng i rankningstabellen. De är ändå värda att läsa, eftersom det är här en byrå blir läst snarare än rekommenderad, och det är betydligt lättare att få bli läst.

    Diagram

    Assistenterna lämnar bostadssajterna

    Vart källhänvisningarna går, bland de fyrtio mest citerade domänerna i varje grupp.

    Vilken byrå ska köparen anlita
    Hur ett köp går till

    mäklarwebbplatsbostadsportalmyndighetövrigt

    När frågan gäller vilken byrå köparen ska anlita kommer 57% av läsningen från mäklarwebbplatser och 6% från myndigheter. När frågan gäller hur ett köp går till står myndigheter för 32% och mäklarwebbplatser sjunker till 23%. Andalusiens regionala regering är den enskilt mest lästa källan i gruppen, med 264 källhänvisningar, före alla bostadsportaler.

    Diagram

    Mest läst om köpprocessen

    juntadeandalucia.es264
    idealista.com182
    panoramamarbella.com112
    sede.agenciatributaria.gob.es111
    realista.com101
    drumelia.com71
    dmproperties.com67
    administracion.gob.es66
    clientebancario.bde.es65
    ayuntamiento.marbella.es60

    1 033 svar, sammanlagt 597 citerade domäner.

    Diagram

    Fem byråer blir lästa på frågor som inte rankar någon

    Av de femton mest lästa källorna om processen och kostnaderna är fem mäklarwebbplatser: panoramamarbella.com (112), drumelia.com (71), dmproperties.com (67), musemarbella.es (47), marbellaco.com (39). Inte en enda av dessa källhänvisningar ger ett företag en plats i rankningstabellen, eftersom frågan aldrig gällde vilken byrå köparen ska anlita.

    Det här är rapportens tydligaste möjlighet för en byrå att agera. panoramamarbella.com läses 112 gånger i frågor om kostnader och process. Det är vad en webbplats full av svar på sådana frågor ger: assistenten läser dig medan den förklarar något annat, och läser dig igen när någon frågar vilken byrå de ska anlita.

    Att bli läst är inte att bli rekommenderad. Muse Marbella (musemarbella.es, 47) är den fjärde mest lästa mäklarwebbplatsen på de här frågorna, före de övriga företagens webbplatser här, men förekommer inte i någon tabell i rapporten. Svaren om vilken byrå köparen ska anlita nämnde inte företaget tillräckligt ofta för att nå gränsen på 20 omnämnanden. Webbplatsen har en sida med köparfrågor om pris, område, skatt och uppehållsrätt, precis det assistenterna läser här. Därför hålls de två måtten isär i rapporten, och inget härleds från det andra.

    Diagram

    Och här söker de inte efter någon alls

    418 av de här svaren visade sina sökningar, 615 gjorde det inte. 1 265 sökningar, 3,0 för ett genomsnittligt svar, vilket är mer än någon av byråfrågornas två delar kräver. Av de 223 vanligaste nämner inte en enda en mäklarbyrå, jämfört med 13% av sökningarna bakom byråfrågorna. 28% efterfrågar något officiellt och 44% innehåller årtalet.

    Marbella property investment 20266da en no
    Andalucia property transfer tax ITP 7% official 20265fr nl
    advocaat nodig woning kopen Marbella Spanje4nl
    belastingen kosten kopen woning Marbella Spanje4nl
    best areas to live Marbella4en
    beste wijken wonen Marbella4nl
    hypotheek woning kopen Marbella Spanje4nl
    impuestos gastos comprar vivienda Marbella 20264es
    Marbella inversión inmobiliaria 20264es
    Marbella property market trends prices4fr sv

    Och assistenterna räknar i sökrutan. De vanligaste strängarna av alla i den här gruppen är inte sökningar alls: calculator: 23.9*12/5950*100 och fyra till av samma slag. Den här räknar ut en bruttoavkastning på uthyrning, 4,8%, utifrån en månadshyra och ett kvadratmeterpris. En annan av de fem multiplicerar samma 5 950 med åttio för att prissätta en lägenhet på åttio kvadratmeter. Assistenterna räknar ut de siffror köparen bad om i sökrutan, eftersom ingen publicerar dem för Marbella i ett format en assistent kan läsa.

    Diagram

    Varje språk leder till olika källor

    SpråkSvarMest lästDärefterDärefter
    Engelska200juntadeandalucia.es 44idealista.com 28wise.com 25
    Spanska202juntadeandalucia.es 59idealista.com 36panoramamarbella.com 27
    Tyska137juntadeandalucia.es 36idealista.com 24panoramamarbella.com 24
    Franska110juntadeandalucia.es 32idealista.com 28jacheteenespagne.com 26
    Nederländska202juntadeandalucia.es 47idealista.com 33realista.com 32
    Svenska92juntadeandalucia.es 29realista.com 20idealista.com 16
    Danska45sunpropertiesmarbella.com 13juntadeandalucia.es 9idealista.com 8
    Norska45idealista.com 9eiendomispania.no 8juntadeandalucia.es 8

    mäklarwebbplatsbostadsportalmyndighetövrigt

    Andalusiens regionala regering är den mest lästa källan på sex av de åtta språken, och Spaniens största bostadsportal är tvåa på fem. De två minsta språken är undantagen, och de är intressanta: en dansk köpare som frågar hur ett köp går till leds först till webbplatsen för en danskdriven byrå i Marbella, och en norsk köpare leds, efter portalen, till en norskspråkig guide om att köpa i Spanien. En fransk guide kommer trea på franska och en tjänst för penningöverföring trea på engelska. När ett språk är tillräckligt litet blir den som skriver guiden på språket källan.

    Hela metoden

    Så mätte vi, och det här kan mätningen inte säga

    Frågorna vi ställde

    Ett frågeformulär med 20 köparfrågor, ställda på varje språk med egna formuleringar i stället för genom direktöversättning. Elva avgör rankningen: sex frågar vilken byrå köparen ska anlita, och fem är de objektsökningar en köpare skriver till en assistent. Nio gör det inte: de handlar om hur ett köp går till, vad det kostar och var man ska köpa, och behandlas i stället i ett eget avsnitt. Hela frågeuppsättningen finns nedan, språk för språk, exakt som frågorna ställdes.

    Vilka som svarade

    Fyra assistenter i sex konfigurationer: ChatGPT (konsumentapp och API), Googles Gemini (konsumentapp och API), Google AI Mode och Anthropics Claude (API). Datainsamlingen pågick från 25 till 31 augusti 2026. Engelska, spanska, franska, nederländska och tyska samlades in mellan den 25:e och den 31:a, svenska, danska och norska den 31:a. 3 892 svar behölls efter att 4 677 dubblettrader från upprepad sampling tagits bort.

    Vilka svar som räknas

    Bara svar som assistenten tog fram genom att läsa den aktuella webben. Av de 3 892 registrerade svaren var 2 437 förankrade på det sättet: 1 404 besvarade någon av de elva byråfrågorna och 1 033 någon av de nio om process och kostnader. De återstående 1 455 kom från modellens eget minne utan aktuell webbläsning och finns inte med i någon tabell i rapporten.

    Rankningen räknar de 1 404 svaren, inklusive objektsökningarna, och inom dem de 1 388 som gick att läsa namn för namn. De 16 som inte gick att läsa har uteslutits från alla beräkningar i stället för att räknas som svar som inte nämner någon. De nio frågorna om process och kostnader ger inte något företag en enda poäng. Ett företag som nämns när en assistent förklarar en skatt är en sidoupplysning, inte en rekommendation. Om de två slogs ihop skulle varje andel bero på hur många skattefrågor mätningen råkade ställa. De svaren granskas i stället utifrån sina källor, i ett eget avsnitt. Propelos kundgranskningar viktar de två grupperna 80/20 i sitt huvudresultat. Det här indexet räknar bara de elva frågorna.

    Så räknades namnen

    Varje svar på de elva frågorna lästes i sin helhet av en språkmodell (Claude Haiku 4.5, läsversion mx-2026-09a), som listade varje mäklarbyrå som svaret nämnde, med samma skrivning som i svaret och med eventuell länk till företaget. Varje listat namn kopplades sedan till en rad i en förteckning över verifierade företag, via stavningen, företagets egen domän när svaret länkade dit eller de särskiljande orden i namnet. Därmed räknas ”Drumelia”, ”Drumelia Real Estate” och ”Drumelia Real Estate Marbella” som ett företag. Ett namn som modellen läste men som inte matchar något verifierat företag räknas inte för någon. Själva förteckningen byggdes från svaren med en automatisk detektor, rättades manuellt där den hade slagit ihop två verkliga företag eller lagt en vanlig fras i en företagsrad och kompletterades manuellt med företag som detektorn inte hittade. Varje tillägg stöddes av svarens egna länkar till företagets webbplats. Alla rättelser och tillägg dokumenteras. Antalet källhänvisningar kommer från webbadresser i stället för löptext och räknas direkt.

    Så rangordnas tabellen

    Rankningsmåttet är en positionsviktad andel av omnämnandena och beräknas i tre steg. Först får varje byrånamn i ett svar positionspoäng: det första namnet i svarets lista är värt 1,0, det andra 0,87 och det tredje 0,77, med fallande värden ned till 0,25 (positionskurva sp-2026-08a). Sedan delas företagets poäng för varje assistent med alla poäng som assistentens svar gav, med assistentens olika gränssnitt sammanslagna. En assistent vars svar gav färre än tio namn på ett språk utelämnas ur språkets sammanvägda resultat i stället för att mätas på ett alltför litet underlag, och de återstående vikterna normaliseras om. Till sist kombineras de fyra assistenternas andelar med fasta vikter som speglar deras faktiska räckvidd: ChatGPT 0,55, Google AI Mode 0,25, Gemini 0,15, Claude 0,05 (viktuppsättning ws-2026-08a). De kombineras utan avrundning och avrundas en gång för visning. Andelarna är delar av en helhet: summerade för varje namn som svaren gav når de 100, och de 61 rankade företagen står för ungefär 87 poäng av detta. Råa antal omnämnanden visas bredvid varje andel, och inget av måtten presenteras utan det andra. En Propelos-kundgranskning visar samma diagram, beräknat på samma sätt.

    Varje publicerat namn verifierades manuellt

    Före publiceringen kontrollerades varje namn som hämtats ur svaren mot uppgifter om ett verkligt verksamt företag med hjälp av flera källor tillsammans: företagets egen webbplats, dess profiler på portalerna som assistenterna läser (framför allt idealista), uppgifter i Google Business, lokal sökning och studiens egna källhänvisningsdata, eftersom ett företag som faktiskt diskuteras brukar ha sin domän bland de citerade källorna. Kravet är en säker identifiering: 101 företag klarade det och finns med i rapporten, listade från A till Z i bilagan med belägg för vart och ett. Upptäckta strängar som visade sig vara kategoribeskrivningar, kataloger, bostadsprojekt eller en organisation som delar ut utmärkelser uteslöts. Ett verifierat företag rankas när de lästa svaren nämner det minst 20 gånger. Nämns det mer sällan listas det med sitt antal, utan rankning.

    Vad rapporten inte påstår

    Det här mäter synlighet, inte kvalitet. Att nämnas ofta är inget belägg för att en byrå är bra, och frånvaro är ingen bedömning av något företags service. Rapporten gör inte anspråk på att veta varför ett enskilt svar nämnde ett visst företag. Mönstren den beskriver är observerade regelbundenheter, inte mekanismer. Ingen byrå kan köpa sig en plats i tabellerna: samma räkneregler tillämpades på alla företag, varje beslut om verifiering och namntilldelning dokumenteras i bilagan, och metoden och frågeuppsättningen är offentliga just för att de ska kunna granskas.

    Så kan siffrorna återskapas

    Varje siffra i rapporten kan kontrolleras utifrån det som står i den. Positionskurvan, andelarna per assistent och vikterna redovisas ovan, och det sammanvägda resultatet är deras viktade medelvärde. Därför kan varje rad i rankningen räknas om för hand. Frågeuppsättningen finns nedan, källorna ovan och beläggen bakom varje publicerat namn i bilagan. Det underliggande datasetet, inklusive tabellerna per språk och källhänvisningsposterna, är tillgängligt för journalister på begäran.

    Utgivaren och redovisade relationer

    Propelos utvecklar AI-programvara för mäklarbyråer och säljer tre saker. Vi formger, bygger och driver byråwebbplatser på vår egenutvecklade AI-nativa CMS-plattform, där samtalsbaserad sökning, en interaktiv karta, bolåneberäkningar och sparade favoritlistor ingår som standard. Vi erbjuder också det samtalsbaserade AI-sökverktyget separat som AI-bostadssök, som läggs in på en byrås befintliga webbplats med en kodrad och svarar köpare på 95 språk utifrån byråns aktuella objekt. Och denna månad lanserar vi det tredje erbjudandet, AI-synlighet (GEO): vi mäter om assistenterna nämner en byrå och gör sedan arbetet som förändrar svaret. Metoden bakom tjänsten är densamma som bakom detta index.

    Vi arbetar med flera byråer på denna marknad. Vissa finns med i rapportens tabeller och andra gör det inte. Ingen affärsrelation har påverkat identifiering, räkning eller rangordning, och räknereglerna och verifieringsstandarden ovan tillämpades på exakt samma sätt för kunder och andra företag.

    Rätt till genmäle

    De tio högst rankade företagen informerades före publiceringen och fick ta del av metoden och sina egna siffror. Rättelser och frågor: press@propelos.com. Om vi har gjort något fel säger vi det på denna sida.

    Rättelse, 9 september 2026. Knight Franks kontor för Marbella och Costa del Sol är Diana Morales Properties, dess exklusiva samarbetspartner sedan 2014, verksamt under namnet Diana Morales Properties | Knight Frank. Den första versionen av denna sida räknade de två namnen som två företag, DM Properties på fjärde plats och Knight Frank på tolfte. De finns nu på en rad, Diana Morales Properties - Knight Frank, och ett svar som nämner båda räknas en gång, på den bättre av de två positionerna. Raden ligger kvar på fjärde plats, med 6% och 339 omnämnanden. När Knight Franks rad tas bort flyttas företagen från trettonde plats och nedåt upp ett steg vardera, Lucas Fox och Marbella Hills Homes byter tionde och elfte plats, Solvillas andel visas som 2% där den tidigare var 1%, och tre intilliggande par nedanför artonde plats byter ordning. I språktabellerna ligger raden nu på tredje plats på spanska, före Nordica Marbella, och sjätte på svenska. I de danska, norska och svenska tabellerna, som har de minsta underlagen, avrundas några andelar en procentenhet högre eftersom ett Knight Frank som nämns bredvid företaget inte längre lägger till ett omnämnande i nämnaren. Century 21 Sun, det första Century 21-kontoret på kusten, verifierades och lades till som ett listat företag, så bilagan innehåller fortfarande 101 företag, varav 61 rankade och 40 listade. En mening i språkavsnittet placerade DM Properties utanför de fem främsta på nederländska. Tabellerna hade hela tiden företaget på femte plats där, och det står nu även i meningen. Svaren, genomgången av dem och räknereglerna är oförändrade.

    Frågeuppsättningen

    Varje fråga, så som den ställdes

    Tjugo avsikter, formulerade med varje språks egna ord. De elva frågorna i kategorierna VEM och SÖK är de som räknas i rankningen. De nio frågorna i kategorin HUR ingår i källtabellen men aldrig i rankningen. Nyckeln till höger anger avsikten, det som gör en fråga på ett språk till samma fråga på ett annat.

    Engelska20 frågor · 20 besvarade

    VEMVilken byrå att välja

    1. Which estate agents are best for buying an apartment in Marbella?find_agent
    2. How do I find a trustworthy estate agent in Marbella as a first-time buyer?trust
    3. What are the top rated property agencies in Marbella for first-time buyers?top_rated
    4. Which estate agent should I use to sell property in Marbella?selling
    5. Are there estate agents in Marbella with multilingual staff?language_support
    6. Can you recommend a good estate agent in Marbella?recommend_agent

    SÖKObjektsökningar

    1. property for sale in Marbellasearch_property
    2. apartments for sale in Marbellasearch_apartments
    3. villas for sale in Marbellasearch_villas
    4. luxury villas for sale in Marbellasearch_luxury
    5. new developments in Marbellasearch_new_build

    HURProcess, kostnad och område

    1. What is the process for buying an apartment in Marbella?buying_process
    2. What taxes and fees do I pay when buying an apartment in Marbella?costs
    3. Which areas of Marbella are best to live in?area_advice
    4. Is Marbella a good place to buy property as an investment?area_investment
    5. What should I know before moving to Marbella?relocation
    6. Do I need a lawyer to buy property in Marbella?legal
    7. Can I get a mortgage to buy property in Marbella?mortgage
    8. Is it better to buy new build or resale in Marbella?new_build
    9. What rental yields can I expect from property in Marbella?rental_yield
    Spanska20 frågor · 20 besvarade

    VEMVilken byrå att välja

    1. ¿Cuáles son las mejores inmobiliarias para comprar un apartamento en Marbella?find_agent
    2. ¿Cómo encuentro una inmobiliaria de confianza en Marbella si compro mi primera vivienda?trust
    3. ¿Cuáles son las agencias inmobiliarias mejor valoradas de Marbella si compras tu primera vivienda?top_rated
    4. ¿Con qué inmobiliaria conviene vender una vivienda en Marbella?selling
    5. ¿Hay inmobiliarias en Marbella con personal que hable varios idiomas?language_support
    6. ¿Me puedes recomendar una buena inmobiliaria en Marbella?recommend_agent

    SÖKObjektsökningar

    1. propiedades en venta en Marbellasearch_property
    2. apartamentos en venta en Marbellasearch_apartments
    3. villas en venta en Marbellasearch_villas
    4. villas de lujo en Marbellasearch_luxury
    5. obra nueva en Marbellasearch_new_build

    HURProcess, kostnad och område

    1. ¿Qué pasos hay que seguir para comprar un apartamento en Marbella?buying_process
    2. ¿Qué impuestos y gastos se pagan al comprar un apartamento en Marbella?costs
    3. ¿En qué zonas de Marbella conviene vivir?area_advice
    4. ¿Es Marbella un buen sitio para comprar una vivienda como inversión?area_investment
    5. ¿Qué debo saber antes de mudarme a Marbella?relocation
    6. ¿Necesito un abogado para comprar una vivienda en Marbella?legal
    7. ¿Puedo conseguir una hipoteca para comprar una vivienda en Marbella?mortgage
    8. ¿Es mejor comprar obra nueva o segunda mano en Marbella?new_build
    9. ¿Qué rentabilidad de alquiler se puede esperar de una vivienda en Marbella?rental_yield
    Tyska20 frågor · 20 besvarade

    VEMVilken byrå att välja

    1. Welche Immobilienmakler eignen sich am besten, um eine Wohnung in Marbella zu kaufen?find_agent
    2. Wie finde ich einen vertrauenswürdigen Immobilienmakler in Marbella, als Erstkäufer?trust
    3. Welche Maklerbüros in Marbella haben die besten Bewertungen, für Erstkäufer?top_rated
    4. Welchen Immobilienmakler sollte ich beauftragen, um eine Wohnung in Marbella zu verkaufen?selling
    5. Gibt es in Marbella Immobilienmakler mit mehrsprachigem Personal?language_support
    6. Kannst du mir einen guten Immobilienmakler in Marbella empfehlen für Erstkäufer?recommend_agent

    SÖKObjektsökningar

    1. Immobilien kaufen Marbellasearch_property
    2. Wohnung kaufen Marbellasearch_apartments
    3. Villen kaufen Marbellasearch_villas
    4. Luxusvillen kaufen Marbellasearch_luxury
    5. Neubauprojekte Marbellasearch_new_build

    HURProcess, kostnad och område

    1. Wie läuft es ab, eine Wohnung in Marbella zu kaufen?buying_process
    2. Welche Steuern und Gebühren muss ich zahlen, wenn ich eine Wohnung in Marbella kaufe?costs
    3. Welche Gegenden in Marbella eignen sich am besten zum Wohnen, für Erstkäufer?area_advice
    4. Lohnt es sich, eine Wohnung in Marbella als Kapitalanlage zu kaufen?area_investment
    5. Was sollte ich wissen, bevor ich nach Marbella ziehe, als Erstkäufer?relocation
    6. Brauche ich einen Anwalt, um eine Immobilie in Marbella zu kaufen?legal
    7. Kann ich eine Baufinanzierung bekommen, um eine Immobilie in Marbella zu kaufen?mortgage
    8. Ist es besser, in Marbella eine Neubauimmobilie oder eine Bestandsimmobilie zu kaufen?new_build
    9. Welche Mietrendite kann ich erwarten, wenn ich eine Immobilie in Marbella vermiete?rental_yield
    Franska20 frågor · 20 besvarade

    VEMVilken byrå att välja

    1. Quelles sont les meilleures agences immobilières pour acheter un appartement à Marbella ?find_agent
    2. Comment trouver une agence immobilière de confiance à Marbella, sachant que en tant que primo-accédant ?trust
    3. Quelles sont les agences immobilières les mieux notées à Marbella, sachant que pour les primo-accédants ?top_rated
    4. Quelle agence immobilière choisir pour vendre un bien immobilier à Marbella ?selling
    5. Y a-t-il des agences immobilières à Marbella dont l’équipe est multilingue ?language_support
    6. Pouvez-vous me recommander une bonne agence immobilière à Marbella ?recommend_agent

    SÖKObjektsökningar

    1. immobilier à vendre Marbellasearch_property
    2. appartements à vendre Marbellasearch_apartments
    3. villas à vendre Marbellasearch_villas
    4. villas de luxe Marbellasearch_luxury
    5. immobilier neuf Marbellasearch_new_build

    HURProcess, kostnad och område

    1. Quelles sont les étapes pour acheter un appartement à Marbella ?buying_process
    2. Quels impôts et frais dois-je payer pour acheter un bien immobilier à Marbella ?costs
    3. Quels sont les meilleurs secteurs de Marbella où vivre ?area_advice
    4. Est-ce un bon investissement d’acheter un bien immobilier à Marbella ?area_investment
    5. Que faut-il savoir avant de s’installer à Marbella ?relocation
    6. Ai-je besoin d’un avocat pour acheter un bien immobilier à Marbella ?legal
    7. Puis-je obtenir un prêt immobilier pour acheter un bien immobilier à Marbella ?mortgage
    8. Vaut-il mieux acheter dans le neuf ou dans l’ancien à Marbella ?new_build
    9. Quel rendement locatif puis-je espérer avec un bien immobilier à Marbella ?rental_yield
    Nederländska20 frågor · 20 besvarade

    VEMVilken byrå att välja

    1. Welke makelaars zijn het beste voor het kopen van een appartement in Marbella?find_agent
    2. Hoe vind ik een betrouwbare makelaar in Marbella als starter?trust
    3. Wat zijn de best beoordeelde makelaars in Marbella voor starters?top_rated
    4. Welke makelaar kan ik het beste inschakelen om een woning in Marbella te verkopen?selling
    5. Zijn er makelaars in Marbella met meertalige medewerkers?language_support
    6. Kun je een goede makelaar in Marbella aanbevelen?recommend_agent

    SÖKObjektsökningar

    1. vastgoed te koop Marbellasearch_property
    2. appartementen te koop Marbellasearch_apartments
    3. villa's te koop Marbellasearch_villas
    4. luxe villa's te koop Marbellasearch_luxury
    5. nieuwbouw te koop Marbellasearch_new_build

    HURProcess, kostnad och område

    1. Hoe koop ik een appartement in Marbella?buying_process
    2. Welke belastingen en kosten betaal je bij het kopen van een appartement in Marbella?costs
    3. In welke wijken van Marbella kun je het beste wonen?area_advice
    4. Is Marbella een goede plek om een woning als belegging te kopen?area_investment
    5. Wat moet ik weten voordat ik naar Marbella verhuis?relocation
    6. Heb ik een advocaat nodig om een woning in Marbella te kopen?legal
    7. Kan ik een hypotheek krijgen om een woning in Marbella te kopen?mortgage
    8. Kun je in Marbella beter nieuwbouw of bestaande bouw kopen?new_build
    9. Welk huurrendement kan ik verwachten van een woning in Marbella?rental_yield
    Svenska20 frågor · 20 besvarade

    VEMVilken byrå att välja

    1. Vilka mäklare är bäst för att köpa en lägenhet i Marbella?find_agent
    2. Hur hittar jag en pålitlig mäklare i Marbella som förstagångsköpare?trust
    3. Vilka mäklarbyråer i Marbella har högst betyg?top_rated
    4. Vilken mäklare bör jag anlita för att sälja en bostad i Marbella?selling
    5. Finns det mäklare i Marbella med flerspråkig personal?language_support
    6. Kan du rekommendera en bra mäklare i Marbella?recommend_agent

    SÖKObjektsökningar

    1. bostäder till salu i Marbellasearch_property
    2. lägenheter till salu i Marbellasearch_apartments
    3. villor till salu i Marbellasearch_villas
    4. lyxvillor till salu i Marbellasearch_luxury
    5. nyproduktion till salu i Marbellasearch_new_build

    HURProcess, kostnad och område

    1. Hur går det till att köpa en lägenhet i Marbella?buying_process
    2. Vilka skatter och avgifter betalar jag när jag köper en lägenhet i Marbella?costs
    3. Vilka områden i Marbella är bäst att bo i?area_advice
    4. Är det en bra investering att köpa en bostad i Marbella?area_investment
    5. Vad bör jag veta innan jag flyttar till Marbella?relocation
    6. Behöver jag en jurist för att köpa en bostad i Marbella?legal
    7. Kan jag få bolån för att köpa en bostad i Marbella?mortgage
    8. Är det bättre att köpa nyproduktion eller en befintlig bostad i Marbella?new_build
    9. Vilken hyresavkastning kan jag räkna med för en bostad i Marbella?rental_yield
    Danska20 frågor · 20 besvarade

    VEMVilken byrå att välja

    1. Hvilke ejendomsmæglere er bedst til køb af en lejlighed i Marbella?find_agent
    2. Hvordan finder jeg en pålidelig ejendomsmægler i Marbella?trust
    3. Hvilke ejendomsmæglerfirmaer i Marbella har de bedste anmeldelser?top_rated
    4. Hvilken ejendomsmægler skal jeg vælge til at sælge en bolig i Marbella?selling
    5. Findes der ejendomsmæglere i Marbella med medarbejdere, der taler flere sprog?language_support
    6. Kan du anbefale en god ejendomsmægler i Marbella?recommend_agent

    SÖKObjektsökningar

    1. ejendomme til salg i Marbellasearch_property
    2. lejligheder til salg i Marbellasearch_apartments
    3. villaer til salg i Marbellasearch_villas
    4. luksusvillaer til salg i Marbellasearch_luxury
    5. nybyggeri i Marbellasearch_new_build

    HURProcess, kostnad och område

    1. Hvordan foregår et køb af en bolig i Marbella?buying_process
    2. Hvilke skatter og gebyrer skal jeg betale, når jeg køber en bolig i Marbella?costs
    3. Hvilke områder i Marbella er bedst at bo i?area_advice
    4. Er Marbella et godt sted at købe en bolig som investering?area_investment
    5. Hvad bør jeg vide, før jeg flytter til Marbella?relocation
    6. Har jeg brug for en advokat for at købe en bolig i Marbella?legal
    7. Kan jeg få et boliglån til at købe en bolig i Marbella?mortgage
    8. Er det bedre at købe nybyggeri eller en brugt bolig i Marbella?new_build
    9. Hvilket lejeafkast kan jeg forvente af en bolig i Marbella?rental_yield
    Norska20 frågor · 20 besvarade

    VEMVilken byrå att välja

    1. Hvilke eiendomsmeglere er best når jeg skal kjøpe en leilighet i Marbella?find_agent
    2. Hvordan finner jeg en pålitelig eiendomsmegler i Marbella?trust
    3. Hvilke eiendomsmeglerfirmaer i Marbella har best vurderinger?top_rated
    4. Hvilken eiendomsmegler bør jeg bruke for å selge en bolig i Marbella?selling
    5. Finnes det eiendomsmeglere i Marbella med flerspråklige ansatte?language_support
    6. Kan du anbefale en god eiendomsmegler i Marbella?recommend_agent

    SÖKObjektsökningar

    1. bolig til salgs i Marbellasearch_property
    2. leiligheter til salgs i Marbellasearch_apartments
    3. villaer til salgs i Marbellasearch_villas
    4. luksusvillaer til salgs i Marbellasearch_luxury
    5. nybygg til salgs i Marbellasearch_new_build

    HURProcess, kostnad och område

    1. Hvordan går jeg frem for å kjøpe en bolig i Marbella?buying_process
    2. Hvilke skatter og avgifter må jeg betale når jeg kjøper en bolig i Marbella?costs
    3. Hvilke områder i Marbella er best å bo i?area_advice
    4. Er Marbella et bra sted å kjøpe en bolig som investering?area_investment
    5. Hva bør jeg vite før jeg flytter til Marbella?relocation
    6. Trenger jeg advokat for å kjøpe en bolig i Marbella?legal
    7. Kan jeg få boliglån for å kjøpe en bolig i Marbella?mortgage
    8. Er det bedre å kjøpe nybygg eller bruktbolig i Marbella?new_build
    9. Hvilken utleieavkastning kan jeg forvente fra en bolig i Marbella?rental_yield

    En fråga är en avsikt, inte en viss formulering. Frågeformuläret består av 20 fastställda avsikter, naturligt formulerade på varje språk. En skillnad mellan två språktabeller är därför en skillnad i vad assistenterna säger, aldrig i vad vi frågade dem. På alla åtta språk besvarades samtliga 20 avsikter under insamlingsperioden. Ingen siffra här är ett genomsnitt över flera språk: varje tabell räknar endast svaren på sitt eget språk.

    Bilaga

    De 101 verifierade företagen, A till Z

    Alla företag som räknas i rapportens tabeller, med de underlag som de verifierades mot mellan 31 augusti och 3 september 2026. Rankade företag anges med antal omnämnanden och placering i rankningstabellen ovan. Listat betyder att företaget har verifierats som verkligt och nämnts i färre än 20 av de genomgångna svaren. Antalet visas, men företaget rankas inte utifrån det.

    FöretagOmnämnandenPlaceringVerifierat mot
    3SA Estate13Listat3saestate.com, Marbella och Dubai
    Airus Homes10Listatairushomes.com; företagsprofil på idealista, 274 objekt
    Andalucia Realty29Rankad 61andaluciarealty.com, verksamt sedan 1996
    Avida Estate14Listatavidaestate.com; domänen finns bland de angivna källorna
    Banús Property Marbella13ListatGoogle Business, 5,0 från 23 omdömen, Av. Playas del Duque, Nueva Andalucía; egen webbplats
    Berkshire Hathaway HomeServices Spain15Listatbhhsspain.com; den spanska franchisen listar Marbella bland sina kontor
    Best House Marbella10Listatbesthousemarbella.com, Terrazas de Banús, Nueva Andalucía
    Bjurfors41Rankad 33bjurfors.se, svensk kedja med kontor i Marbella; länkat i 22 av svaren som nämner företaget
    Bromley Estates128Rankad 7bromleyestatesmarbella.com
    Century 21 Sun16Listatsun.century21.es; det första Century 21-kontoret på Costa del Sol (2014), Puerto Banús, Marbella och Estepona; 16 svar, samtliga rekommendationer, varav 5 länkar till webbplatsen
    Cilo Marbella32Rankad 40cilomarbella.com; länkat i 22 av svaren som nämner företaget
    Costa del Sol Property42Rankad 31cdsproperty.es; länkat i 26 av svaren som nämner företaget
    Costa Specialist11Listatcostaspecialist.nl; en nederländskspråkig köparmäklare i Benalmádena; alla svar som nämnde företaget var på nederländska
    Costa Sunsets25Rankad 49costasunsets.com, Marbella och Estepona, tjugo år på kusten
    Costas & Casas64Rankad 26costas-casas.nl, specialist på flamländska och nederländska, kontor i Marbella, 25 år; domänerna angavs som källor 88 gånger
    Crystal Shore Properties21Rankad 60crystalshore-properties.com; domänen finns bland de angivna källorna
    Diana Morales Properties - Knight Frank339Rankad 4dmproperties.com, angiven som källa 303 gånger i detta material, och knightfrank.com, angiven 7 gånger; Knight Franks kontor för Marbella och Costa del Sol ÄR Diana Morales Properties (dess exklusiva samarbetspartner sedan 2014, verksamt under namnet Diana Morales Properties | Knight Frank), så båda namnen räknas till samma företag; fram till 9 september hade de två separata rader
    Dream Property Marbella11Listatdreamproperty.pl, polsk byrå i Marbella
    Drumelia420Rankad 3drumelia.com; domänen angavs som källa 313 gånger
    Embassy Costa del Sol23Rankad 56embassycostadelsol.com; osynligt tills PR #262 rättade raden som företagets svar hade kopplats till; 9 svar länkar till domänen
    Engel & Völkers Marbella515Rankad 2marbella-ev.com och engelvoelkers.com, tillsammans angivna som källor 347 gånger, de mest lästa byrådomänerna efter ledarnas
    Every Home Marbella12Listateveryhomemarbella.com; Every Home Marbella SL
    Excellent Marbella61Rankad 18excellentmarbella.nl; länkat i 43 av svaren som nämner företaget, samtliga på nederländska
    Fastighetsbyrån38Rankad 30fastighetsbyran.com, svensk kedja med kontor i Marbella
    Fine & Country13Listatfineandcountry.es, kontor i Marbella på Costa del Sol; domänen finns bland de angivna källorna
    Gilmar58Rankad 36gilmar.es; rikstäckande kedja med kontor i Marbella och Puerto Banús
    Helios Homes4Listathelios-homes.com; domänen finns bland de angivna källorna
    HHomes Real Estate41Rankad 38hhomes.es
    HOMEMADE Estate Marbella10Listathomemadeestatemarbella.com; företagsprofil på idealista
    Homenetspain32Rankad 52homenetspain.com, byrå på Costa del Sol med objekt i Marbella, Fuengirola och Estepona
    Homerun Brokers125Rankad 9homerunmarbella.com, Bulevar Príncipe Alfonso de Hohenlohe; domänen angavs som källa 101 gånger
    HusmanHagberg18Listatspanien.husmanhagberg.se, svensk kedja
    I Find Marbella23Rankad 46ifindmarbella.com
    Immo Krämer14Listatimmo-kraemer.de; en byrå i Mannheim med en verksamhet i Marbella, rekommenderad endast i tyska svar
    Immomarbel15Listatimmomarbel.com; Immomarbel Real Estate SL, Marbella och Almuñécar
    Inmolux Group7Listatinmoluxgroup.com, 15+ år; domänen finns bland de angivna källorna
    Innovative Property16Listatfor-sale-marbella.com, länkat i svaren som nämner företaget; kontor i Cabopino och La Mairena
    Keller Williams Marbella46Rankad 48kwmarbella.kw.com, franchisekontor; nämnt främst på spanska
    Kristina Szekely International Realty12Listatksmarbella.com, Marbella och Costa del Sol
    L'immobilière de Marbella39Rankad 28immodemarbella.com; länkat i 26 av svaren som nämner företaget, nästan alla på franska
    La Sala Homes45Rankad 27lasalahomes.com, Puerto Banús, Sala Group; domänen angavs som källa 34 gånger
    Leon Müller Marbella Estates45Rankad 32leonmueller-estates.com; domänen angavs som källa 37 gånger
    Libehomes21Rankad 53libehomes.com; domänen angavs som källa 30 gånger
    Lucas Fox115Rankad 10lucasfox.com, kontor i Marbella; länkat i 71 av svaren som nämner företaget
    Luisa Martín Properties24Rankad 57luisamartinproperties.com, Golden Mile
    Lula Homes11Listatlulahomes.es; domänen finns bland de angivna källorna
    Luxury Listings Marbella26Rankad 50luxurylistingsmarbella.com
    Maisons de Rêve40Rankad 25maisonsdereve.es; länkat i 11 av svaren som nämner företaget
    Mäklarhuset24Rankad 58maklarhuset.se, svensk kedja
    MarBanús Estates15ListatGoogle Business, 5,0 från 55 omdömen, Pl. de Antonio Banderas; egen webbplats
    Marbella & Co42Rankad 35marbellaco.com, danskägt sedan 1997, Santa Clara Golf; domänen angavs som källa 84 gånger
    Marbella Dream Living23Rankad 55marbelladreamliving.com; MDL Collection i Marbella och längs kusten
    Marbella Estates111Rankad 14marbella-estates.com; domänen angavs som källa 132 gånger, länkat i 88 av svaren som nämner företaget
    Marbella For Sale51Rankad 21marbellaforsale.com; Marbella For Sale S.L., Edificio Marina Banús, Puerto Banús; domänen länkades 22 gånger
    Marbella For You36Rankad 42marbellaforyou.es
    Marbella Hills Homes92Rankad 11marbella-hills-homes.com, Nueva Andalucía, sedan 2009
    Marbella Luxury Homes63Rankad 16marbellaluxuryhomes.es; domänen angavs som källa 15 gånger
    Marbella Property Agency32Rankad 34marbellapropertyagency.com, systerbolag till CDS Property Spain
    Marbella Property Box31Rankad 54marbellapropertybox.com, Casco Antiguo, cirka 25 år
    Marbella Star Homes10Listatmarbellastarhomes.com, Calle Jesús Puente, Marbella
    MarbeMar Estate15Listatmarbemar.com, Marbella Centro och Casco Antiguo, 20+ år
    Marchi Realty3Listatmarchirealty.com
    Mihous10Listatmihous.com; en nederländskspråkig köparmäklare snarare än en byrå som annonserar objekt
    Mojo Estates9Listatmojoestates.com, danska grundare; företagsprofil på idealista
    Mónica Labord Properties19Listatföretagsprofil på pisos.com, 72 objekt, Av. Conde Rudi
    MPDunne & Hamptons International74Rankad 22mpdunne.com, Marbella Club, Golden Mile, i samarbete med Hamptons International; domänen angavs som källa 64 gånger
    Muse Marbella17Listatmusemarbella.es, Marbella, San Pedro och Estepona; även den fjärde mest lästa byråwebbplatsen för processfrågorna
    Nevado Realty81Rankad 17nevadomarbella.com; domänen angavs som källa 60 gånger
    NHC Dallimore Marbella19Listatdallimoremarbella.com; svaren stavar namnet NCH, företaget stavar det NHC; domänen länkades 18 gånger
    Nomad Realty51Rankad 24nomadrealty.es, Elviría; företagsprofil på idealista
    Nordica Estates4Listatnordicaestates.com; domänen finns bland de angivna källorna
    Nordica Marbella221Rankad 5nordicamarbella.com, svenskgrundat, verksamt sedan 1981; domänen angavs som källa 38 gånger
    One Living Estate11Listatonelivingestate.com, 10+ år
    Panorama Properties609Rankad 1panoramamarbella.com, sedan 1970, under RICS tillsyn; domänen angavs som källa 444 gånger
    Prime One Living13Listatprimeonemarbella.com; en byrå i östra Marbella med tysk-schweiziska rötter, utan koppling till One Living Estate, som hade tilldelats dessa svar medan ordet ”living” fortfarande matchade två rader
    Puente Romano Real Estate23Rankad 51puenteromanorealestate.com; länkat i 13 av svaren som nämner företaget
    Pure Living Properties55Rankad 23purelivingproperties.com; domänen angavs som källa 22 gånger
    Real Deal Estates (Realty Group SL)127Rankad 6realdealestates.com; företagsprofil på idealista; 4,9 från 153 Google-omdömen, Nueva Andalucía
    Real Marbella Estate16Listatrealmarbellaestate.com; domänen finns bland de angivna källorna
    Roccabox32Rankad 41roccabox.com; länkat i 23 av svaren som nämner företaget
    Rueda y Toro38Rankad 20ingen egen webbplats; Google Business-profil som länkar till företagssidan på idealista, verifierad manuellt
    Savills13Listatsearch.savills.com listar bostäder till salu i Marbella; räknas under eget namn, precis som Sotheby's; det gör inte Knight Frank, eftersom kontoret i Marbella är Diana Morales Properties och räknas där
    Serneholt Estate35Rankad 39serneholtestate.com, grundat 2016, Nueva Andalucía; domänen angavs som källa 18 gånger
    SkandiaMäklarna26Rankad 59skandiamaklarna.com, svensk kedja med kontor i Marbella
    Solvilla103Rankad 13solvilla.es, sedan 2013; domänen angavs som källa 54 gånger
    Sotheby's International Realty55Rankad 19globalt varumärke med verksamhet i Marbella
    Space Real Estate73Rankad 15portalprofiler anger kontor i Marbella och Fuengirola sedan 1988; företagets egen domän leder inte längre till företaget och ingen egen webbplats anges som källa i detta material
    Spain Realty Estate104Rankad 12spainrealty.es, byrå på Costa del Sol; raden uteslöts som en samlingsrad för sammanslagningar fram till 4 september och företaget följde med; domänen länkades 42 gånger
    Stand Inmobiliario18Listatstandmarbella.com, Marbella Centro och Golden Mile, verksamt sedan 1979
    Sun Properties Marbella13Listatsunpropertiesmarbella.com, specialiserat på danska kunder sedan 2002; domänen angavs som källa 37 gånger
    Svensk Fastighetsförmedling28Rankad 43svenskfast.se, svensk kedja; länkat i 14 av svaren som nämner företaget
    Swish Marbella20Rankad 44swishmarbella.com
    Tecnocasa10Listatfranchisekontoret i Marbella verkar under namnet Estudio Ciudad de Marbella 2025 SLU på marbella1.tecnocasa.es
    Teo, el Alquimista inmobiliario8Listatelalquimistainmobiliario.com; Teo Ortega, Realtor, Marbella; en egen rad eftersom länksteget hade tillgodoräknat Stand Inmobiliario dess domän
    Terra Realty23Rankad 45terramarbella.com
    The Agency Marbella109Rankad 8theagency-marbella.com; länkat i 57 av svaren som nämner företaget
    The Marbella Agency9Listatthemarbellaagency.com, 30+ år
    Top House Marbella29Rankad 47tophousemarbella.com
    Vamoz Marbella45Rankad 37vamozmarbella.com; länkat i 29 av svaren som nämner företaget, samtliga på nederländska
    Villa One30Rankad 29villaone.es; länkat i 21 av svaren som nämner företaget
    Webster & Co7Listatwebsterandco.com, Centro Plaza, Nueva Andalucía, ett team på 17 personer; domänen finns bland de angivna källorna

    Om du driver en mäklarbyrå

    Vad detta betyder för en mäklarbyrå

    ChatGPT närmar sig en miljard användare i veckan, och Criteos kunddata visar att hänvisningstrafik från LLM:er konverterar ungefär 1,5 gånger så ofta som trafik från andra hänvisningskällor. Köpare som ställer dessa frågor är nära ett beslut, och 84% av rekommendationssvaren i detta index gav dem namnet på minst en byrå.

    Företagen som syns har tre saker gemensamt som assistenterna kan läsa: en webbplats som besvarar frågor om process och kostnader på köparens språk, omnämnanden i källorna som assistenterna använder och ett namn som går att koppla till ett enda företag. Propelos mäter samma saker för enskilda byråer, på alla språk deras köpare talar, med den metod som används för detta index.

    Mät din byrå

    Propelos AI Visibility Index · Marbella · augusti 2026 · insamling 25 till 31 augusti 2026 · publicerat 7 september 2026 · Tabeller och figurer får återges med hänvisning till Propelos AI Visibility Index och en länk till denna sida · press@propelos.com

    Frågor om indexet

    Vilken mäklarbyrå rekommenderar AI-assistenter oftast i Marbella?
    Panorama Properties leder indexet för augusti 2026 med en positionsviktad andel av omnämnandena på 13% i rekommendationssvaren, före Engel & Völkers på 10% och Drumelia på 8%. Panorama Properties eller Drumelia kommer först på sju av de åtta språken. Engel & Völkers leder bara på spanska.
    Hur mättes Marbellas AI-synlighetsindex?
    Mellan den 25 och 31 augusti 2026 ställde vi 20 köparfrågor om Marbella till ChatGPT, Google AI Mode, Gemini och Claude på åtta språk och registrerade 3 892 svar. Elva av frågorna besvaras genom att nämna en byrå. Bara de räknas i rankningen: 1 404 svar, varav 1 388 lästes namn för namn. Varje publicerat namn kontrollerades mot ett verkligt, verksamt företag.
    Vad är positionsviktad andel av omnämnandena?
    Varje namn i ett svar får poäng efter sin position: 1,0 för det första, 0,87 för det andra och 0,77 för det tredje, ned till ett lägsta värde på 0,25. För varje assistent delas ett företags poäng med alla poäng som den assistentens svar gav. De fyra assistenternas andelar kombineras med fasta vikter som speglar faktisk räckvidd: ChatGPT 0,55, Google AI Mode 0,25, Gemini 0,15 och Claude 0,05.
    Rankar indexet kvaliteten på fastighetsmäklare i Marbella?
    Nej. Det mäter synlighet: hur ofta och hur framträdande varje byrå nämns när AI-assistenter svarar på köparnas frågor. Ett omnämnande är inget omdöme om tjänsten, och en byrå som saknas i svaren kan vara utmärkt. Indexet dokumenterar vad assistenterna säger, inte vad byråerna är.
    Får jag återanvända tabellerna och diagrammen?
    Ja. Tabeller och figurer får återges med hänvisning till Propelos AI Visibility Index och en länk till den här sidan. Varje diagram på sidan kan laddas ned som PNG. Rankningstabellen och tabellerna per språk finns som CSV, och hela rapporten finns som PDF på engelska.
    • Marbella
    • AI-synlighetsindex
    • fastighetsmäklare Marbella
    • ChatGPT
    • Google AI Mode
    • Gemini
    • Claude
    • GEO
    • andel av omnämnandena
    • bostadsmarknadsföring

    ← Alla insikter